Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jutro mija 100 lat od momentu zdobycia ,,pancernika" przez powstańców w Budzyniu (ZDJĘCIA)

Bożena Wolska
Bożena Wolska
W czwartek 7 lutego minie dokładnie 100 lat od zdobycia przez Powstańców Wielkopolskich wozu pancernego w Budzyniu.

Było to już pod koniec Powstania Wielkopolskiego, kiedy Budzyń był już wolnym miastem niemieckie wojsko postanowiło odbić je z powrotem. 7 lutego 1919 roku o koło godziny 15 tej do wzgórza Okręglik ( dzisiaj skrzyżowanie ulic Chodzieskiej, Leśnej i Powstańców Wielkopolskich ) na przedmieściu Budzynia dojechał niemiecki wóz pancerny Ehrardt, a w tym miejscu byli już zaczajeni budzyńscy powstańcy. W pewnym momencie kierowca wozu uchylił okienko -wizjer, a wtedy padł strzał z polskiej strony, samochód stoczył się do rowu i zatrzymał. Po chwili załoga wozu zaczęła wyskakiwać na zewnątrz wtedy nastąpiła wymiana strzałów, niemiecka załoga poległa. Wóz triumfalnie przejechał na rynek, a poległych żołnierzy pochowano z honorami na ewangelickim cmentarzu w Budzyniu na Olszynkach. Wóz służył później w Wojsku Polskim.

Mieszkańcy Budzynia od kilku lat przygotowywali się do tej rocznicy. Od 1977 roku o. Eustachy Rakoczy celebruje mszę św. na Okręgliku przypominając o tej rocznicy, jest także kapelanem Powstańców Wielkopolskich. W 2006 roku ks. Tomasz Kościelny wydał książkę swojej mamy wtedy już śp. Krystyny Kościelnej, która opisała w latach 60 tych cały przebieg Powstania w Budzyniu. Natomiast w 2009 roku miejscowy pasjonat militariów, mistrz mechaniki i blacharstwa Stanisław Ornoch postanowił zbudować replikę wozu pancernego Erhardt i w roku 2017 wóz był gotowy. Właśnie wtedy zapadał decyzja o uczczeniu setnej rocznicy zdobycia wozu rekonstrukcją tego wydarzenia, wójt Marcin Sokołowski powołał Budzyńska Grupę Rekonstrukcyjną, która w niedzielę odtworzy te wydarzenie.
Chwała bohaterom tamtych czasów, ale również chwała tym wszystkim, którzy przez te wszystkie lata nie pozwolili zapomnieć o tym wydarzeniu, o tych którzy przypominali, pisali, działali i podejmowali różne inicjatywy, aby pamięć o bohaterach nigdy nie zginęła.

W czwartek 7 lutego wczesnym rankiem o godzinie 7.30 odbędzie się spotkanie na cmentarzu ewangelickim na Olszynkach zorganizowane przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, następnie o 20.30 Kibice Lecha przejdą w Marszu Pamięci z rynku na Okręglik, a tam o. Eustachy Rakoczy podczas Apelu Jasnogórskiego przekaże sztandar Budzynia wójtowi, a wójt Budzyńskiej Grupie Rekonstrukcyjnej. Natomiast w niedzielę 10 lutego o 14.00 na Okręgliku inscenizacja zdobycia wozu, następnie przemarsz na rynek i część oficjalna.
(Autor: Piotr Ślęzak)

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto