MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawa historia kamienicy przy ulicy Wojska Polskiego

Bożena Wolska
Jak napisał Roman Kabat w swojej książce ,,Historia zabudowy Chodzieży”, w kamienicy nr 13 przy ul. Wojska Polskiego po wojnie mieścił się Urząd Bezpieczeństwa, teraz powracają do niej lekarze.

Kamienica przy ulicy Wojska Polskiego 13 w Chodzieży, jak się okazuje była przed drugą wojną światową własnością stomatologa Kazimierza Szalczyńskiego, który na piętrze miał swój gabinet. Nic więc dziwnego, że obecna właścicielka obiektu, również stomatolog, Lucyna Kowzan lubi wracać do tej historii. Mówi: - Historia zatoczyła koło, budynek - jak za dawnych lat - służyć będzie ludności dla ochrony zdrowia.

Kamienica z historią
Roman Kabat w swojej książce ,,Historia zabudowy Chodzieży” (wydanej w 2008 roku przez TMZCh), o kamienicy tej pisze tak:
,,Budynek pod numerem 13 należy do tych o najładniejszej elewacji. Wybudowała go w 4 ćwierćwieczu XIX wieku rodzina Priebe, z których Paul był właścicielem nieruchomości w 1919 roku”.
Po wygranym Powstaniu Wielkopolskim i powrotu Chodzieży do Polski, stopniowo stosunki własnościowe zmieniały się. Zapewne wtedy właścicielem obiektu został Kazimierz Szalczyński, który na piętrze miał swoją stomatologiczną pracownię i gabinet. Był to wyróżniający się obiekt w mieście, na dachu którego znajdował się ogród z pięknym widokiem na jezioro.

W czasie wojny doktor Szalczyński został aresztowany i zginął w obozie koncentracyjnym. Jego potomkowie mieszkają między innymi w Poznaniu.
Po wojnie, jak pisze Roman Kabat, kamienica została przejęta przez państwo i utworzono w niej Urząd Bezpieczeństwa. Dalej Roman Kabat pisze tak: ,,Po jego likwidacji od roku 1952 do roku 1956 jest siedzibą Rejonu Eksploatacji Dróg Publicznych. Potem budynek wraca do właściciela”.
Kiedy stała się ona własnością państwa Kowzan, budynek w środku nie przypominał eleganckiej siedziby przedwojennego stomatologa.

Zaczęło się od marzenia

- Stworzenie w tym miejscu przychodni lekarskiej było moim celem i marzeniem od kilku lat - mówi Lucyna Kowzan.

Zanim marzenie zrealizowała minęło jednak 10 lat. W 2009 remont budynku rozpoczęła od przywrócenia mu przedwojennego, eleganckiego wyglądu. W tym samym roku otworzyła swój gabinet stomatologiczny, od strony ulicy Mickiewicza, wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt laserowy.
W ubiegłym roku przystąpiła zaś do remontu piętra budynku, tak aby utworzyć tam przychodnię lekarską.
- Zależało mi na stworzeniu takiego miejsca na medycznej mapie Chodzieży, gdzie w eleganckich i przyjemnych wnętrzach pacjenci będą mogli zasięgnąć porady lekarskiej, u najlepszych specjalistów.
Ta elegancja, obok dobrej kadry lekarskiej, była jej priorytetem. Jak mówi, słyszała bowiem, że taki właśnie był gabinet stomatologiczny dr Szalczyńskiego. Szukała więc najlepszych rozwiązań i dzisiaj w jasno-zielonych pomieszczeniach jest nowocześnie, ale i przytulnie. Wrażenie robi także elegancka klatka schodowa i zabytkowe, 100-letnie drzwi, które zostały odrestaurowane. - Po wielu latach ponownie zapraszają pacjentów - mówi Lucyna Kowzan.
Medica Centrum już ruszyło. Przyjmować w nim będą neurolog, pulmonolog, ortopeda, psycholog dziecięcy i dla dorosłych, psycholog uzależnień, fizjoterapeuta, logopeda, psychiatra. W planach jest także nawiązanie współpracy z endokrynologiem, kardiologiem, alergologiem, pediatrą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto