Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy powstanie boisko przy Trójce? Budowę blokuje gmina żydowska

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Bieżnię lekkoatletyczną udało się niedawno przy Trójce zbudować.
Bieżnię lekkoatletyczną udało się niedawno przy Trójce zbudować. archiwum
Jakiekolwiek prace przy budowie nowego, czy też rozbudowie istniejącego boiska przy Szkole Podstawowej numer 3 w Chodzieży aktualnie nie mogą być prowadzone. Jest to skutek protestu gminy żydowskiej. Boisko znajduje się na terenie dawnego cmentarza żydowskiego.

Podczas sesji Rady Miejskiej w Chodzieży, która odbyła się w poniedziałek - 28 czerwca - burmistrz Jacek Gursz poinformował o problemach z uruchomieniem inwestycji - budowy boiska przy Szkole Podstawowej nr 3 w Chodzieży.

Jakiś czas temu stało się jasne, że po tym jak chodzieska Jedynka otrzymała od miasta piękne sportowe boisko, kolej przyjdzie także na drugą szkołę SP nr 3. W ubiegłym roku, dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego, miasto wybudowało bieżnię lekkoatletyczną, a w tym roku - co zapowiadał burmistrz Jacek Gursz - prace przy modernizacji starego boiska miały być kontynuowane.

Podczas prac przygotowawczych, opinię w sprawie inwestycji musiał wyrazić Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na terenie, na którym znajduje się SP nr 3 wraz z boiskiem, istniał bowiem cmentarz żydowski, W sumie miał on 2,5 hektara powierzchni i zajmował sporą część obecnej ulicy Młyńskiej.

Konserwator poprosił o opinię Gminę Żydowską, a ta nie wyraziła zgody na ingerencję w teren. Tłumaczyła, że dla Żydów cmentarz jest miejscem świętym, a co za tym idzie: zabroniona jest ingerencja w teren, która mogłaby naruszyć spokój doczesnych szczątków osób tam pogrzebanych.

Jak przyznaje burmistrz Jacek Gursz, decyzja była dla miasta zaskoczeniem. Cmentarz od drugiej wojny światowej nie istnieje, a na jego terenie miejscowe władze ulokowały domy mieszkalne oraz właśnie boisko przy szkole.

Burmistrz Jacek Gursz mówi, że podjęte zostały negocjacje. Wraz z wiceburmistrzem Piotrem Witkowskim był z wizytą u naczelnego rabina Michaela Schudricha.

- Wyjaśniałem, że nasza inwestycja będzie prowadzona tak, aby jak najmniej ingerowała w głąb ziemi. Tylko w niektórych miejscach nie uniknie się kopania - tłumaczy burmistrz Gursz. Mówi, że obecnie czeka na ostateczną decyzję, choć nie wiadomo kiedy zostanie wydana.

- Jeśli będzie negatywna, to w tamtym miejscu już nic nigdy nie powstanie - mówi burmistrz Jacek Gursz.

Cmentarz Żydowski, został zniszczony przez Niemców w czasie II wojny światowej. Nagrobki trafiły na budowę drogi z Chodzieży do Szamocina. Jedynym śladem po nekropolii jest zachowany w pierwotnym układzie starodrzew z aleją dębową.

Szczątki w zbiorowej mogile w Podaninie

Nie jest to pierwsza inwestycja, którą w Chodzieży realizowano na cmentarzu. W przeciwieństwie jednak do cmentarzy żydowskich, na cmentarzu katolickim ekshumacje są dopuszczalne.

Przy ulicy Żeromskiego w Chodzieży - w miejscu, w którym mieści się I Liceum Ogólnokształcące im. św. Barbary - znajdował się niegdyś kościół i cmentarz. W 2017 roku teren ten został przebadany przez archeologa. Badania odbywały się w przyspieszonym trybie, ponieważ przy szkole trwała akurat inwestycja: budowa Centrum Nauk Przyrodniczych.

Zabezpieczono szczątki ponad setki osób, które spoczęły w zbiorowej mogile na cmentarzu w Podaninie.

Mogiła znajduje się na tyłach cmentarza - tuż przy lesie. Ustawiono na niej krzyż z napisem: „Dawni mieszkańcy Chodzieży. Pokój ich cieniom”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto