Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chodzieży: Prelekcja w Zespole Szkół im. Hipolita Cegielskiego (ZDJĘCIA)

Redakcja
Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego kolejny rok z rzędu włączył się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wykład dla uczniów wygłosił redaktor naczelny kwartalnika "Wyklęci", Kajetan Rajski

Kajetan Rajski, redaktor naczelny kwartalnika „Wyklęci”, wygłosił prelekcję dla młodzieży Zespołu Szkół im. Hipolita Cegielskiego w Chodzieży. W ten sposób szkoła włączyła się w obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który przypadał w minioną niedzielę 1 marca 2020 r.

Tego dnia w Chodzieży odbyła się uroczystość, zorganizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Ziemia Chodzieska”. Poprzedziła ją msza święta w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Następnie w Zakątku Katyńskim na chodzieskim cmentarzu złożono kwiaty pod obeliskiem poświęconym żołnierzom wyklętym. Został on odsłonięty w 2017 roku właśnie z inicjatywy członków „Ziemi Chodzieskiej”.

Inicjatorem spotkania w „szkole Hipolita” było z kolei Chodzieskie Stowarzyszenie Patriotyczne. Współpracuje ono z Salezjańskim Stowarzyszeniem Wychowania Młodzieży z Piły, które zaprosiło Kajetana Rajskiego na Pilskie Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Krakowski dziennikarz, publicysta i autor książek poświęconych „wyklętym” wygłosił serię wykładów w całym regionie: nie tylko w Pile i w Chodzieży, ale również w m.in. w Trzciance i Krajence.

W Zespole Szkół opowiadał o tym, jak funkcjonowało Polskie Państwo Podziemne i kim byli uczestnicy ruchu partyzanckiego określani mianem „żołnierzy wyklętych”, „żołnierzy drugiej konspiracji” lub „żołnierzy niezłomnych”. Przybliżył losy dwojga „wyklętych” - rotmistrza Witolda Pileckiego i „Inki”, czyli Danuty Siedzikówny. Wspomniał też o ostatnim żołnierzu podziemia niepodległościowego, czyli sierżancie Józefie Franczaku, który skutecznie wymykał się obławom przez 18 lat po zakończeniu wojny.

Prelekcja nie była długa, ale na pewno stanowiła dla uczniów zachętę do dalszego zainteresowania się tematem – do czego zresztą namawiał nie tylko sam Kajetan Rajski, ale także towarzyszący mu ks. Jarosław Wąsowicz – salezjanin z Piły, historyk i współorganizator Pilskich Dni Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Warto również dodać, że i w tych ostatnich mieszkańcy naszego powiatu mieli swój udział. W IV Pilskim Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który odbył się w sobotę 29 lutego, uczestniczyły m.in. grupy z Chodzieży i Budzynia. Z kolei nasi biegacze pobiegli w niedzielnym Biegu Tropem Wilczym.

W galerii można obejrzeć również zdjęcia z pilskiego marszu.

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Chodzieży: Prelekcja w Z...

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie