Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Strażaka. Straże pożarne w powiecie chodzieskim [ZDJĘCIA]

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
4 maja to wspomnienie św. Floriana, patrona strażaków. Oto strażacy z powiatu chodzieskiego

4 maja to wspomnienie św. Floriana - patrona strażaków, czyli zawodu, który cieszy się bardo dużym zaufaniem. W polskim systemie strażacy podzieleni są na zawodowych i ochotników. W naszym powiecie oprócz Państwowej Straży Pożarnej działają Ochotnicze Straże Pożarne, których jest kilkanaście. Prezentujemy kilka z nich.

Ochotnicza Straż Pożarna w Budzyniu od 1995 roku należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W swoich szeregach ma 55 członków - w tym 28 osób, biorących czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, szkoleniach, kursach i ćwiczeniach. Prezesem OSP w Budzyniu jest Paweł Sell, a naczelnikiem - Michał Gapiński.
Jednostka istnieje od 1923 roku. Przez ostatnie dwadzieścia lat sporo inwestowała w sprzęt ratowniczy, dzięki czemu dysponuje m.in. narzędziami hydraulicznymi, które znacznie usprawniły działania strażaków podczas zdarzeń drogowych. Dzięki sprzętowi ratownictwa wysokościowego, druhowie z budzyńskiej OSP mogą z kolei bezpiecznie pracować na wysokościach.

OSP Wyszyny to druga jednostka w gminie Budzyń, wchodząca w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dysponuje oddaną do użytku w 2015 roku po kapitalnym remoncie remizą, wyposażoną w boksy dla samochodów gaśniczych z instalacją do oddymiania spalin i napełniania wodą wewnątrz garażu.
Prezesem jednostki jest Grzegorz Laskowski a naczelnikiem - Ariel Laskowski.

OSP Chodzież została założona w 1902 roku. Po kilku latach niebytu w przestrzeni miasta odradzamy się. Od 30 września 2019 roku wróciła do podziału bojowego, czyli zaczęliśmy znowu po latach wyjeżdżać na akcje ratowniczo- gaśnicze. Siedziba mieści się przy ulicy Młyńskiej 3, nieopodal zajezdni autobusów MZK. W skład Zarządu jednostki wchodzą między innymi: Prezes Roman Borowczyk, Naczelnik Kamil Woźniak, Sekretarz Mateusz Wróbel, Kronikarz Oskar Chutera, Skarbnik Halina Olejniczak

Jednostka składa się z 64 osób, z czego przeszkolonych już typowo do wyjazdu na akcje jest około 30 osób. Od niedawna działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, składającą się z chłopców i dziewczynek ( razem 12 osób). Na wyposażeniu jednostka ma 2 lekkie wozy bojowe- GLM 12 Daewoo Lublin, oraz GLBA 1/2,5 Renault Mascott. W ostatnich dwóch latach jednostka wzbogaciła się o nowy sprzęt jak np. pompę szlamową, pompę pływającą niagara, agregat prądotwórczy czy drabiny nasadkowe.

OSP Lipia Góra działa od 2 czerwca 1912 roku. Prezesem jest Eugeniusz Knach, naczelnikiem Adrian Świerczyński, sekretarzem jest Ewa Burzyński, skarbnikiem Henryk Ćwik. Jednostka posiada strażnicę z dwoma boksami, zaplecze socjalne i izbę pamięci. Jednostka liczy 37 członków.

OSP Laskowo powstało w 1926 roku. Jednostka liczy 21 członków, plus dwie drużyny MDP - chłopięca i dziewczęca. Prezes - Mirosław Szulc Naczelnik - Kazimierz Krzycki

OSP Heliodorowo działa od 1935 roku, aktualnie skupia 25 członków, prezesem jest Wojciech Kemitz, naczelnikiem Mirosław Król, sekretarzem jest Zdzisław Kobus.

OSP Podstolice działa od 3 maja 1926 roku. Od 2007 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Podstolicach korzysta z nowoczesnego samochodu marki Ford Transit. Jednostka bierze czynny udział w uroczystościach, odbywających się na terenie wsi i gminy. Współpracuje z sołtysem i radą sołecką, parafią, LZS-em, KGW, szkołą podstawową oraz przedszkolem w Radwankach. W Podstolicach została również reaktywowana Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.
Prezesem OSP w Podstolicach jest Stanisław Wierzbiński, a naczelnikiem - Marcin Nawrot.

Jednostka OSP w Brzekińcu liczy 20 członków czynnych. Jej prezesem jest Ludwik Soloch, a naczelnikiem Czesław Należyty. Pomysł powołania OSP w Brzekińcu narodził się 20 kwietnia 1947 r. Remizę oddano do użytku w drugiej połowie 1982 roku, natomiast na 50-lecie jednostka otrzymała sztandar.

Ochotnicza Straż Pożarna w Sokołowie Budzyńskim na początku swej działalności miała zaledwie 9 członków. Założono ją w 1945 roku i przez długi czas nie posiadała żadnego sprzętu. Dopiero w latach 70. otrzymała motopompę. W tamtym czasie liczyła już 50 członków. Od 2012 r. druhowie dysponują nowoczesnym samochodem marki Ford. Mają również swój sztandar i remizę, która została oddana do użytku 28 czerwca 2013 roku. Prezesem jednostki jest Szczepan Antoniewicz, a naczelnikiem - Ryszard Rozpłochowski.

OSP w Dziewokluczu powstała w 1948 r. Aktualnie ma 17 członków. Pierwszą siedzibą jednostki był budynek gospodarczy przy szkole podstawowej. W 1958 r. oddano do użytku wybudowaną w czynie społecznym nową remizę, która istnieje i pełni swą rolę do dziś. W 2019 r. jednostka otrzymała lekki pojazd ratowniczo-gaśniczy marki Iveco.

Dzień Strażaka. Straże pożarne w powiecie chodzieskim [ZDJĘCIA]

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Strażaka. Straże pożarne w powiecie chodzieskim [ZDJĘCIA] - Chodzież Nasze Miasto

Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto