Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzież - Cała historia przedsiębiorstwa wisi na ścianie

Mieczysław Hołubowski
Pracownicy warsztatu postanowili ocalić historię swojej firmy
Pracownicy warsztatu postanowili ocalić historię swojej firmy Mieczysław Hołubowski
Sierp i młot, orzełek bez korony, legitymacja partyjna PZPR, „Regulamin pracy” zgodnie, z którym „Praca jest prawem, obowiązkiem i sprawą honoru każdego obywatela”... Wszystko zawieszone na ścianie sprawia wrażenie jakiegoś muzeum historii PRL-u. No tak, tylko że wszystkim wiadomo: w Chodzieży żadnego muzeum nie ma. Gdzie więc się znajduje ta nieformalna izba pamięci?

Te i wiele innych eksponatów zgromadzono na jednej ze ścian w chodzieskim warsztacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wcześniej przedsiębiorstwo to nosiło nazwę Rejon Dróg Publicznych w Chodzieży i tamtego okresu eksponaty właśnie dotyczą.
Który z pracowników jako pierwszy zawiesił coś na eksponowanej ścianie? Dzisiaj trudno jest to ustalić, ale wiadomo, że pamiątki z minionej epoki zaczęto zbierać kilkadziesiąt lat temu. Dzisiaj już coraz rzadziej coś nowego się tam pojawia. To co jest w zupełności wystarcza, nikomu nie przeszkadza, a nawet powinno być powodem do chwały, wszak uratowano tutaj kawałek historii.

Na ścianie od razu rzuca się w oczy sierp i młot, ułożone tak jak niegdyś na godle ZSRR. Znajdują się one w centralnym punkcie.
– Przedmioty te, zwyczajnie, służyły do pracy w zakładzie. Młotek, jak każdy inny, do wbijania na przykład gwoździ, a sierpem wykaszano niegdyś rowy. Znalazł go jeden z długoletnich naszych pracowników – opowiada Czesław Michor, jeden z pracowników przedsiębiorstwa. Ludzie, dla dowcipu, zawiesili więc narzędzia w odpowiednim ułożeniu, tak, by tworzyły całość z pozostałymi eksponatami.

Tuż przy młotku i sierpie wisi legitymacja członkowska PZPR – numer 2633722, wydana 12 kwietnia 1976 roku przez Komitet Miejski PZPR w Chodzieży. Nazwisko właściciela zostało wymazane, choć pracownicy domyślają się do kogo należała, ale po co dzisiaj komuś taką przeszłość wytykać? Wiadomo też, że jej właściciel wstąpił do PZPR 28 luty 1975 roku. Za szkłem, na którym ktoś napisał „Historia PRL”, umieszczono Regulamin Pracy Rejonu Dróg Publicznych, który obowiązywał pracowników przedsiębiorstwa od 17 listopada 1975 roku. Jest też medal z wygrawerowanym napisem „Zakładowi Obywatelskiemu Czynu XXXV Lat PRL” oraz sztandar przedsiębiorstwa, który choć niewielki oddaje klimat tamtego okresu: jest czerwony, widnieje na nim logo firmy i złoty napis „Przez Współzawodnictwo Pracy do Socjalizmu”. Na ścianie jest poza tym sporo zdjęć i dyplomów, które przedsiębiorstwo otrzymywało.

I teraz z perspektywy 21 lat demokracji, chciałoby się powiedzieć: fajnie, że ktoś ocalił to wszystko od zapomnienia. Bo ileż pamiątek zostało spalonych, wyrzuconych na śmietnik…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto