Chodzieskie zakamarki czyli mało uczęszczane uliczki w mieście (ZDJĘCIA)

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Garncarska, Górna, Mała, Gołębia, Ślusarska... Ciekawe, czy jesteście w stanie rozpoznać te chodzieskie uliczki i wiecie, gdzie dokładnie się znajdują?

Każde miasto ma swoje zakamarki: miejsca, do których zagląda się rzadziej, choć niekoniecznie są położone z dala od centrum. Tak jest również w przypadku uliczek z chodzieskiej dzielnicy rzemieślniczej - jak określił w swojej książce tę część miasta Roman Kabat, autor wydanej w 2008 roku "Historii zabudowy Chodzieży".

Ulice Garncarska, Ślusarska, Mała, Zielona, Górna, Gołębia... Ciekawe, czy jesteście w stanie je rozpoznać i czy wiecie, gdzie dokładnie się znajdują?

Jak pisze Roman Kabat, uliczki te to zapewne jedna z najstarszych dzielnic Chodzieży. W dzielnicy tej, a właściwie w jej południowej części, kończyła się przed laty zwarta zabudowa miasta. Budowali się w niej rzemieślnicy, dla których zabrakło miejsca przy Rynku i w okolicznych wsiach.

"Ulica Garncarska łączy dzisiaj placyk u zbiegu ulic Raczkowskiego i Zamkowej z ulicą Żeromskiego. Jej nazwa nie zmieniała się przez wieki. Jedynie w latach już nowszych przedłużono ją o wąski zaułek, prowadzący od ulicy Małej do ulicy Żeromskiego" - czytamy w "Historii zabudowy Chodzieży".

Wodociąg i kanalizację doprowadzono tam w 1913 roku. Przez długi czas jedynie początkowa część ulicy wyłożona była brukiem. W latach 60-tych ubiegłego wieku położono asfalt.

Równoległa do Garncarskiej ulica Ślusarska nazywana była także Kowalską, gdyż prowadziła od ulicy Bocznej do kuźni, znajdujących się u jej dawnego wylotu.

Ulica Mała to jedna z najkrótszych ulic w Chodzieży. Łączy ulicę Garncarską z ulicą Piekary. W czasie zaborów nosiła nazwę Hundestrasse - ulica Psia i ta nazwa w spolszczonej wersji przetrwała aż do 1920 roku.

Ulica Zielona łączy zakończenie ul. Ślusarskiej z ulicą Bosą.

Następna ulica Górna łączy ul. Garncarską z Bosą. Jest położona znacznie wyżej w stosunku do poprzednich. I być może stąd - jak przypuszcza Roman Kabat - wzięła się nazwa jej okolicy, a mianowicie Zuckerberg. "Górka - wiadomo, ale dlaczego cukrowa, nigdzie nie znaleziono na to wyjaśnienia" - pisze autor "Historii zabudowy Chodzieży".

Ulica Gołębia łączy ulicę Górną z ulicą Żeromskiego. Znajdujące się przy niej budynki są pod opieką konserwatora.

Chodzieskie zakamarki czyli mało uczęszczane uliczki w mieśc...

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Dodaj ogłoszenie