Egzamin dyplomowy organisty Rafała Sygneckiego w Budzyniu

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Udostępnij:
Przepiękne śpiewy i muzyka organowa podczas egzaminu w Budzyniu

W czwartek 28 kwietnia w kościele św. Andrzeja w Budzyniu odbył się magisterski egzamin dyplomowy organisty Rafała Sygneckiego, studenta Akademii Muzycznej w Poznaniu o specjalności Muzyka Kościelna.

Egzamin składał się z dwóch części, pierwsza to oprawa liturgiczna mszy św., a po mszy wykonanie kilku utworów organowych.

Na mszy poza pieśniami wielkanocnymi wykonano „ Kyrie z Missa lux et Origo”, Rafał wykonał w formie śpiewu gregoriańskiego „Alleluia o filii et filie”.

Podczas mszy św. towarzyszyła schola Cantorum z poznańskiej Akademii Muzycznej która wykonała utwór „Laudate” - Knut'a Nysdtet'a.

Program recitalu organowego będącego drugą częścią egzaminu to: 1. Georg Böhm - Preludium C 2. Johann Sebastian Bach - Fuga "Gigue" BWV 577 3. Johann Sebastian Bach - O Lamm Gottes unschuldig BWV 618 4. Felix Mendelssohn - Bartholdy - Sonata D dur opus 65 no. 5 5. Sigfrid Karg-Elert - Sollt ich meinem Gott nicht singen.

W skład komisji Akademii Muzycznej z Poznania wchodzili: Ks. dr hab. Mariusz Białkowski- kierownik katedry Muzyki Kościelnej, Ks. mgr Szymon Bajon, dr hab. Tomas Dzięcioł, dr hab. Waldemar Gawiejnowicz i dr Maciej Grosz.

Przepiękne śpiewy i jeszcze lepsza gra organowa sprawiły, że po zakończeniu egzaminu Rafał Sygnecki otrzymał owacje na stojąco, oczywiście musiał bisować i po tym kolejne długie brawa. Następnie były gratulacje od żony Aleksandry, profesorów i kolegów z Akademii, a przed kościołem czekał tłum z gratulacjami i życzeniami od rodziny, przyjaciół i znajomych.

Rafał Sygnecki:

Muzyka interesowała mnie od dziecka. Gdy miałem 7 lat rodzice zauważyli u mnie chęć do nauki gry na instrumencie. Zapisali mnie wtedy na prywatne lekcje gry na keyboardzie, które prowadził p. Hubert Witkowski. Z biegiem lat keyboard zmienił się w pianino, a później w organy. Po ukończeniu technikum, podjąłem naukę w Archidiecezjalnym Studium Organistowskim w Poznaniu, które w 2017 roku ukończyłem z wyróżnieniem. Następnie rozpocząłem studia w poznańskiej Akademii Muzycznej w specjalności Muzyka Kościelna. Mieszkając w Poznaniu miałem możliwość grać w wielu tamtejszych kościołach, gdzie „szlifowałem swój warsztat gry”. Obecnie jestem na ostatnim roku studiów magisterskich w w/w uczelni. Od 13 lat gram w parafii pw. św. Barbary w Budzyniu. Wielką przyjemnością jest dla mnie granie na niemalże 140 letnim instrumencie, który po generalnym remoncie jest w idealnej kondycji. Poza studiowaniem oraz byciem organistą pracuję w firmie organmistrzowskiej, w której rozwijam swoje zainteresowanie instrumentem. Dzięki tej pracy mogę poszerzać swoje umiejętności w zakresie budowy organów, jak również jego napraw, renowacji czy strojenia. Dziękuję wszystkim za przybycie i za wsparcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

J. Parys: Zajęcie statków przez władze Doniecka to rodzaj odwetu

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie