Inwestycje w mieście i gminie Szamocin. Ekologicznie i nowocześnie [ZDJĘCIA]

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
W Szamocinie realizowane są kolejne inwestycje. Na rynku powstaje Centrum Integracji Środowiskowej, w którym swoją siedzibę będą miały lokalne stowarzyszenia i grupy działania. Przy targowisku powstało nowe miejsce do rekreacjo, a kilkunastu właścicieli domów skorzystało z dofinansowań na montaż paneli słonecznych

W Szamocinie realizowane są kolejne inwestycje. Najbardziej widoczną inwestycją jest remont budynku na ulicy Rynek 1, gdzie powstaje Centrum Integracji Środowiskowej. Budynek jest gruntownie remontowany i powstaną tam pomieszczenia dla różnych instytucji i grup działających na terenie gminy Szamocin. Swoje miejsce znajdą tam między innymi: Szamocińska Orkiestra Dęta, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów, oraz grupy młodzieżowe działające przy Szamocińskim Ośrodku Kultury. Na poddaszu po remoncie będzie dodatkowe miejsce na sale wykładowe i pomieszczenie pomocnicze. Koszt całej inwestycji wyniesie 2.800.000 z czego 2.600.000 złotych to dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej.

Ciekawą inwestycją jest projekt Prosumenckie Odnawialne Źródła Energii, realizowany w partnerstwie z gminą Miasteczko Krajeńskie. Chodzi tutaj o dofinansowanie zakupu paneli słonecznych dla prywatnych odbiorców. W samym Szamocinie jest już kilkunastu właścicieli domów, którzy skorzystali z dofinansowania i zamontowali panele na dachach. Właściciel domu ponosił koszt 15 % wartości, a resztę 85 % dofinansowano z projektu. Wartość projektu opiewała na ok. 4 mln złotych.

Jest też coś do rekreacji, a mianowicie boisko do mini streetballa z piłkochwytami i częścią wydzieloną do gry w tenisa stołowego. Mieści się ono przy targowisku miejskim, w miejscu, w którym niegdyś było jezioro. Beneficjentem zadania jest Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka “7 Ryb”.

Jak nam powiedziała wiceburmistrz Renata Młynarczyk: Inwestujemy w mieście, ale nie zapominamy także o innych miejscowościach naszej gminy. Kontynuowana będzie budowa kolektora sanitarnego wraz z przykanalikami do granic posesji dla zachodniej części gminy Szamocin obejmującej miejscowości Kosarzyn, Józefowice, Nałęcza, Raczyn, Strzelczyki, Laskowo i Nadolnik. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ok. 7 mln złotych i jest ono finansowane bez udziału ze źródeł zewnętrznych. Zakończenie planujemy w przyszłym roku. Oczywiście co roku przebudowujemy drogi gminne, gdzie przebudowa polega na zmianie istniejących nawierzchni żwirowych na nawierzchnię z betonu asfaltowego, są to głównie drogi dojazdowe do posesji i do pól uprawnych. Ostatnie takie drogi powstały między innymi w miejscowości Heliodorowo i Laskowo. Jako gmina planujemy kolejne inwestycje, rozmawiamy z radnymi i z mieszkańcami i staramy się o środki finansowe, aby je realizować.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie