Chodzież dawniej i dziś - zobaczcie jak się zmieniła! Archiwalne zdjęcia miasta, porównanie z dzisiejszymi widokami [ZDJĘCIA]

Redakcja
Jak zmieniła się Chodzież na przestrzeni lat? Porównaliśmy dawne i współczesne zdjęcia. Wejdź do naszej galerii i zobacz, jakie uchwyciliśmy różnice.

Wielu z nas lubi zaglądać do dawnych albumów i oglądać stare zdjęcia. Przypominać sobie - albo wyobrażać - jak to było kiedyś... A gdyby tak wykorzystać archiwalne fotografie do tego, by prześledzić jak zmieniła się Chodzież?

Towarzystwo Miłośników Ziemi Chodzieskiej wydało w 2007 roku album pt. „Chodzież w starej fotografii”. Opublikowało w nim zdjęcia i pocztówki, przedstawiające miasto w końcówce XIX wieku i w XX stuleciu.

Materiały zamieszczone w albumie pochodzą ze zbiorów Przemysława Balickiego, Eugeniusza Bogdana, Jutty i Eberharda Goerlt, Ewalda Huttermanna, Mateusza Józwowiaka, Magdaleny i Pawła Kaczmarków, Krzysztofa Klepackiego, Horsta Klingera, Ilse i Wilhelma Majer, Ursuli Reimitz-Zylla, Tadeusza Sarny, Henryka Słowińskiego, Henryka Zydorczaka oraz Nadleśnictwa Podanin i Urzędu Miejskiego w Chodzieży.

Wybraliśmy kilka spośród tych archiwalnych zdjęć i zestawiliśmy je ze współczesnymi ujęciami. Co się okazało? O ile różnice są widoczne już na pierwszy rzut oka, to wiele miejsc w Chodzieży pomimo upływu lat zachowało swój charakterystyczny klimat.

Niewiele zmieniły się na przykład budynki chodzieskiego sądu i poczty. Inne jest jedynie ich otoczenie: nawierzchnia ulic, lampy, zieleń.

Zdjęcie poczty zamieszczone w albumie przedstawia stan sprzed 1920 roku. Na narożniku budynku widać stylizowaną lampę gazową. Nie ma natomiast (co oczywiste) parkometrów ani znaków drogowych.

Wieża kościoła św. Floriana wyglądała przed 1920 r. inaczej niż dziś. Na dawnym zdjęciu, po jej północnej stronie widoczna jest salka parafialna. Widać również (zamurowane) arkady przy dzwonnicy, w których mieściły się wcześniej kramy piekarzy i rzeźników.

Zapraszamy do naszej galerii!

Polka wśród najbardziej wpływowych ludzi

Wideo

Dodaj ogłoszenie