Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do końca listopada w Radwankach ma stanąć nowy pomnik, dla uczczenia poległych powstańców wielkopolskich

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Śladów po bitwie szukali chodziescy pasjonaci historii w 2016 roku.
Śladów po bitwie szukali chodziescy pasjonaci historii w 2016 roku. Piotr Ślęzak
W połowie maja powinniśmy już poznać zwycięski projekt nowego pomnika w Radwankach. Ma on upamiętnić ofiarę powstańców wielkopolskich, poległych w trakcie bitew o tę wieś ,w lutym 1919 roku. Na ogłoszony przez władze gminy Margonin konkurs odpowiedzieli artyści z różnych stron kraju.

Koszt całego przedsięwzięcia określono na 150.000 zł. Gmina Margonin otrzymała dofinansowanie na ten cel z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w wysokości 112.000 zł. Był to efekt dobrego wyniku w konkursie grantowym ministerstwa. Resztę kwoty dołoży gmina.

- Obecnie w Radwankach znajduje się obelisk wraz z pamiątkową płytą. Według założeń konkursu, który gmina ogłosiła, obelisk ten ma zostać w części zachowany. Projektanci nowego pomnika powinni go wkomponować w planowany obiekt – poinformowała nas Monika Duda z Urzędu Miasta i Gminy w Margoninie.

Władze samorządowe pamiętają o historycznym znaczeniu tych miejsc. Dwa lata temu, w setną rocznicą bitew o Radwanki zorganizowano szczególnie uroczyste obchody. Obecnie, wybór koncepcji nowego pomnika ma wynikać również z konsultacji społecznych. Burmistrz Janusz Piechocki powołał kilkunastoosobową komisję, która dokona oceny nadesłanych prac. W jej skład weszli m.in. burmistrz Margonina, sołtys Radwanek, przedstawiciel Rady Sołeckiej, przedstawiciel mieszkańców sołectwa Radwanki. Ważny ma być także głos doradczy przedstawiciela instytucji naukowej -Katedry Rzeźby i Działań Przestrzennych UAP Poznań. Komisja wybierze zwycięzcę spośród pięciu zgłoszonych prac, nadesłanych m.in. w postaci makiet. Według planów, pomnik ma być w Radwankach gotowy do końca listopada 2021r.

Ślady krwawych bojów o Radwanki znaleźć można do dzisiaj w okolicach wsi, w miejscach zbrojnych starć. Przypomnijmy, że na przykład w 2016 roku członkowie Stowarzyszenia "Netze" w Chodzieży na polu w Radwankach szukali materialnych śladów walk powstańczych. Dzięki wykrywaczom metalu udało im się znaleźć aż 150 przedmiotów historycznych m.in.: naboje i łuski, guziki i monety. Prezentujemy fotografie z tych poszukiwań.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto