Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj Światowy Dzień Książki. Co najchętniej czytają mieszkańcy Chodzieży

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Arch. MBP Chodzież
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki. Jakie książki najczęściej wypożyczane są w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chodzieży. Okazuje się, że jedną z najbardziej popularnych jest "Chłopki: opowieść o naszych babkach" autorstwa Joanny Kuciel - Frydryszak.

Miejska Biblioteka Publiczna w Chodzieży w 2023 roku miała 2528 czynnych czytelników, odwiedzin w bibliotece odnotowano w ciągu roku 25 196, w sumie wypożyczono 79 529 tytułów. Ponadto biblioteka pozyskała 2161 nowych książek.
W odpowiedzi na zainteresowania czytelników w tym roku odbyły się spotkania autorskie z Katarzyną Nosowską i Joanną Kuciel - Frydryszak - autorka ,,Chłopek"

A co czytano w Chodzieży?

Najchętniej wypożyczane i oczekiwane przez Czytelników tytuły 2023r. w chodzieskiej bibliotece to:

"Chłopki: opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel - Frydryszak.
Nadal króluje powieść obyczajowo-historyczna Joanny Jax, która gościła w chodzieskiej MBP. Czytelnicy chętnie w 2023 roku sięgali po ,,Córkę fałszerza", ,,Głód", ,,Wojnę".

Z literatury faktu sporym zainteresowaniem ciszy się pozycja ,,Babilon: kryminalna historia Kościoła" autorstwa Artura Nowaka i Stanisława Obirka. "Opowieści z Bambuko" Katarzyny Nosowskiej. Poza tym wszystkie pozycje Wydawnictwa Czarne.

Starsza młodzież chętnie sięga po serię "Heartstopper" Alice Oseman (5 tomowy komiks) zekranizowany przez Netflix o tematyce LGBT oraz po książki Julii Biel, która pisuje o burzliwej nastoletniej miłości zawsze z wątkiem tajemnicy.

Wśród autorów kryminałów w Chodzieży prym wiedzie Piotr Kościelny, Jacek Ostrowski piszący dowcipne kryminały oraz Wojciech Chmielarz - niezmiennie ceniony przez czytelników MBP.

Czytelnictwo w Polsce

Dodajmy, że Biblioteka Narodowa co roku bada stan czytelnictwa w Polsce. Obecnie znany jest raport dotyczący roiku 2022. Czytamy w nim:

Odnotowany w 2020 roku niewielki wzrost czytelnictwa nie stał się początkiem trendu wzrostowego. Ograniczenia pandemiczne przyniosły w pierwszym roku pandemii nieco większe zainteresowanie czytaniem, a w drugim – zauważalne zmęczenie. Ta sytuacja trwa. Książki w postaci papierowej lub cyfrowej czytają przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone i uczące się (58% absolwentów szkół wyższych, 14% osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym). Tak jak w poprzednich latach, kobiety czytają książki częściej niż mężczyźni, a różnica ta jest wciąż bardzo wyraźna (odpowiednio 42% i 26%). W jesiennym badaniu lekturę co najmniej jednej książki w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 34% respondentów w wieku co najmniej 15 lat, co daje taki sam wynik jak w listopadzie roku 2021. W szerszej perspektywie odsetek czytelników książek nie zmienia się w sposób statystycznie istotny od 2015 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto