Czytelniczki gotują: ciasto drożdżowe Agnieszki

Bożena Wolska
Jeśli lubicie piec, gotować, itp. oraz macie fajne przepisy, przyślijcie je. Chętnie opublikujemy.

Za namową rodziny i przyjaciół oraz z czystej miłości do gotowania i pieczenia chciałabym podzielić się z czytelnikami Chodzieżanina moim przepisem na ciasto drożdżowe z jagodami - napisała Agnieszka Kowalska i dalej dodaje: - Zdawać się może, że to nic nadzwyczajnego takie ciasto, ale jego smak, zapach, aromat długotrwała świeżość mówią same za siebie…

Przepis:

Składniki: 5 szklanek mąki pszennej ( 750g), 1 szklanka cukru (200g), 1 szklanka oleju (230 ml), 1 szklanka letniego mleka , 4 jajka,50 g kruszonych drożdży.

Kruszonka; Składniki: 4 czubate łyżki cukru, 1 szklanka mąki pszennej, 150 g schłodzonego masła

Owoce najlepiej sezonowe: śliwki, jagody.

Wykonanie: Drożdże kruszymy do dużej miski. Następnie dodajemy szklankę letniego mleka, olej, cukier, jajka oraz mąkę. Wszystko delikatnie mieszamy łyżką i odstawiamy pod przykryciem w ciepłym miejscu na 3 godziny do wyrośnięcia. W tym czasie przygotowujemy kruszonkę.

Do miski wrzucamy pokrojone na drobne kawałki schłodzone masło, wsypujemy mąkę i dodajemy cukier. Całość wyrabiamy ręcznie i odstawiamy do lodówki pod przykryciem. Owoce myjemy dokładnie i osuszamy na ręcznikiem papierowym. Przygotowujemy blaszkę: najlepiej 24x35 cm, którą następnie wykładamy papierem do pieczenia.

Po 3 godzinach ciasto zagniatamy na jednolitą masę (powinno być delikatnie rzadkie)

Następnie przekładamy do uprzednio przygotowanej blaszki. Na cieście układamy owoce a na wierzch ciasta posypujemy kruszonką wyjętą z lodówki. Ciasto pieczemy około pół godziny w temperaturze 180 stopni (w uprzednio nagrzanym piekarniku). Po tym czasie nie wyjmujemy od razu ciasta z piekarnika, zostawiamy na kilka minut z delikatnie uchylonymi drzwiczkami. Na koniec posypujemy cukrem pudrem.

Wideo

Dodaj ogłoszenie