Chodzież: Rzeź wołyńska i jej ofiary nie mogą zostać zapomniane. Przyjdź na uroczystość i wywieś flagę!

Redakcja
Archiwum Mirosława Kowzana
11 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP na Kresach Wschodnich - m.in. na Wołyniu. Będzie on obchodzony również w Chodzieży

W 2013 roku w Zakątku Katyńskim na chodzieskim cmentarzu stanął kamień poświęcony Polakom, którzy zginęli podczas rzezi wołyńskiej. Inicjatorem ich upamiętnienia był Mirosław Kowzan - mieszkaniec Chodzieży, którego rodzina mieszkała w Perczynie (dzisiejsza Ukraina) i również ucierpiała podczas tamtych tragicznych wydarzeń.

Co roku przy kamieniu odbywa się uroczystość, upamiętniająca ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP na Kresach Wschodnich - m.in. właśnie na Wołyniu. Do udziału w tegorocznych obchodach zapraszają Chodzieskie Stowarzyszenie Patriotyczne oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich (oddział w Pile) wspólnie z proboszczem parafii pod wezwaniem św. Floriana w Chodzieży, księdzem Ireneuszem Szypurą.

- Pomimo pandemii, jak co roku spotkamy się przy "Kamieniu wołyńskim" na cmentarzu parafialnym w Chodzieży. W imieniu organizatorów zapraszam w dniu 11 lipca 2020 r. na godzinę 12:00 wszystkich, którym leży na sercu pamięć i prawda. Dzień 11 lipca jest świętem narodowym. Wywieś flagę i uczcij pamięć pomordowanych - zachęca Mirosław Kowzan.

Chodzież: Rzeź wołyńska i jej ofiary nie mogą zostać zapomni...

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie