Chodzież: Atrakcje, trasy rowerowe i piesze. Co jeszcze znajdzie się w aplikacji turystycznej powiatu?

Redakcja
Ruszają prace nad aplikacją turystyczną powiatu chodzieskiego, która ma być mobilnym przewodnikiem po Chodzieży i okolicach

Opisy miejsc, które warto odwiedzić, przebieg tras rowerowych i szlaków turystycznych, informacje o wydarzeniach odbywających się w okolicy - to tylko część informacji, które ma zawierać aplikacja turystyczna powiatu chodzieskiego. Jak mówi wicestarosta Mariusz Witczuk, będzie ona stanowiła kompletny, mobilny przewodnik po Chodzieży i okolicy. Jednocześnie będzie służyła promocji powiatu i należących do niego gmin.

Prace nad aplikacją właśnie się rozpoczynają. Jak przewiduje wicestarosta, potrwają one najprawdopodobniej do wiosny przyszłego roku. Wcześniej przy ul. Dworcowej w Chodzieży ma stanąć tablica informacyjna z mapą powiatu i miejscem na specjalny kod. Kiedy aplikacja będzie już gotowa, po zeskanowaniu kodu można będzie pobrać ją na swojego smartfona. W ramach tego samego projektu wydana zostanie też zaktualizowana, papierowa wersja mapy powiatu.

W piątek, 19 czerwca, w Młodzieżowym Domu Kultury w Chodzieży odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano wstępną koncepcję aplikacji. O szczegółach opowiadał Michał Pawłowski z firmy Sweco Consulting.
Uczestnicy spotkania - czyli przedstawiciele gmin, stowarzyszeń i Lasów Państwowych - zostali zaproszeni do współpracy przy przedsięwzięciu. To właśnie od nich powiat zamierza pozyskać dane, które znajdą się w aplikacji. W tym celu konieczna będzie oczywiście wzajemna wymiana informacji.

Nie chodzi tylko o opisy obiektów czy walorów przyrodniczych, ale też o coś, czego nie ma w standardowych przewodnikach. Mogą to być na przykład legendy lub ciekawostki związane z jakimiś osobami czy lokalną kulturą. Rzeczy, o których nie wiedzą być może nawet sami mieszkańcy - mówił wicestarosta Mariusz Witczuk.

Michał Pawłowski skupił się na kwestiach technicznych i na tym, w jaki sposób aplikacja będzie funkcjonowała. Nie będzie ona zapewniała użytkownikowi nawigacji po wybranej trasie, ale będzie wskazywała jego aktualną lokalizację. Na mapie będzie widoczny "ślad" wybranego szlaku, informacje o jego długości, przewyższeniach i czasie potrzebnym na jego pokonanie.

Całość ma być w pełni interaktywna. Opisy i zdjęcia obiektów będą podlinkowane do mapy i po kliknięciu w zdjęcie lub informację o jakiejś atrakcji lub wydarzeniu, użytkownik zostanie "przybliżony" do właściwego miejsca. Michał Pawłowski mówił, że aplikację można będzie na bieżąco aktualizować i uzupełniać - także o informacje komercyjne, jak choćby adresy miejsc noclegowych czy lokali gastronomicznych.

Nadleśnictwo Podanin, które od dłuższego czasu również coraz mocniej stawia na turystykę i korzysta z podobnych rozwiązań w ramach aplikacji Pilskie Lasy, zadeklarowało pełną współpracę przy tworzeniu aplikacji. Bardziej sceptycznie nastawieni wydawali się burmistrzowie, a zwłaszcza burmistrz Margonina Janusz Piechocki, który stwierdził:

To będzie wisienka na torcie, z tym, że my nie mamy tortu. Nie mamy ścieżek rowerowych i trzeba byłoby zacząć od tego, by połączyć nimi cały powiat. Tymczasem zaczynamy od końca

Wicestarosta Mariusz Witczuk zgodził się, że kwestia ścieżek wymaga uporządkowania, choć zaznaczył, że wątek rowerowy będzie stanowił tylko z elementów turystycznego projektu.

- Będziemy bazowali na trasach, które już istnieją oraz na szlakach nadleśnictwa. Mamy też koncepcję wyznaczenia nowych tras. Niekoniecznie będzie to wymagało jakichś szczególnych inwestycji - wyjaśnił wicestarosta.

Chodzież: Atrakcje, trasy rowerowe i piesze. Co jeszcze znaj...

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Dodaj ogłoszenie