Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

E-recepty w Chodzieży: Niektórzy lekarze już wystawiają recepty w formie elektronicznej

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Od 8 stycznia przyszłego roku lekarze będą mogli wystawiać, poza sytuacjami awaryjnymi, wyłącznie e-recepty. To kolejny krok w stronę informatyzacji polskiej służby zdrowia. Pacjenci chodzieskiej przychodni Medicus otrzymują już recepty w formie elektronicznej. Lekarze na razie testują nowy system, natomiast od stycznia wystawianie e-recept ma być obowiązkowe - z kilkoma ściśle określonymi wyjątkami

To ma być kolejny krok - po funkcjonujących już elektronicznych zwolnieniach - ku informatyzacji polskiej służby zdrowia. Od stycznia 2020 roku wszystkie recepty powinny być wystawiane tylko w postaci elektronicznej - z kilkoma ściśle określonymi wyjątkami.

W Chodzieży lekarze zaczęli niedawno „przymierzać się” do nowego systemu. W przychodni Medicus e-recepty wystawiają swoim pacjentom lekarze rodzinni: Tadeusz Mehl, Łukasz Kiełczawa i Michał Andrzejczak. Ten ostatni uważa, że wprowadzenie elektronicznych recept do dobry ruch, bo pozwoli na uszczelnienie systemu.

- Płatnik, czyli NFZ, będzie miał większe możliwości jeśli chodzi o nadzór i kontrolę. Z kolei dla lekarzy to też pewna wygoda, bo receptę można wystawić na 365 dni. Zmniejszy się liczba „pustych wizyt”, czyli osób, przychodzących tylko po recepty - ocenia Michał Andrzejczak.

Minusem jest natomiast to, że starsi lekarze mogą mieć problem z obsługą systemu informatycznego oraz że oprogramowanie działa wolno i często ulega awariom.

- W tym samym programie wystawiamy też e-zwolnienia. Kiedy ostatnio przez trzy dni system nie funkcjonował, sparaliżowało to pracę przychodni - dodaje Michał Andrzejczak.

E-recepta, czyli recepta elektroniczna, to cyfrowa wersja dotychczasowej recepty „papierowej”. Do jej wystawienia, podobnie jak w przypadku recepty tradycyjnej, uprawnieni są lekarze, lekarze dentyści, pielęgniarki, położne oraz felczerzy i starsi felczerzy. Wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą muszą do końca roku zarejestrować się w systemie elektronicznym, umożliwiającym realizację e-recept. Apteki i punkty apteczne przygotowywały się do tego już w 2018 roku.

E-recepta nie jest drukowana, lecz udostępniana poprzez system informatyczny aptece, do której uda się pacjent w celu zakupu leków. Pacjent, na zakończenie wizyty, może otrzymać powiadomienie o wystawionej e-recepcie w postaci e-maila lub SMS zawierającego 4-cyfrowy kod dostępu, który wraz z numerem PESEL pozwoli na realizację e-recepty w aptece.

W celu otrzymywania i wyboru formy powiadomień należy założyć Internetowe Konto Pacjenta (IKP). To bezpłatna aplikacja internetowa, za pośrednictwem której można uzyskać dostęp do informacji o swojej elektronicznej dokumentacji medycznej. Jest ona dostępna pod adresem www.pacjent.gov.pl. Założenie konta w IKP nie jest konieczne do samego otrzymania e-recepty.

Niedawno pojawiła się jeszcze jedna możliwość dostępu do e-recept - poprzez usługę „eRecepta” dostępną w bezpłatnej aplikacji na smartfony pod nazwą „mObywatel”. Dzięki niej można pobrać, przeglądać oraz zrealizować w aptece otrzymane e-recepty. Po uruchomieniu usługi „eRecepta” na ekranie smartfona wyświetlą się dostępne, niezrealizowane recepty elektroniczne. Po wybraniu jednej z nich, aplikacja wyświetli jej szczegółowe dane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto