Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzież. Rewitalizacja śródmieścia: pytania, obawy i zniecierpliwienie mieszkańców. Co z miejscami postojowymi? Kiedy koniec prac?

Dariusz Olejniczak
Dariusz Olejniczak
Część Chodzieży to obecnie trudno dostępny plac budowy
Część Chodzieży to obecnie trudno dostępny plac budowy Dariusz Olejniczak
Prace budowlane w Chodzieży w kilku bardzo zaludnionych miejscach ciągną się już dłuższego czasu, wzbudzając wiele emocji. Mieszkańcy są już wyraźnie zniecierpliwieni utrudnieniami w codziennym funkcjonowaniu i tempem prac, czego dają wyraz między innymi w komentarzach publikowanych w Internecie, ale i w zgłoszeniach nam przekazywanych. Pojawia się sporo obaw o to, czy rewitalizacja nie przyniesie w końcowym efekcie utrudnień, których wcześniej nie zauważono i czy całe założenie jest trafioną inwestycją. Burmistrz Chodzieży Jacek Gursz odpowiedział na zadane mu przez nas pytania. Czy jego wyjaśnienia uspokoją obecne nastroje?

Kiedy rozpoczęły się prace w parku przy ul. Kościuszki, na ulicy Strzeleckiej i osiedlu Żeromskiego?

- Po podpisaniu umowy na dofinansowanie, jako burmistrz ogłosiłem przetarg na wykonanie prac. Zgodnie z przepisami, wybraliśmy najtańszą ofertę. Po podpisaniu umowy z wykonawcą, oddaliśmy mu do dyspozycji cztery lokalizacje do prac. Także budynek na ul. Jagiellońskiej. Teren budowy został przekazany wykonawcy robót 8 kwietnia 2020r.

Na jakim etapie są obecnie? Czy są jakieś opóźnienia względem przyjętego harmonogramu?

- Panująca epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 w sposób znaczący odcisnęła swoje piętno na wszystkich branżach, w tym również na branży budowlanej, m.in. poprzez zamknięcia granic, wprowadzenie dodatkowych obowiązków, nałożonych na pracodawców związanych z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się epidemii, absencję na placach budów pracowników, którzy korzystali ze zwolnień, urlopów lub podlegali obowiązkowi kwarantanny, odpływ pracowników z zagranicy oraz ograniczenie lub wstrzymanie produkcji wielu surowców i problemy z dostawami. Wszystkie te czynniki, skumulowane niemalże w jednym czasie, spowodowały, że tempo prac na wielu inwestycjach zamarło lub uległo znacznym ograniczeniom.

Jednakże, ze względu na dość długi okres realizacji robót budowlanych, który został określony w postępowaniu przetargowym, zakończenie inwestycji nastąpi zgodnie z planem, do dnia 1 września 2021r.

Kiedy planowane jest zakończenie i ostateczne oddanie do użytku rewitalizowanych przestrzeni?

- Termin wykonania robót budowlanych w zakresie rewitalizacji obszarów śródmieścia, w związku z realizacją projektu pn. „Chodzież Od Nowa – rewitalizacja fizyczna, gospodarcza, społeczna i kulturalna śródmieścia”, został określony w umowie z wykonawcą do dnia 01.09.2021r.

Kto jest wykonawcą tych wszystkich prac?

-Wykonawca robót budowlanych został wyłoniony w ramach przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych, w trybie przetargu nieograniczonego, w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

Wykonawcą robót jest konsorcjum firm: Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy Sławomir Lisiewicz jako lider oraz firma Wielądek jako partner.

Jak miasto, jako inwestor, ocenia tempo tych prac? Jest ono zadowalające/prawidłowe/mieszczące się w normie przy tej skali inwestycji?

- Tempo prac wynika z przyjętego harmonogramu, który wynika przede wszystkim z ustaleń z Urzędem Marszałkowskim, który w imieniu Unii Europejskiej finansuje naszą inwestycję. Zdajemy sobie sprawę, że prace trwają już długo, ale trzeba dodać, że przed właściwymi pracami, miasto prowadziło swój zakres, związany np. z sieciami podziemnymi wody, kanalizacji, czy sieci ciepłowniczej. Te prace nie były objęte projektem unijnym, a musieliśmy je wykonać przed tymi, które teraz trwają. Wszystkie prace to naprawdę ogromny zakres i konieczność współpracy wielu instytucji. Należy pamiętać również o tym, że prace odbywały się w otoczeniu pandemii.

Kto zakupił betonowe elementy (kostki, obrzeża) - miasto czy wykonawca?

- Wszystkie roboty i zakupów dokonuje wykonawca, zgodnie z planami wynikającymi z potrzeb wskazanych w przetargu. Miasto nadzoruje zgodność użytych materiałów w stosunku do przygotowanych zestawień.

Kto jest autorem wykonywanych projektów?

- Dokumentacja projektowo–wykonawcza została przygotowana dla „Wykonawcy” przez „Podwykonawcę”: firmę Architekt Janusz Pulikowski z Kcyni. Została ona opracowana na podstawie przygotowanego przez gminę „Programu Funkcjonalno-Użytkowego”, obejmującego: Aleję Gwiazd Jazzu, Park „Odpoczywaj z kulturą”, modernizację infrastruktury drogowej i rekreacyjnej na fyrtlu Żeromskiego oraz Podmiot Ekonomii Społecznej.
„Program Funkcjonalno-Użytkowy” stanowił podstawowy dokument wniosku o dofinansowanie projektu rewitalizacji, na podstawie którego Gmina Miejska w Chodzieży otrzymała dofinansowanie w wysokości 85 %.

Czy projekty były konsultowane z mieszkańcami? W jaki sposób? Czy miasto uważa przyjęty sposób konsultacji za wystarczający/zadowalający/w pełni oddający rzeczywistą ich ocenę przez mieszkańców?

- Po raz pierwszy w historii miasta zastosowano tak szeroki i długotrwały proces konsultacji z mieszkańcami. Zanim zgłosiliśmy się do konkursu na finansowanie inwestycji budowlanych, przeprowadziliśmy projekt, który miał wskazać, które tereny w Chodzieży mają zostać poddane rewitalizacji. W wyniku badań wyłoniono te miejsca, w których dziś prowadzone są prace. Konsultacje trwały dwa lata i obejmowały szeroki wachlarz zajęć. Wykorzystaliśmy specjalistyczne firmy zewnętrze (finansowane także przez środki unijne), powołaliśmy specjalny zespół ds. rewitalizacji, w skład którego oprócz fachowców, radnych weszli przedstawiciele stowarzyszeń oraz mieszkańcy. Na ul. Jagiellońskiej powstało miejsce spotkań - Centrum Aktywacji Rewitalizacji. Ten obiekt przygotowaliśmy w oparciu o czyn społeczny.

O pracach tego zespołu, sposobie konsultacji i zachętach dla mieszkańców pisaliśmy w miejscowych mediach, prowadziliśmy profile na facebooku i na stronie internetowej. Sukcesywnie nasze działania promowaliśmy w lokalnej prasie oraz w telewizji lokalnej. Do skrzynek pocztowych mieszkańców w tych obszarach wysyłaliśmy informatory, ankiety i zaproszenia dla mieszkańców. Zapraszaliśmy m.in. na: 2 badania ankietowe, 3 spacery studyjne po terenach, na których miały być prowadzone inwestycje, 6 debat społecznych, 2 pikniki osiedlowe. W Centrum Aktywizacji Rewitalizacji odbyło się 11 posiedzeń zespołu ds. rewitalizacji. Ogłosiliśmy konkurs, z bardzo atrakcyjnymi nagrodami, na zgłaszanie pomysłów związanych z rewitalizacją. Przeprowadziliśmy pogłębione konsultacje związane z rewitalizacją. Wszystkie działania zostały uwiecznione w postaci filmów, zdjęć oraz kilku opracowań. Do mieszkańców trafił informator z podsumowaniami.

Niestety, należy dodać, że pomimo tak szerokich i długotrwałych działań, mała liczba mieszkańców wzięła w nich udział. Na większość tych działań zapraszaliśmy nie tylko poprzez media, ale także wysyłając do skrzynek pocztowych zaproszenia. Wysyłaliśmy do skrzynek pocztowych kilkaset zaproszeń na większość wydarzeń, a przychodziło kilkanaście osób.

Te wszystkie działania, mimo wszystko, pozwoliły poznać oczekiwania mieszańców w sprawie ich okolicy. Przede wszystkim z ankiet i zgłoszonych projektów. Właśnie na podstawie zgłoszeń mieszkańców, którzy zwracali uwagę na stan chodników, jezdni, oświetlenia, bezpieczeństwa, sposobu parkowania samochodów, powstały wytyczne do projektowania.

Ile miejsc parkingowych będzie do dyspozycji mieszkańców osiedla przy ul. Żeromskiego po zakończeniu inwestycji? Ile ich było (szacunkowo) przed rozpoczęciem rewitalizacji?

- Każdy pamięta, jak wyglądało wnętrze osiedla Żeromskiego. Zdewastowane właściwie każde miejsce, samochody parkujące niemal pod oknami w każdym miejscu, brak trawników i innych form zieleni. Ilość miejsc parkingowych w takich miejscach jest bardzo ograniczona przez charakter zabudowy i oczywiście przepisy np. prawa budowlanego. W projekcie wykorzystaliśmy maksymalnie każdą sposobność.

Tzw. „Fyrtel Żeromskiego” został zakwalifikowany w „Lokalnym Programie Rewitalizacji” (Uchwała Nr XLII/314/2017Rady Miejskiej w Chodzieży z dnia 25 września 2017r.) jako obszar wysoce zdegradowany pod względem wizualnym oraz pod względem funkcjonalnym. Zagospodarowanie terenu wewnątrz kwartału tzw. fyrtla Żeromskiego praktycznie nie występowało, brak zieleni, brak przestrzeni rekreacyjnych, zły stan techniczny nawierzchni, nieusystematyzowany system parkingowy tzw. „dziki parking”: wszystko to powodowało wrażenie chaosu przestrzennego.

Projekt rewitalizacji zakłada usystematyzowanie, w miarę możliwości, parkowania pojazdów oraz wyznaczanie stref wolnych od samochodów osobowych, w celu uwolnienia przestrzeni pod rekreację i zieleń oraz przeznaczenie tergo terenu pod realizację stref wypoczynkowo-rekreacyjnych wraz z wprowadzeniem funkcji, integrujących lokalne społeczności.

Przed realizacją inwestycji, na przedmiotowym terenie nie było wyznaczonych miejsc postojowych dla mieszkańców.

Odległości wyznaczenia stanowisk postojowych reguluje § 19 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – Dz.U. z 2019 poz. 1065.
„§ 19. 1. Odległość stanowisk postojowych, w tym również zadaszonych, oraz otwartych garaży wielopoziomowych od: placu zabaw dla dzieci, boiska dla dzieci i młodzieży, okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku opieki zdrowotnej, w budynku oświaty i wychowania, w budynku mieszkalnym, w budynku zamieszkania zbiorowego, z wyjątkiem: hotelu, motelu, pensjonatu, domu wypoczynkowego, domu wycieczkowego, schroniska młodzieżowego i schroniska, nie może być mniejsza niż:
1) dla samochodów osobowych:
a) 7 m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie,
b) 10 m – w przypadku parkingu od 11 do 60 stanowisk postojowych włącznie,
c) 20 m – w przypadku parkingu powyżej 60 stanowisk postojowych;
2) dla samochodów innych niż samochody osobowe:
a) 10 m – w przypadku parkingu do 4 stanowisk postojowych włącznie,
b) 20 m – w przypadku parkingu powyżej 4 stanowisk postojowych.
2. Stanowiska postojowe, w tym również zadaszone, oraz otwarte garaże wielopoziomowe należy sytuować na działce budowlanej w odległości od granicy tej działki nie mniejszej niż:
1) dla samochodów osobowych:
a) 3 m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk postojowych włącznie,
b) 6 m – w przypadku parkingu od 11 do 60 stanowisk postojowych włącznie,
c) 16 m – w przypadku parkingu powyżej 60 stanowisk postojowych;
2) dla samochodów innych niż samochody osobowe:
a) 6 m – w przypadku parkingu do 4 stanowisk postojowych włącznie,
b) 16 m – w przypadku parkingu powyżej 4 stanowisk postojowych.”

Po zakończeniu zadania inwestycyjnego na Terenie D - Modernizacja infrastruktury drogowej i rekreacyjnej na fyrtlu Żeromskiego, wyznaczonych zostanie 10 miejsc parkingowych.

W związku z powyższym, na przedmiotowym terenie nie ma możliwości wyznaczenia większej ilości miejsc postojowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, zaplanowaliśmy możliwości parkowania samochodów na nawierzchniach utwardzonych kostką betonową oraz ekokratą.

Jak miasto odnosi się do bardzo krytycznych ocen, pojawiających się systematycznie w przestrzeni publicznej, zarówno wobec kształtu realizowanych projektów, tempa prac, jak i sposobu wcześniejszych konsultacji?

- Jeśli krytyka wynika ze znajomości problemów i możliwości inwestycyjnych, wsłuchujemy się w nią z uwagą. Jeśli nie, staramy się tłumaczyć, np. dlaczego nie może być więcej miejsc parkingowych lub dlaczego spowalniamy ruch. I oczywiście przypominamy, że większość zakresu prac zdecydowanie wynika z potrzeb, zgłaszanych do nas przez mieszkańców już w 2016 roku! Tłumaczymy też, dlaczego prace trwają tak długo i zdajemy sobie sprawę z ich uciążliwości dla mieszkańców.

Czy z parku przy ul. Kościuszki udało się uratować jakieś drzewa, przesadzić je? Jeśli tak, to gdzie trafiły?

- Jest czerwiec. Do końca prac, we wszystkich miejscach, pozostało jeszcze trochę czasu. Trwają przede wszystkim prace budowlane. Ostatnim etapem będą nasadzenia zieleni, montaż małej architektury. Trudno zrozumieć tych, którzy już teraz ostro krytykują, że brakuje zieleni w tych miejscach. Spokojnie. Ona się pojawi. Przypomnieć należy podobną krytykę, gdy budowaliśmy promenadę, Park ks. Ostrowskiego i zmienialiśmy inne miejsca. Ostateczny kształt i wygląd każdego miejsca poznamy po zakończeniu wszystkich prac.

Trzeba dodać, że każdy ruch i zakres prac wynika z tego, jak zaplanowane jest wykorzystywanie poszczególnych miejsc w przyszłości. Rewitalizacja to ożywienie tych miejsc w mieście, w których ilość i skala problemów społecznych, ekonomicznych i technicznych spowodowała zastój, degradację lub inne zagrożenia. Te miejsca wskazali mieszkańcy, którzy zaangażowali się w nasze wcześniejsze działania. Rewitalizacja to nie tylko remont, to sposób na zmianę ludzi i otoczenia, w którym żyjemy. Zaplanowany jest szereg działań na kolejne lata. Główne założenie naszego projektu zakłada oddanie tych miejsc mieszkańcom, a nie na przykład samochodom. Rewitalizacja nie zakończy się w momencie remontu, ona właściwie zacznie się dopiero wtedy.

Chcemy, aby te miejsca służyły także mieszkańcom innych obszarów Chodzieży oraz turystom. We wszystkich naszych działaniach uczestniczą odpowiednie instytucje, nadzorujące czy to kwestie związane z zielenią, czy ochroną zabytków. Drzewa (Katalpy) zostały przesadzone na teren zielony w obrębie placu zabaw i boiska przy ul. Wiejskiej w Chodzieży.

Czy planowane jest wcześniejsze, częściowe oddanie do użytku jakichś fragmentów inwestycji, z uwagi na obecne utrudnienia w życiu mieszkańców?

- W miarę możliwości staramy się ograniczać utrudnienia dla mieszkańców. Reagujemy na większość zgłoszeń. Przykładem jest otwarcie nowego połączenia dla ulicy Strzeleckiej czy też nowa lokalizacja śmietników na Żeromskiego. Tam też mieszkańcy już wjeżdżają autami. Pamiętać należy, że obowiązują nas przepisy i choćby fakt, że tereny są pod nadzorem firmy wykonawczej do końca inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto