Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzieski Dom Kultury planuje duże remonty. Hotel i kemping będą nie do poznania!

ANK
To będzie duża inwestycja. Chodzieski Dom Kultury chce zmodernizować kemping i były hotel PTTK, aby stworzyć nowoczesną bazę m.in. dla warsztatów muzycznych „Cho-Jazz”

Chodzieski Dom Kultury prowadzi nabór uczestników na 48. Międzynarodowe Warsztaty Jazzowe „Cho-Jazz”. Chętni zaczęli zgłaszać się już pierwszego dnia!

Nasze warsztaty drugi rok z rzędu uznane zostały za najlepszą muzyczną imprezę szkoleniową w Polsce. Dom kultury musi dbać o ich renomę - dlatego w przyszłym roku impreza ma odbywać się już na terenie zmodernizowanej i wyremontowanej bazy ChDK.

Fachowcy orzekli: Cho-jazz najlepszy!

Co roku Chodzieski Dom Kultury aplikuje o dotację na organizację warsztatów w programie „Edukacja artystyczna” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Od kilku lat plasujemy się w czołówce najlepiej ocenianych wniosków. W tym roku, już drugi raz z rzędu, zajęliśmy pierwsze miejsce w konkursie. To ogromny sukces i dowód uznania, jakim nasze warsztaty cieszą się w środowisku kulturalnym - mówi dyrektor ChDK Marcin Kita.

Wnioski były oceniane przez trzy komisje, składające się z fachowców z różnych dziedzin kultury i sztuki. W tym roku „Cho-Jazz” konkurował m.in. z takimi imprezami, jak Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy „Vivaldi 340” w Wieliczce, Akademia Fortepianowa Paderewskiego czy kursy muzyki dawnej, organizowane przez renomowany Zespół Szkół Muzycznych przy ul. Bednarskiej w Warszawie.

- Otrzymaliśmy maksymalną ocenę za organizację i za strategię, czyli znaczenie dla rozwoju jazzu w Polsce. W kraju odbywa się obecnie sporo imprez, bazujących na naszym doświadczeniu. Tymczasem chodzieskie warsztaty są najstarszymi „czynnymi” warsztatami jazzowymi nie tylko w Europie, ale i na świecie. To również jedyne warsztaty jazzowe, które w tym roku otrzymały pieniądze z ministerstwa - mówi dyrektor Marcin Kita.

Więcej miejsca - szansą na rozwój

Na naukę jazzu przyjeżdżają do nas muzycy z kraju i z zagranicy: między innymi z Ukrainy, Niemiec, Białorusi czy Izraela. W tym roku ChDK chce po raz pierwszy przeprowadzić nabór... w Chinach!

Nowością będzie podział uczestników klas wokalnych na trzy grupy - w zależności od stopnia zaawansowania. Zajęcia poprowadzą m.in. Krystyna Prońko, Dorota Miśkiewicz i Janusz Szrom, a akompaniować będzie m.in. Piotr Kałużny.

Oczywiście nie zabraknie również świetnych koncertów. Wystąpią Eljazz Big Band, God’s Spark, SchockolaD, Bria Blessing i orkiestra Akademii Muzycznej we Lwowie. Usłyszymy też koncert „Polish jazz from Denmark” w wykonaniu kwartetu: Konarski, Tuźnik, Zagórski, Nienadowski.

W planie jest uroczystość z okazji 10-lecia Polsko-Ukraińskich Warsztatów Jazzowych, na którą przyjechać mają ukraińscy oficjele. Jeden dzień poświęcony będzie natomiast 50-leciu Klubu Miłośników Muzyki „Astry”, który zainicjował chodzieskie warsztaty.

Po warsztatach, które będą odbywały się na przełomie lip-ca i sierpnia, powinny ruszyć natomiast prace, związane z modernizacją bazy Chodzieskiego Domu Kultury - czyli byłego hotelu PTTK i kempingu.

- W ciągu najbliższego miesiąca rozstrzygnie się, z jakich źródeł sfinansowana zostanie inwestycja. Zabiegamy o środki w kilku programach, a mocno wspiera nas w tym Urząd Miejski i burmistrz Jacek Gursz - mówi dyrektor Kita.

Plany są bardzo ambitne. Budynek hotelowy ma zyskać nie tylko nowy wygląd i wyższy standard, ale zostanie też połączony z budynkiem domu kultury. Powstanie łącznik, umożliwiający bezpośrednie wejście do hotelu z galerii. Będzie on „rozprowadzać” gości na trzy kondygnacje.

Po remoncie na piętrze obiektu (stanowiącym do niedawna siedzibę schroniska „Gontyniec”) działać będzie hostel, natomiast na parterze mieścić się będzie część hotelowa. Uzupełnieniem bazy wypoczynkowej będzie całoroczny kemping i pole namiotowe, z których będą mogli korzystać także turyści.

W piwnicach powstanie natomiast sześć sal szkoleniowych oraz duża sala prób, którą ChDK będzie mógł - w razie potrzeby - wynajmować. Przy okazji zagospodarowany zostanie również teren wokół ChDK.

- Więcej miejsca pozwoli nam na rozwój, bo nasze sekcje i zespoły nie mieszczą się już w dotychczasowym budynku domu kultury - dodaje dyrektor Marcin Kita.

Każdy może się zaangażować

W piwnicach zmodernizowanego budynku hotelowego swoje pomieszczenia będzie miała orkiestra, studio piosenki oraz grupy taneczne. Warto dodać, że przy Chodzieskim Domu Kultury działa obecnie 14 sekcji i 14 zespołów. Łącznie tworzy je grubo ponad 300 osób!

- Być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale „naszymi” zespołami są między innymi Seniorki czy Jan Boys. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się również taniec, którego uczy się u nas około 70 osób - wylicza dyrektor Kita.

Uczestnictwo w zajęciach jest oczywiście nieodpłatne. Dodatkowo Chodzieski Dom Kultury wspiera różne „oddolne” inicjatywy kulturalne. W tym miesiącu będzie współorganizatorem koncertu metalowego z udziałem zespołów In Hell’s Duty, Nex i Mentally Blind. W maju będzie natomiast współorganizować kolejną edycję imprezy Old School Hip Hop Jam.

- Jeśli ktoś ma pomysły i chęć do działania, jesteśmy zawsze gotowi do współpracy - podkreśla Marcin Kita.

***

Zobacz też: "Jazzowa Liga Mistrzów", czyli wystawa Macieja Szczęsnego na PGE Narodowym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto