Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzież: Światowy Dzień Zespołu Downa. Uczniowie “trójki” założyli kolorowe skarpetki – symbol tego dnia

Olga Żądło
Olga Żądło
Dzień 21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, celebrowany w Szkole Podstawowej nr 3 w Chodzieży już od sześciu lat jako Dzień Kolorowej Skarpetki.

W związku z tym świętem Klub Szkolnego Wolontariatu wraz ze Stowarzyszeniem „Bardziej Kochani” wspierającym osoby z Zespołem Downa zachęca co roku wszystkich uczniów, a także pracowników szkoły do udziału w akcji społecznej poprzez założenie tego dnia kolorowych skarpetek „nie do pary” - jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.

Ponieważ święto to przypadło w tym roku w niedzielę – skarpetkowe wyzwanie podjęliśmy już w piątek, 19 marca. Uczniowie klas 1-3 przyszli w skarpetkach „nie do pary” do szkoły, a ze swoimi wychowawcami rozmawiali o akceptacji wsłuchując się w treść bajki terapeutycznej o Kłapouszku i zawstydzonych zwierzętach

- mówi Małgorzata Jeśko-Doręgowska, opiekunka Szkolnego Koła Wolontariatu w SP3.

Uczniowie starszych klas również wspólnie świętowali ten dzień, pomimo tego, że od miesięcy uczą się zdalnie ze swoich domów. Uczestniczyli oni w lekcjach wychowawczych, podczas których mówiono o przyczynach i celu powstania Światowego Dnia Zespołu Downa, a także o szeroko rozumianych pojęciach akceptacji innych, tolerancji i solidaryzowaniu się.

Dzieci wzięły udział w prezentacji multimedialnej pod nazwą “Tolerancja” oraz w klasowej burzy mózgów.
Uczniowie mogli także wykonać test – wskazujący czy są osobami tolerancyjnymi na podstawie udzielonych anonimowo odpowiedzi na temat swoich zachowań w wielu codziennych sytuacjach. Jednym z symboli tego dnia jest noszenie kolorowych skarpetek. Każdy z uczniów, pomimo nauki zdalnej, miał taką możliwość solidaryzowania się z osobami z Zespołem Downa poprzez ubranie i zaprezentowanie swoich skarpetek na przesłanych zdjęciach.

Do udziału był zaproszony każdy, kto chciał okazać solidarność z ludźmi cierpiącymi na zespół Downa oraz chciał udzielić wsparcia im i ich rodzinom. Jednocześnie akcja ma na celu promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący

- dodaje Małgorzata Jeśko-Doręgowska.

Kolejne aktywności Klubu Szkolnego Wolontariatu

Klub Szkolnego Wolontariatu ogłosił konkurs pt. „21. - wyróżniająca, dodatkowa informacja”. Zadaniem konkursu jest sprawienie, aby jedna skarpetka w rękach ucznia stała się wyjątkowa, ważna, doceniona, potrzebna, piękna, aby jej rola była niepowtarzalna, wyróżniająca ją od innych, a jednocześnie stała się znaczącą częścią zebranej w szkole foto – galerii. Na prace uczniów czekamy do poniedziałku, 22 marca. Wyniki konkursu zostaną opublikowane na stronie internetowej i profilu na Facebooku szkoły do 26 marca

- mówią organizatorzy.

Światowy Dzień Zespołu Downa – dlaczego tego dnia?

Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto