Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CHODZIEŻ - Egzamin na prawo jazdy do poprawki

Bożena Wolska
Najwięcej kłopotu sprawia osobom podchodzącym do egzaminu na prawo jazdy poruszanie się na drodze publicznej
Najwięcej kłopotu sprawia osobom podchodzącym do egzaminu na prawo jazdy poruszanie się na drodze publicznej archiwum
Mieszkańcy powiatu chodzieskiego zdają egzaminy na prawo jazdy w pilskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego . Za pierwszym razem egzaminy na prawo jazdy kategorii B zdaje niespełna 30 procent osób do nich przystępujących. W ubiegłym roku na przykład w ośrodku w Poznaniu za pierwszym podejściem prawo jazdy otrzymało 36 procent osób, a w pilskim zaledwie 28, 9 procent. W sumie przyszli kierowcy nie mają problemów, jeśli chodzi o egzaminy teoretyczne, już za pierwszym razem zdaje je od 70 do 80 procent. Statystyki zaniża zdecydowanie egzamin praktyczny w ruchu drogowym i na placu manewrowym, tam za pierwszym razem zdaje go zaledwie 25 - 28 procent i z roku na rok jest coraz gorzej. Dlaczego wynik jest tak słaby?

W pilskim WORD jest 43 egzaminatorów, na nasze pytanie postanowili odpowiedzieć: Jarosław Kajewski – egzaminator nadzorujący oraz Edward Poręba, jeden z egzaminatorów z najdłuższym stażem.
Zdaniem Jarosława Kajewskiego przygotowanie do egzaminu teoretycznego na chwilę obecną sprowadza się do opanowania ponad 500 pytań egzaminacyjnych, a to nie jest trudne. Praktyka, to zupełnie inna para kaloszy i zdaniem egzaminatorów, głównym powodem jest nie do końca solidne przygotowanie w ośrodkach nauki jazdy. Podkreślają, że jest oczywiście grupa – choć niezbyt liczna – ośrodków, które stale przygotowują do egzaminów doskonale. Ba, nie skupiają się na tylko samym przygotowaniu kursanta do egzaminu, ale najzwyczajniej uczą ludzi jak jeździć po drogach. Niestety, ośrodków niezbyt dobrych jest znacznie więcej.
– A przepisy mówią jasno, że każdy ośrodek zanim przyśle osobę na egzamin do WORD powinien sprawdzić jej przygotowanie poprzez przeprowadzenie egzaminu wewnętrznego. Tym bardziej, że ośrodek szkolenia wystawia zaświadczenie o ukończeniu szkolenia oraz potwierdza, że kursant posiada odpowiednią wiedzę i umiejętności do przystąpienia do egzaminu państwowego – mówi Jarosław Kajewski.
– I gdyby wszystkie ośrodki wywiązywały się ze swoich zadań, to zapewne dla wszystkich, którzy do nas przychodzą egzamin byłby potwierdzeniem nabytej wiedzy i umiejętności – mówi Edward Poręba.
Ale niestety, tak nie jest, a niektórzy instruktorzy chwytają się różnych możliwości, aby tylko „przepchnąć” swojego kursanta. Niektórzy chwalą się na przykład znajomościami z egzaminatorami i możliwością „załatwienia” egzaminu.
– Na szczęście teraz mamy kamery w samochodach i wszystko jest oczywiste i jasne – mówi E. Poręba.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto