Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dania z grzybami. Zobacz przepisy na rozmaite aromatyczne potrawy z grzybów lub w ich towarzystwie

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Grzyby jemy przede wszystkim nie dla wartości odżywczych lecz dla smaku i aromatu. Można z nich przyrządzić wiele potraw, a ich smak podkreśli je wyjątkowo. Bo kuchnia bez grzybów obyć się niemal nie może. Smakowite zupy grzybowe, z których słynie kuchnia polska, to na pewno jedne z najbardziej aromatycznych zup. Grzyby podniosą też smak sosu czy gotowanej kapusty. Dusimy je, smażymy, ale też marynujemy i suszymy, a nawet mrozimy, by wykorzystywać je przez cały rok, nie tylko podczas grzybowego sezonu.  
Zobacz przepisy na dania z grzybami---->

A tu sprawdzisz, gdzie są grzyby w wielkopolskich lasach (materiał aktualizowany) --->
Grzyby jemy przede wszystkim nie dla wartości odżywczych lecz dla smaku i aromatu. Można z nich przyrządzić wiele potraw, a ich smak podkreśli je wyjątkowo. Bo kuchnia bez grzybów obyć się niemal nie może. Smakowite zupy grzybowe, z których słynie kuchnia polska, to na pewno jedne z najbardziej aromatycznych zup. Grzyby podniosą też smak sosu czy gotowanej kapusty. Dusimy je, smażymy, ale też marynujemy i suszymy, a nawet mrozimy, by wykorzystywać je przez cały rok, nie tylko podczas grzybowego sezonu. Zobacz przepisy na dania z grzybami----> A tu sprawdzisz, gdzie są grzyby w wielkopolskich lasach (materiał aktualizowany) --->Pixabay
Grzyby jemy przede wszystkim nie dla wartości odżywczych lecz dla smaku i aromatu. Można z nich przyrządzić wiele potraw, a ich smak podkreśli je wyjątkowo. Bo kuchnia bez grzybów obyć się niemal nie może. Smakowite zupy grzybowe, z których słynie kuchnia polska, to na pewno jedne z najbardziej aromatycznych zup. Grzyby podniosą też smak sosu czy gotowanej kapusty. Dusimy je, smażymy, ale też marynujemy i suszymy, a nawet mrozimy, by wykorzystywać je przez cały rok, nie tylko podczas grzybowego sezonu.

Głównym składnikiem grzybów jest woda, która stanowi blisko 90 procent ich masy. Zawarte w nich białko jest przez nas przyswajane w niewielkiej ilości. Znajdziemy w nich również składniki mineralne, najwięcej jest w nich: wapnia, potasu, fosforu, żelaza, cynku i miedzi, chociaż niezbyt dużo. Witaminy w nich zawarte to najczęściej: B1, B2 oraz PP, choć także w niedużych ilościach. W niektórych grzybach, takich jak kurka i rydz stwierdza się obecność karotenów, które w naszym organizmie zamieniane są na witaminę A. Po wysuszeniu i odparowaniu wody, składniki mineralne i witaminy ulegają skoncentrowaniu, suszone grzyby mają więc wyższą wartość odżywczą niż grzyby świeże.

Grzyby są ciężkostrawne, dlatego powinniśmy jeść je w niewielkich ilościach i podawać do nich lżej strawne dodatki. Małe dzieci i osoby starsze w ogóle nie powinny ich jeść. Dietetycy podkreślają jednak, że zaletą grzybów jest niewielka ilość tłuszczu oraz węglowodanów dzięki czemu mogą być elementem diety odchudzającej i niskokalorycznym dodatkiem do potraw mięsnych i warzywnych w dietach o normalnej kaloryczności. Pozytywną cechą grzybów jest również ich alkaliczność, dzięki której wpływają na wyrównanie równowagi kwasowo-zasadowej posiłku, która jest często zachwiana ze względu na przeważającą obecność pokarmów zakwaszających.

Wybierając się na grzyby musimy się na nich znać. Zbierajmy tylko te zdrowe, co do których mamy absolutną pewność, że są jadalne. Pamiętajmy, że nie należy ich zbierać w okolicach skupisk odpadów, zakładów produkcyjnych, a także tych rosnących w rowach, na skraju lasów lub niedaleko ruchliwych dróg, bo grzyby wchłaniają duże ilości metali ciężkich oraz inne zanieczyszczenia. Kupujmy grzyby tylko sprawdzone, z atestem. Przed przyrządzeniem dania jeszcze raz dokładnie wszystkie obejrzyjmy, a najlepiej jeśli nad każdym etapem przygotowania grzybów do jedzenia czuwa ktoś, kto naprawdę się na nich zna. Jeżeli nie ma takiej osoby, lepiej ze zbierania i przyrządzania grzybów zrezygnować.

Borowiki szlachetne to najcenniejsze pod względem walorów smakowych grzyby – najczęściej je suszymy. Podgrzybki są także bardzo aromatyczne. Te mniejsze warto również suszyć lub marynować. Koźlarze są smaczne – też się je suszy, ale zazwyczaj same kapelusze, bo nóżka jest dość łykowata. Maślaki przyrządzamy zwykle z innymi grzybami, choć znakomite są do gotowania zupy lub duszone. Pieprzniki jadalne, czyli kurki można dusić lub marynować. Rydze smażymy lub dusimy na maśle, ale doskonałe są również w przetworach, solone lub kiszone. Gąski zielone są najsmaczniejsze w marynacie.

Zupy i kremy grzybowe to jedne z najbardziej aromatycznych zup. Sycące, pachnące lasem i ziołami. Kuchnia polska słynie z zup grzybowych. Można jeść je przez cały rok, nie tylko od święta. Same lub serwowane z kluseczkami czy makaronem. Zwyczajne i te bardziej wykwintne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dania z grzybami. Zobacz przepisy na rozmaite aromatyczne potrawy z grzybów lub w ich towarzystwie - Głos Wielkopolski

Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto