Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kim jest trycholog? Czyli: co o stanie naszych włosów i skóry głowy może powiedzieć specjalista

ANK
Trycholog – czyli specjalista, zajmujący się rozpoznawaniem i terapią dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy, musi być trochę jak detektyw. Najczęściej po pomoc zgłaszają się osoby, borykające się z problemem wypadania włosów

Za oknami prawdziwy wybuch lata - więc nie musimy już nosić ciepłych kurtek i czapek. Wielu z nas krytycznym okiem spogląda zapewne na swoje włosy, których kondycja po zimie może nie być najlepsza...

Jak temu zaradzić? Warto oczywiście zadbać o dietę; można też wspomóc się domowymi sposobami czy zabiegami, ale najlepszy efekt uzyskamy, kierując swoje kroki do specjalisty. Jak mówi mgr Agata Kubiak - dyplomowana trycholog, która od dwóch lat prowadzi w Chodzieży Instytut Zdrowych Włosów, większość problemów związanych z włosami i skórą głowy można załagodzić dzięki odpowiedniej terapii. Niekiedy wymaga to czasu, ale efekty są widoczne gołym okiem. Najważniejsze, by zacząć działać jak najszybciej.

- Jeśli mamy na przykład problem z wypadaniem włosów, to im dłużej zwlekamy, tym trudniejszy może się okazać powrót do naszej dawnej fryzury – mówi Agata Kubiak.

Trycholog – czyli specjalista, zajmujący się rozpoznawaniem i terapią dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy, musi być trochę jak detektyw. Trzeba być dociekliwym, bo odkrycie przyczyn problemu nie zawsze jest łatwe.

Konsultacja rozpoczyna się zawsze od szczegółowego wywiadu. Najczęściej po pomoc zgłaszają się osoby, borykające się z problemem wypadania włosów, ale chodzieska trycholog pomaga również osobom z łupieżem suchym i tłustym, z atopowym zapaleniem skóry, z łuszczycą, suchością czy z łojotokowym zapaleniem skóry głowy.
Rozmowa w gabinecie pozwala określić wstępny kierunek działania. Niekiedy trycholog może zasugerować wizytę u lekarza i wykonanie badań.

Niezbędnym elementem konsultacji jest badanie przy użyciu specjalnej kamery trychologicznej, która pozwala oglądać skórę głowy pod 20-krotnym i 200-krotnym powiększeniem.
- Kamera pozwala zobaczyć, ile mamy włosów, czy na skórze są jakieś osady, czy są puste mieszki włosowe i nowe włosy. Możemy dzięki niej śledzić również postępy terapii – wyjaśnia specjalistka.

Długość terapii trychologicznej zależy od problemu i stopnia jego nasilenia. Zdarza się, że równolegle odbywać musi się również terapia lekarska – jak choćby w sytuacji, gdy przyczyną wypadania włosów jest choroba tarczycy.
Efekt w postaci zahamowania wypadania włosów najczęściej widać już po 3-4 tygodniach. Aby osiągnąć pełen rezultat, zabiegi w gabinecie warto uzupełniać odpowiednią domową pielęgnacją.

Kosmetyki, z których korzysta i które poleca swoim klientom Agata Kubiak, to naturalne i dobrze przebadane preparaty.
- Większość z nich przetestowałam na sobie, bo dbanie o włosy to od dawna mój „konik”. Uwielbiam wyszukiwać różne nowinki i stale poszerzam swoją wiedzę uczestnicząc w szkoleniach, bo praca to jednocześnie moja pasja – tłumaczy założycielka Instytutu Zdrowych Włosów.

Jednym ze szczególnie lubianych przez nią produktów są maseczki do włosów, które są tak naturalne i bezpieczne, że można je... zjeść.
- W saszetce znajdują się wyłącznie naturalne składniki: takie jak mleko czy suszone owoce. Po zmieszaniu ich ze specjalną bazą, otrzymujemy odżywczy, regenerujący preparat – wyjaśnia.

Działanie kosmetyków wspomagają zabiegi, wykonywane przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Infuzja tlenowa wspiera wnikanie poszczególnych substancji w skórę głowy, natomiast mezoterapia przynosi nieocenione korzyści dla poprawy jakości włosów, zahamowania ich wypadania, a nawet - odrostu nowych włosów.

W chodzieskim Instytucie Zdrowych Włosów można też skorzystać z zabiegu prądem d'Arsonvala, którego skuteczność wynika z wytwarzania antybakteryjnego ozonu, poprawiającego krążenie krwi.
- Jest to, wbrew swojej nazwie, bardzo przyjemny zabieg. W jego trakcie na skórze głowy czuć relaksujące, delikatne mrowienie – opowiada trycholog.

W łagodzeniu problemów, związanych z wypadaniem włosów, świetnie sprawdza się tak zwany laser miękki. Światło pobudza do pracy mieszki włosowe, stymulując przemianę materii potrzebną dla wzrostu włosów. Dzięki naświetlaniom, poprawia się dystrybucja tlenu i substancji odżywczych do korzeni włosów.

- Rozmawiając z osobą, która się do mnie zgłasza, staram się zawsze dokładnie wszystko wyjaśnić. Dużą wagę przykładam również do profilaktyki oraz kuracji podtrzymującej efekty, aby problem nigdy już nie powrócił – podkreśla trycholog.

***

Zobacz też: Peeling skóry głowy sposobem na piękne włosy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto