Fundusz Dróg Samorządowych: Powiat chodzieski i cztery gminy dostaną dofinansowania na drogowe inwestycje

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Ubiegłoroczne prace na ul. Ofiar Gór Morzewskich Starostwo Powiatowe w Chodzieży
Dwie inwestycje powiatu chodzieskiego oraz inwestycje gmin Margonin, Szamocin, Budzyń i Chodzież zostaną dofinansowane środkami z Funduszu Dróg Samorządowych

Premier Mateusz Morawiecki zatwierdził listę zadań, które będą dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych, a wojewodowie publikują listy projektów. Chodzi o wnioski zgłoszone do dofinansowania w naborze, który został przeprowadzony na przełomie marca i kwietnia. Wśród nich znalazły się dwie inwestycje powiatu chodzieskiego oraz inwestycje gminne - na terenie gmin Margonin, Szamocin, Budzyń i gminy wiejskiej w Chodzieży.

288 milionów złotych

W ramach listy rekomendowanej przez wojewodę wielkopolskiego zostanie zrealizowanych 56 zadań powiatowych oraz 131 zadań gminnych na łączną kwotę dofinansowania 288 032 438 zł. Pierwotna kwota dofinansowania została zwiększona przez premiera o 16 mln zł.

- Nigdy w historii Wielkopolski tak wielkie pieniądze nie popłynęły do samorządów w celu poprawy jakości infrastruktury drogowej. Cieszy mnie to, iż dla Wielkopolski środki te zostały dodatkowo zwiększone - podkreśla wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Sześć inwestycji

Na liście zatwierdzonej przez premiera znalazła się kontynuacja remontu ul. Ofiar Gór Morzewskich. Prace obejmą prawie kilometrowy odcinek od Urbanowa do skrzyżowania z ul. Wiejską. W ubiegłym roku powiat chodzieski wyremontował pierwszą część ulicy - pomiędzy rondem przy Urzędzie Skarbowym a Urbanowem. Inwestycję sfinansował wówczas w całości z własnego budżetu. Tym razem 50 proc. kosztów ma pokryć dofinansowanie, które wyniesie 478 248 zł. Wartość całego przedsięwzięcia to 956 496,60 zł.

Drugą inwestycją powiatową, która otrzyma wsparcie z Funduszu Dróg Samorządowych, będzie przebudowa ul. Cmentarnej i Broniewskiego w Margoninie. Wartość projektu to 910 415,19 zł. Dofinansowanie będzie wynosiło 455 207 zł.

Wśród zatwierdzonych zadań znalazła się również przebudowa wraz z rozbudową drogi gminnej w miejscowości Lipiniec. O dofinansowanie na tę inwestycję ubiegała się gmina Margonin. Całe przedsięwzięcie jest warte 1 365 764,90 złotych, zaś wartość przyznanego dofinansowania to 682 882 zł.

Gmina Budzyń otrzyma 681 025 zł na przebudowę drogi w Nowym Brzeźnie, która w sumie ma kosztować 1 362 050,87 złotych.

Gmina Szamocin dostanie 464 576 zł na budowę drogi w Laskowie (wartość projektu to 774 293,67 zł).

Gmina Chodzież otrzyma 169 800 zł na budowę drogi na ul. Makowej w Ratajach (wartość całego projektu wynosi łącznie 339 601,09 zł).

Lista rezerwowa

Na stronie Urzędu Wojewódzkiego opublikowane zostały również listy rezerwowe. Na jednej z nich znalazł się projekt gminy Chodzież, która wnioskowała również o środki na budowę drogi na ul. Wrzosowej w Studzieńcu, gminy Szamocin, która ubiegała się także o środki na drogę w Swobodzie, gminy Budzyń, która złożyła wniosek o dofinansowanie na budowę drogi na ul. Dębowej i gminy Margonin, wnioskującej o środki na budowę ul. Rolnej.

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Dodaj ogłoszenie