Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dariusz Dudziak z Budzynia i jego "historyczny" urlop. Zobaczcie, jakie miejsca odwiedził [ZDJĘCIA]

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Dariusz Dudziak z Budzynia tegoroczny urlop spędził bardzo aktywnie. Odwiedził kilkadziesiąt miejsc historycznych

Dariusz Dudziak z Budzynia tegoroczny urlop spędził bardzo aktywnie. Przejechał kilka tysięcy kilometrów i zwiedził kilkadziesiąt miejsc na mapie historycznej Polski. Wraz z żona odwiedzali głównie zamki, pałace, klasztory, miejsca bitew i miejsca spoczynku bohaterów. W czasie podróży obchodzili z żoną Grażyną rocznicę ślubu, a on sam obchodził okrągłe 50 urodziny

Jednym z najciekawszych miejsc które odwiedził była miejscowość o nazwie Hureczko.

Dariusz Dudziak: Ziemia przemyska, prawie 800 km od Budzynia...
Jadąc drogą nr 28 z Przemyśla do Medyki, zaraz za rogatkami miasta, widzimy po prawej stronie rozległe pola. Nic ciekawego, miejsce nie przykuwa uwagi. Po lewej stronie zabudowania wsi Hureczko, też nic szczególnego.
Hureczko....
Po raz pierwszy usłyszałem tę nazwę w lutym tego roku, podczas telefonicznej rozmowy z prof. Andrzejem Olejko, który w fascynujący sposób prowadził narrację "Bitwy o Budzyń 2020" czyli naszej inscenizacji zdobycia samochodu pancernego Ehrhardt M17, która odbyła się w lutym w Budzyniu. Profesor Olejko opowiedział mi ciekawą historię miejsca o nazwie Hureczko. Ponad 100 lat temu było tam lotnisko. Lotnisko wojskowe z którego w latach 1919-1920 polscy piloci bronili Kresów Wschodnich. Dziś po lotnisku i jego historii nie pozostał absolutnie żaden ślad. Tylko w pobliskim forcie nr 15 "Borek" (twierdza Przemyśl) znajduje się tablica pamiątkowa upamiętniająca walki lotników polskich i amerykańskich 7 Eskadry Kościuszkowskiej, prowadzone z wykorzystaniem lotniska Hureczko.
Ale czy tylko oni zasłużyli na upamiętnienie? Otóż nie. W roku 1919 na lotnisku Hureczko stacjonowali i stąd walczyli o niepodległość tychże ziem lotnicy z Wielkopolski! Byla to, od marca 1919 r., dowodzona przez porucznika Wiktora Pniewskiego 1. Wielkopolska Eskadra Lotnicza Polna.
Kilka miesięcy temu pojawił się pomysł, by upamiętnić ten udział Wielkopolan w wojnie 1919-1920 o niepodległość i kształt naszej granicy wschodniej. Dość bowiem często tenże udział się pomija czy marginalizuje. Wraz z kilkoma zaangażowanymi osobami ze środowiska rekonstruktorów chcieliśmy doprowadzić do postawienia w okolicach Hureczka symbolicznego pomnika wraz z tablicą pamiątkową. Setna rocznica bitwy warszawskiej byłaby do tego świetną okazją. Niestety, pandemia koronawirusa zniweczyła tę inicjatywę.
Jednak w swej podróży dookoła Polski dotarłem wraz z żoną do Hureczka. I postanowiłem, choć w minimalnym stopniu, zrealizować wcześniejsze plany. I oto dziś, 11 sierpnia 2020, w okrągłe urodziny, byłem z małżonką w Hureczku i w forcie nr 15. Pod tablicą poświęconą lotnikom amerykańskim złożyliśmy okolicznościową wiązankę kwiatów z napisem "W hołdzie wielkopolskim lotnikom, którzy w 1919 r. bronili Kresów Wschodnich z lotniska Hureczko koło Przemyśla - SRH Ehrhardt M17 z Budzynia". Zapaliliśmy znicze...
Pro memoria...

To tylko niewielki wycinek z wyprawy, a już czekamy na wykłady z podróży.
Dariusz Dudziak jest z wykształcenia i zamiłowania historykiem, dyrektorem szkoły w Budzyniu i prezesem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto