Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Defilada w Chodzieży: Historia patriotycznej uroczystości, w której udział brał gen. Dowbór-Muśnicki

ANK
Społeczeństwo Chodzieży dwukrotnie ufundowało chorągiew dla 7 Pułku Strzelców Wielkopolskich, który w latach 1919-1920 wyzwalał ziemie naszego powiatu. Uroczystość wręczenia pierwszego sztandaru odbyła się w 1920 roku. Towarzyszyła jej defilada, która zostanie odtworzona 15 września na Rynku

15 września o godzinie 15 na Rynku w Chodzieży odtworzona zostanie uroczystość wręczenia chorągwi pułkowej 7 Pułkowi Strzelców Wielkopolskich przez chodzieskie społeczeństwo. Będzie to kolejny element, związany z obchodami 100-lecia powstania wielkopolskiego.

Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Chodzieży, które postanowiło przypomnieć to wyjątkowe, patriotyczne wydarzenie z 1920 roku, pozyskało na ten cel środki z Urzędu Marszałkowskiego.

Uroczystość sprzed 100 lat ma zostać odtworzona tyle wiernie, na ile to możliwe. Na rynku odbędzie się polowa msza święta, wręczenie repliki sztandaru i defilada, w której udział wezmą żołnierze wojska polskiego, umundurowani kadeci klas wojskowych, grupy rekonstrukcyjne, bracia kurkowi, harcerze, strażacy, młodzież szkolna i oczywiście mieszkańcy. Defiladę „przyjmować” będzie rekonstruktor, wcielający się w rolę generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.

- Chodzieżanie dwukrotnie ufundowali sztandar dla 7 Pułku Strzelców Wielkopolskich. Wręczenie pierwszego sztandaru miało miejsce w 1920 roku, a drugiego - w roku 1924 - mówi prezes chodzieskiego koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Roman Grewling.

7 Pułk Strzelców Wielkopolskich brał udział w wyzwalaniu ziem powiatu chodzieskiego w latach 1919-1920.

Jak można przeczytać w książce „Dzieje Chodzieży” pod redakcją Stefana Chmielewskiego, przynależność państwowa Chodzieży miała się rozstrzygnąć z chwilą podpisania traktatu wersalskiego w czerwcu 1919 roku, choć wszedł on w życie dopiero 10 stycznia 1920 roku. Wkrótce po ratyfikacji traktatu, polskie społeczeństwo Chodzieży i powiatu chodzieskiego doczekało się przełomowej chwili. Było nią wkroczenie do miasta oddziałów odrodzonego wojska polskiego.

Radośnie witany 7 Pułk Strzelców Wielkopolskich (później przemianowany na bydgoski 61 Pułk Piechoty) wmaszerował do Chodzieży w południe dnia 19 stycznia 1920 roku, pod dowództwem majora Alfonsa Wojtkielewicza.

- Władzę w mieście i powiecie przekazał Polakom były niemiecki sekretarz powiatowy (i zarazem były komisarz obwodowy), Gumtz - czytamy w „Dziejach Chodzieży”.

W dowód wdzięczności i uznania dla waleczności żołnierzy 7 Pułku Strzelców Wielkopolskich w czasie powstania wielkopolskiego, ludność miasta i ziemi chodzieskiej postanowiła ufundować pułkowi chorągiew. Jej poświęcenie i przekazanie miało miejsce w dniu 1 marca 1920 roku. Na rynku w Chodzieży zgromadzili się tego dnia wszyscy żołnierze pułku. O randze wydarzenia świadczyła obecność generała Józefa Dowbór-Muśnickiego, głównodowodzącego polskich sił zbrojnych w byłym zaborze pruskim.

- Na prawej stronie płachty chorągwi widniał biały orzeł na czerwonym tle, na lewej zaś wizerunek Orderu Virtuti Militari, a na srebrnej skuwce drzewca dedykacja: „Swym obrońcom i oswobodzicielom wdzięczna Ziemia Chodzieska” - czytamy w „Dziejach Chodzieży”.

Jako „chrzestni”, chorągiew przekazali żołnierzom pułku Melania Szulczewska ze Strzelec i ówczesny starosta chodzieski Zbigniew Jerzykowski. Po mszy świętej, okolicznościowe przemówienie wygłosił ksiądz Ignacy Czechowski, a uroczystość zakończyła wielka defilada.

- Była to pierwsza manifestacja patriotyczna na tych terenach w odrodzonej ojczyźnie - dodają autorzy „Dziejów Chodzieży”.

Kilka lat później, gdy w całej armii polskiej wprowadzone zostały jednolite chorągwie pułkowe, mieszkańcy Chodzieży złożyli kolejny dowód wdzięczności, ofiarowując nową chorągiew 61 Pułkowi Piechoty Wielkopolskiej (decyzja o zmianie nazwy pułku zapadła 7 stycznia 1920 roku - przyp. red.).

- Do szczególnie uroczystej oprawy tego aktu przyczynił się fakt, że chorągiew, którą zdobił m.in. herb miasta Chodzieży, została przekazana pułkowi w obecności przybyłych tu w charakterze „chrzestnych” prezydenta Rzeczpospolitej Stanisława Wojciechowskiego, ministra spraw wojskowych gen. Władysława Sikorskiego oraz licznych przedstawicieli społeczeństwa chodzieskiego ze starostą Jerzykowskim i burmistrzem Chodzieży, Maronem - relacjonują „Dzieje Chodzieży”.

***

Zobacz też: Westerplatte – Spotkania z historią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto