Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzież: szczepienia na koronawirusa. Szczepione są kolejne grupy, wśród nich nauczyciele. Jak wygląda sytuacja w powiecie?

Olga Żądło
Olga Żądło
nam
10 marca otworzył się kolejny etap rejestracji na szczepienia – tym razem dla osób przewlekle chorych. Dotychczas szczepione były osoby z grupy zero oraz nauczyciele. Jak wygląda aktualna sytuacja szczepień w Chodzieży?

Od końca grudnia trwały szczepienia tzw. “grupy zero”.

Zaszczepiliśmy 572 osoby z grupy zero. Byli to lekarze, pielęgniarki, ratownicy, zawody medyczne ze szpitala i poradni, ośrodków zdrowia, prywatnych gabinetów, stomatolodzy, fizjoterapeuci oraz inne podmioty. 572 osoby otrzymały już 2 dawki szczepionki firmy Pfizer: 205 osób to byli pracownicy szpitala, pozostałe osoby były z zewnętrznych podmiotów.

- mówi Ewa Fleischer, Koordynator odpowiedzialny za organizację szczepień w chodzieskim szpitalu.

W lutym w chodzieskim szpitalu rozpoczęły się szczepienia nauczycieli. W ciągu dwóch tygodni zaszczepionych zostało 600 osób, czyli wszyscy, którzy mogli zostać zaszczepieni w takim czasie.

Szpital zapewnia, że jeśli chodzi o samo wykonanie szczepienia - są w stanie zaszczepić i 500 osób dziennie, ale do tego dochodzi znaczna praca logistyczna, wypełnianie dokumentów, które zabierają personelowi mnóstwo czasu.

Szczepienia nauczycieli w powiecie chodzieskim

Zapisy na szczepienia dla nauczycieli umożliwia System Informacji Oświatowej. Jest on otwierany na wyznaczony czas i w tym okresie dyrekcja może wpisywać nauczycieli. Konkretne terminy szczepień szkoły otrzymały od Szpitala Powiatowego w Chodzieży.

Niektórzy nauczyciele są zatrudnieni w więcej niż jednej szkole. Musieli zatem wybrać, która ze szkół ma zapisać ich na szczepienie.

Część nauczycieli mogła wybrać, w której ze szkół się szczepią. W naszym Zespole 39 z 59 nauczycieli zgłosiło się do szczepienia

– potwierdza Magdalena Woźniczka, wicedyrektorka Zespołu Szkół w Chodzieży.

Nauczyciele zapisują się na szczepienia

Ze Szkoły Podstawowej w Margoninie zgłosiło się 40, a zaszczepiło 38 na 53 pracujących nauczycieli.

Około 24 nauczycieli przynajmniej przez jeden dzień po szczepieniu nie mogła przyjść do pracy z powodu złego samopoczucia

- mówi Alicja Michalska-Nowak, dyrektorka Szkoły Podstawowej w Margoninie

W Szkole Podstawowej w Szamocinie 81% uprawnionych osób zadeklarowało udział w szczepieniu.

Jeśli chodzi zapisy oraz realizację i przebieg szczepień nie było problemów, jednakże skutki odczuwalne po zaszczepieniu trwały od 2 do 4 dni i wielu z zaszczepionych nauczycieli musiało skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, niezależnie od płci czy wieku

- mówi Iwona Kowalska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szamocinie.

Najczęściej nauczyciele skarżyli się na osłabienie organizmu, bóle głowy, mięśni i stawów, dreszcze, gorączka (u niektórych osób przekroczyła 39°C), a nawet czerwona wysypka, utrzymująca się 2 dni.

Szczepienia przebiegają bez większych problemów

Jednego dnia pod szpitalem zgromadziły się duże kolejki. Nauczyciele stali po dwie godziny, również na dworze, jednak nikt nie narzekał. Okazuje się, że powodem dużej kolejki były problemy logistyczne. Tę sytuację potwierdza Ewa Fleischer: Jednego dnia była spora kolejka, bo było opóźnienie w dostawie szczepionek.

Inną bolączką są odgórnie narzucone terminy szczepień.

Mamy problem z drugą turą szczepień – wyznaczono nam szczepienia na 4,5,6 maja – kiedy mamy matury. O ile język polski jest pisany w hali i jest tam jedna większa komisja, to języki obce są w małych salach. Do tych komisji potrzebujemy wielu nauczycieli

- mówi Magdalena Woźniczka,

Nie mam żadnego wpływu na termin drugiego szczepienia - odpowiada Ewa Fleischer. Dostałam informację od Narodowego Funduszu Zdrowia, że drugie szczepienie ma się odbyć 10 tygodni po pierwszym. Jestem uzależniona od dostaw i planów agencji rezerw materiałowych. Kwestia terminu jest do indywidualnego ustalenia z dyrektorem szkoły - dodaje.

Nie wszyscy nauczyciele mogli zaszczepić się w wyznaczonych wcześniej terminach. Niektórzy z powodu choroby, inni przebywali na kwarantannie. NFZ przekazało informację, że jeżeli będzie to bardzo mała grupa to może zostać przekierowana do innego szpitala węzłowego, np. do Piły.

W Polsce słyszy się o Niepożądanych Odczynach Poszczepiennych, występujących po szczepionkach. Wśród chodzieskich nauczycieli nie było na szczęście takich przypadków.

Nie wystąpiły żadne odczyny poszczepienne wczesne –nikt nie zemdlał, nie dostał wstrząsu, nikt nie płakał. Co innego to NOP – silne wstrząsy, porażenia nerwów, zapaść - również nie było żadnych zgłoszeń

- potwierdza Ewa Fleischer.

W sumie od 29 grudnia do lutego zaszczepiliśmy 1172 osoby, wykonaliśmy 1744 szczepienia
– podsumowuje Ewa Fleischer.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto