18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzieżanie zapłacą więcej za centralne ogrzewanie

Anna Karbowniczak
O kilka procent wzrosną koszty ogrzewania mieszkań, do których ciepło dostarcza Miejska Energetyka Cieplna w Chodzieży. Nowy cennik spółki obowiązuje od 1 października

Kilka lat temu, o terminie rozpoczęcia sezonu grzewczego decydował wojewoda na podstawie wysokości temperatur. Dziś, w Chodzieży zaczyna się on zwykle na przełomie września i października.
- Ale tak naprawdę o jego rozpoczęciu decydują odbiorcy - wyjaśnia Piotr Matyja, prezes Miejskiej Energetyki Cieplnej w Chodzieży.
- Kiedy skierują oni do nas zapotrzebowanie na ciepło, zgodnie z prawem energetycznym mamy obowiązek uruchomić ogrzewanie.

W tym roku, jako pierwsze zareagowało Chodzieskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Wniosek w tej sprawie wpłynął do MEC-u w ubiegły piątek, 7 października.
- Dla porównania, w ubiegłym roku grzaliśmy już od 17 września. Tegoroczna jesień okazała się dość łagodna i przyjemna - mówi prezes.

Czytaj także: Rosną ceny opału. Sprawdziliśmy, gdzie w powiecie jest najtaniej

Niezbyt przyjemna może się za to okazać podwyżka cen, czekająca osoby korzystające z usług miejskiej spółki. Od 1 października, obowiązuje bowiem nowa taryfa, zgodnie z którą cena ogrzewania wzrosła o 4,6 procenta w porównaniu z ubiegłym rokiem.
O konieczności skorygowania cennika, zadecydować miał niedawny wzrost kosztów, związanych z zakupem miału węglowego.
- Kompania Węglowa podniosła jego ceny o 10 procent i stąd nasz ruch. Dodam, że do tej pory ceny węgla były raczej stabilne, a wprowadzona niedawno podwyżka jest pierwszą od dwóch lat - tłumaczy Piotr Matyja.

Wzrost cen odczują również osoby, korzystające z ogrzewania gazowego. Cena tego surowca podskoczyła bowiem o około 6 procent. Tymczasem, to właśnie paliwo stanowi - zdaniem prezesa MEC - lwią część kosztów wytwarzania ciepła z gazu. Mowa o nawet 90-ciu procentach ponoszonego nakładu.

Ciepło w naszych kaloryferach będzie płynąć najprawdopodobniej aż do kwietnia lub maja. Ostateczna data, ponownie zależeć będzie od decyzji głównych odbiorców MEC-u. Dodajmy, iż obok wspomnianego już ChTBS, są to między innymi Mieszkaniowy Zasób Gminy Miejskiej Chodzież oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa w Chodzieży. Łącznie, spółka ogrzewa aż 150 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni, na którą składają się budynki mieszkalne, budynki użyteczności publicznej, a także nieruchomości indywidualnych odbiorców.

Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto