Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzież. Zła kondycja rodzin po zimie. Dokarmianie dzięki dotacji. Miód będzie później

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Heliodor Dworakowski to doświadczony pszczelarz z Rataj. Ze swej pasieki, ograniczonej już dzisiaj znacznie, pozyskuje nie tylko miód. Z pszczelego wosku wykonuje ozdobne świeczki.
Heliodor Dworakowski to doświadczony pszczelarz z Rataj. Ze swej pasieki, ograniczonej już dzisiaj znacznie, pozyskuje nie tylko miód. Z pszczelego wosku wykonuje ozdobne świeczki. Dariusz Olejniczak
Pierwszy świeży miód w tym roku, rzepakowy, będzie można zakupić około dwa tygodnie później niż zazwyczaj o tej porze. Wiosenna aura nie sprzyjała pszczołom, było zbyt zimno, żeby mogły wylatywać z uli. Nie kwitło też zbyt wiele kwiatów. Kondycję rodzin pszczelich w powiecie chodzieskim sprawdziliśmy w przededniu Światowego Dnia Pszczół.

- Niestety, muszę poinformować o złej kondycji rodzin pszczelich na terenie Wielkopolski Północnej. Po dobrym przezimowaniu, bardzo niskie temperatury wczesną wiosną uniemożliwiły rodzinom pszczelim pozyskiwanie pyłku kwiatowego. Mimo podkarmiania, nastąpiła kilkutygodniowa przerwa w czerwieniu. W efekcie, na pożytek rzepakowy pszczoły są mocno osłabione - smutne wieści przekazała nam Maria Górska, sekretarz Regionalnego Związku Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży.

Członków tego związku pszczelarzy z powiatu chodzieskiego nie ma zbyt wielu. Pszczelarstwo to praca czasochłonna, wymagająca wielu starań i fachowego przygotowania. Nie przynosi natomiast wielkich zysków finansowych. Związek liczy, z podziałem na gminy:

  • Budzyń: 21 członków - łącznie 1154 rodzin pszczelich
  • Chodzież: 35 członków - 1053 rodzin pszczelich
  • Margonin: 26 członków - 590 rodzin pszczelich
  • Szamocin: 21 członków - 1118 rodzin pszczelich

Są jednak również w powiecie chodzieskim pszczelarze niezrzeszeni. Tych jest po kilka osób w każdej gminie.

W czwartek, 20 maja, w Światowym Dniu Pszczół, ustanowionym przez ONZ, wielkopolscy pszczelarze otrzymają wsparcie od Samorządu Województwa Wielkopolskiego w wysokości 2 mln złotych na zakup pokarmów pszczelich w ramach realizacji programu poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich. Umowa zostanie zawarta pomiędzy Województwem Wielkopolskim a Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży, reprezentującym także: Regionalne Związki Pszczelarzy w Kaliszu i w Koninie, Rejonowy Związek Pszczelarzy w Lesznie oraz Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Poznaniu.

- _To nie pierwsze wsparcie, jakie otrzymują pszczelarze z terenu Województwa Wielkopolskiego. Wciągu ostatnich 3 lat samorząd województwa przeznaczył 6 mln zł na zakup węzy pszczelej. Dzięki temu udało się wymienić 100% węzy w wielkopolskich pasiekach. W tym roku przyszedł czas na nową inicjatywę, czyli zakup pokarmów pszczelich, np. ciasta lub syropów wzbogaconych o składniki mineralne i witaminy, służących do zimowego i wczesnowiosennego dokarmiania rodzin pszczelich. Dokarmianie, w okresach gdy w naturze nie ma wystarczającej ilości pożytku, to podstawowe zadanie związane z prawidłowym rozwojem rodzin pszczelich - _poinformowała nas Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka prasowa Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto