Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawe rzeczy podczas Szkolnego Konkursu Przyrodniczego w Zacharzynie

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Szkolny Konkurs Przyrodniczy w Zacharzynie cieszył się bardzo dużym zainteresowanie. Dzieci chętnie uczestniczyły w doświadczeniach przez które dowiedziały się dużo ciekawych rzeczy.

,,Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. Uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej w Zacharzynie mieli okazję stwierdzić słuszność twierdzenia Konfucjusza, biorąc udział w Szkolnym Konkursie Przyrodniczym. Nauki ścisłe są bardziej wymagające, dlatego doświadczenia bez wątpienia ułatwiają naukę.

Każda klasa miała do wykonania inne zadanie.
Czwartoklasiści tworzyli zielniki z roślin leśnych, łąkowych i ogrodowych, które wcześniej należało ususzyć, a potem odpowiednio opisać. Efekty pracy przeszły najśmielsze oczekiwania – zielniki wykonano na bardzo wysokim poziomie.

Uczniowie klasy szóstej zaprezentowali wykonane wcześniej projekty drzew.
Zadaniem szóstoklasistów było zaprojektowanie i opisanie drzewa według odpowiednich kryteriów (barwa, zapach, struktura kory, twardość, zastosowanie).
Przedstawiciele klas 5. i 8. wykonywali doświadczenia przed społecznością szkolną.

Piątoklasiści sprawdzali zawartość witaminy C w tabletce musującej, soku z cytryny
i "cytrynce do herbaty". Uczniowie dowiedzieli się, że pod wpływem płynu Lugola roztwór wodny skrobi zabarwia się na kolor granatowy, natomiast dodanie witaminy C blokuje ten proces i roztwór się  odbarwia. Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń piątoklasiści wywnioskowali, że to tabletka musująca z witaminą C zawiera jej więcej niż cytryna. Dla uczniów klasy piątej było to pierwsze tego typu wystąpienie na forum szkoły.
Doświadczenia wykonywali z dużym zaangażowaniem i precyzją.
Klasę ósmą reprezentowały cztery dwuosobowe grupy. Uczniowie przeprowadzili dwa doświadczenia. W pierwszym sprawdzali, jak zachowuje się rozsypany pieprz na wodzie, gdy dotkniemy go detergentem (płynem do mycia naczyń). Zaobserwowali, że pieprz ,,rozsunął się". Doskonale objaśnili zachodzące zjawisko jako wzajemne oddziaływanie cząsteczek pieprzu i wody oraz zdefiniowali zjawisko napięcia powierzchniowego cieczy.

Celem drugiego doświadczenia było zbadanie jak sól oraz cukier wpływają na temperaturę lodu.  Uczniowie zmierzyli jego temperaturę, która wynosi 0C. Następnie do jednego naczynia z lodem wsypali sól, a do drugiego cukier i obserwowali, jak zmienia się temperatura. Ku zdziwieniu uczestników po wsypaniu soli nastąpił spadek temperatury, nawet do – 10C i lód zaczął szybciej topnieć, natomiast w naczyniu lodu z cukrem temperatura mieszaniny wzrosła.

Uczniowie bardzo profesjonalnie przeprowadzili doświadczenia. Mimo zdenerwowania, doskonale omówili i przeprowadzili doświadczenia, zaprezentowali obserwacje i wnioski, zachęcając tym samym pozostałych, aby bawili się nauką.

Zadania konkursowe pokazały , że zdobywanie wiedzy może być ciekawe. Uczniowie świetnie się bawili, wykonując przyrodnicze zadania, a przy tym uczyli się i poznawali prawa rządzące w przyrodzie. Wykazali się kreatywnością i pobudzili wyobraźnię.

Wszyscy zasłużyli na duże brawa. Komisja konkursowa, którą tworzyli nauczyciele przedmiotów przyrodniczych przyznała wyróżnienia, a nagrody ufundowane przez Radę Rodzice sprawiły uczestnikom wiele radości.

Źródło: Ania Wasyłyk

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto