Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzież: wędkarze nadal łowią w przeręblach na Jeziorze Miejskim. Strażacy apelują: ludzie! Nie wchodźcie na lód!

Redakcja
Od kliku dni temperatura w naszym regionie jest dodatnia, a co za tym idzie mamy do czynienia z odwilżą. Wchodzenie w takich warunkach na lód, to proszenie się o kłopoty. Tylko w tym sezonie w Wielkopolsce nie udało się uratować pięciu osób, pod którymi załamał się lód, a kolejnych dziesięć osób wymagało pomocy lekarskiej. Strażacy od początku zimy wyjeżdżali ponad 130 razy ratować osoby lub zwierzęta, które weszły na lód. Tymczasem na Jeziorze Miejskim nadal łowią ryby wędkarze.

Bezpieczne lodowiska w naturze nie istnieją

Strażacy przypominają, że wchodzenie na lód, poza lodowiskami, zawsze wiąże się
z ryzykiem, a próba wejścia na zamarznięte rzeki jest nie tyle proszeniem, co dobijaniem się o nieszczęście.

Pogoda na dworze coraz bardziej wiosenna, a lód na jeziorach i stawach nadal się utrzymuje, co zachęca do zabaw na nim oraz łowienia ryb z przerębli daleko od brzegu. W takich warunkach nietrudno o tragedię

- mówi mł. kpt. Artur Binkowski, oficer prasowy KP PSP Chodzież

Wciąż wiele osób nie pamięta, że na naturalnych zbiornikach wodnych nie ma czegoś takiego, jak bezpieczne lodowiska. Nie ma tygodnia, żeby nie była potrzebna pomoc strażaków. Dla przykładu w miniony piątek tj. 19 lutego 2021 r. powiecie międzychodzkim strażacy musieli ściągać z kry dwie osoby. Tego dnia temperatura powietrza w tej części regionu sięgała 7 stopni C. Szczęśliwie dla ratowanych, skończyło się na strachu. Lód nie topnieje tak szybko, jak śnieg, ale jego struktura jest niestabilna, niejednolita. Nigdy nie wiemy, jaka jest jego grubość. Nawet jeśli lód jest gruby, może nie mieć wymaganej nośności. Lód najcieńszy jest na brzegu. Może się zdarzyć, że wejdziemy w miejscu, gdzie jest on stosunkowo gruby i mocny, ale będziemy wracać na brzeg inną drogą - i
wtedy dojdzie do nieszczęścia.

Jezioro Miejskie mekką również zimowych wędkarzy

Pomimo dodatnich temperatur, oscylujących w ostatnich kilku dniach nawet wokół dziesięciu stopni Celsjusza, na chodzieskim Jeziorze Miejskim nadal można spotkać wędkarzy łowiących ryby w przeręblach. Przy brzegu lód ewidentnie topnieje. Chodzieskie Koło Polskiego Związku Wędkarskiego apeluje do wędkarzy o rozsądek.

Jako władze koła nie możemy zakazywać wchodzenia na lód, ale apelujemy o rozsądek i rozwagę. Na naszej stronie na Facebooku informujemy, jak gruba pokrywa lodowa jest potrzebna, żeby móc bezpiecznie przebywać na lodzie. W przypadku takich roztopów jest to samowola wędkarzy. Wchodzą na lód na własne ryzyko

- mówi prezes Koła Chodzież Polskiego Związku Wędkarskiego Krzysztof Liskowski.

Przypominamy, że na zamarznięte akweny nigdy nie wolno wybierać się samotnie.

Co mam zrobić, kiedy widzę tonącego?

  • W pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe tj. straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).
  • Pamiętaj! Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
  • Udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
  • Jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie (zamki błyskawiczne rozpinamy jako pierwsze, bo to one najszybciej zamarzają i jest problem z ich rozpięciem), okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  • Do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  • Gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe (nie gorące i bezalkoholowe) płyny do picia.

Co robić, jak zarwie się pod Tobą lód?

  • Jeśli już decydujemy się, aby wejść na lód powinniśmy mieć ze sobą czekany. To przy ich pomocy w razie wypadku będziemy mieli większą szansę, aby wydostać się z przerębla.
  • W przypadku załamania lodu staraj się zachować spokój, jednocześnie głośno wzywając pomocy. Przydatny może być również gwizdek, bo w przypadku załamania się lodu, posłużenie się gwizdkiem będzie wymagało mniej siły niż wołanie o pomoc.
  • Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
  • W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.
od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto