Dziś Światowy Dzień Pszczół. Budzyńskie Koło Pszczelarzy

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Udostępnij:
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczoły ustanowiony przez ONZ

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczoły ustanowiony przez ONZ. Obecni pszczoły miodne występują na obszarze całego świata z wyjątkiem biegunów, są przede wszystkim zapylaczami roślin uprawnych, co w gospodarce ma ogromne znaczenie. Szacuje się, że na świecie żyje ok 200 milionów rodzin pszczelich. Od wieków pszczołę miodną hoduje się aby pozyskać miód. Rodzina pszczela rocznie może dać do 10 kg miodu, a zasięg lotu wynosi u afrykańskich do 500 metrów, a u naszych północnych do 3 km.
Niegdyś przy każdym gospodarstwie był 3-4 ule z pszczołami, aż w końcu zaczęto specjalizować się w tej dziedzinie i tworzyć większe hodowle przekraczające 100 uli.
W Budzyniu pszczelarze już od lat 60 XX wieku działali wspólnie jako stowarzyszenie Koło Pszczelarzy pierwszym prezesem był Zygmunt Szymborski. Obecnie Koło Pszczelarzy w Budzyniu skupia 20 członków, którzy łącznie mają 1100 uli, a największy hodowca ma 300 uli. Prezesem Koła od 1986 roku jest Romuald Komorowski, który zajmuje się tą profesją od 1966 roku, skarbnikiem Eugeniusz Nochowicz, sekretarzem Andrzej Patalas.
Cena jednego ula szacowana jest na ok 300 złotych, a jednej pszczoły- matki reprodukcyjnej ok 500 złotych.

Romuald Komorowski: Do tego zawodu tak jak do każdego potrzebna jest pasja, ale z pszczołami zawsze trzeba uważać. Praca jest przez cały rok, szczególnie od wiosny do jesieni, trzeba doglądać, wybierać miód, obserwować czy nie są chore. Dziękuję wójtowi gminy Budzyń za pomoc i dobrą współpracę z naszym Kołem. Zachęcam wszystkich odważnych do zainteresowania się tym zawodem.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Dodaj ogłoszenie