Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cała wiedza w jednym miejscu - „Razem w Chodzieży”

Marek Wolski
Marek Wolski
To było ważne i potrzebne spotkanie, podczas którego uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w Chodzieży i okolicy, mogli w jednym miejscu uzyskać wiele cennych informacji, jak radzić sobie w nowej dla nich sytuacji i gdzie szukać pomocy.

Spotkanie „Razem w Chodzieży" otworzył burmistrz miasta Jacek Gursz, który przywitał naszych ukraińskich gości oraz ich chodzieskich opiekunów i przyjaciół, którzy również pojawili się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 1. Wszyscy obejrzeli krótki program artystyczny, a następnie dzieci uczestniczyły w przygotowanych dla nich grach i zabawach, a ich rodzice mieli czas na rozmowy z przedstawicielami chodzieskich jednostek samorządowych.

Zorganizowaliśmy to wydarzenie dla naszych gości z Ukrainy w jednym celu: aby mogli poznać ofertę tego, co Chodzież i inne tutejsze jednostki mają im do zaoferowania pod kątem obsługi administracyjnej i prawnej, służącej codziennemu ułatwianiu życia. Pokazujemy również to, co możemy zaproponować w kontekście zajęć popołudniowych: gier, zabaw i opieki dla dzieci oraz nauki języka polskiego dla dorosłych i wielu innych zajęć, z których nasi goście mogą w skorzystać

– wyjaśnia burmistrz Chodzieży Jacek Gursz.

W holu sali gimnastycznej działały punkty informacyjne rożnych instytucji.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Iwona Plucińska, kierownik Inspektoratu ZUS w Chodzieży:

Obywatele Ukrainy zgłaszają się do nas zazwyczaj z wnioskami, które w tej chwili zaczynamy obsługiwać. To w pierwszej kolejności 500+ dla dzieci. Niektóre osoby przychodzą z opiekunami, inne są same, ale mamy też tłumacza, który pomaga w składaniu tych wniosków. Założyliśmy już ponad sto profili w systemie PUE ZUS i przyjęliśmy prawie dwieście wniosków o 500+. Obsługujemy po kilka osób dziennie

.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej

Marzena Brączewska, dyrektor MOPS w Chodzieży:

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej od samego początku, kiedy tylko pojawili się uchodźcy, wydaje skierowania do pobierania żywności dystrybuowanej przez Stowarzyszenie ONI i Caritas w Chodzieży. Udzielamy też wsparcia psychologicznego i prawnego. W związku ze spec-ustawą, która weszła w życie możemy udzielać tych form wsparcia, które są w niej zapisane: 300+ dla uchodźców oraz tzw. „40-ki” dla osób, które przyjęły obywateli Ukrainy u siebie i ponoszą koszty zakwaterowania i wyżywienia. Mamy przygotowane wnioski na zasiłki rodzinne i dodatki, na stypendia, zasiłki szkolne i każdą pomoc, która jest zagwarantowana obywatelom Ukrainy posiadającym PESEL. Taka osoba może wnioskować o pomoc na takich samych zasadach, jak obywatel polski.

Obecnie na terenie Chodzieży jest ok. 200 osób, które są już uprawnione do otrzymania świadczenia 300+. Cały czas przybywają nowi uchodźcy.

Współpracujemy z dwiema osobami, które pomagają nam w procesie przygotowania wniosków, ponieważ żaden z naszych pracowników nie zna języka ukraińskiego. Pani Olesia i pani Natalia bardzo nam pomagają i pełnią u nas dyżury w każdą środę w godzinach od 12.00 do 15.00.

Chodzieski MOPS przyjmuje już wnioski, jednak do tej pory nie wypłacił jeszcze żadnych świadczeń.

Miejska Biblioteka Publiczna im. S. Michalskiego

Honorata Struzik:

Udostępniamy wszystkie nasze zbiory. Mamy też kilkanaście książek w języku ukraińskim, prowadzimy też zajęcia dla dzieci z programowania i robotyki Lego, zajęcia szachowe i z tego już korzystają chłopcy z Ukrainy. Zapraszamy też do korzystania z działu multimedialnego, audiobooków, można też skorzystać z naszych usług ksero i z darmowego internetu. Cała nasza oferta jest bezpłatna. Mamy już pierwszych ukraińskich czytelników, którzy korzystają z działu dziecięcego. Są tam m.in. ukraińskie bajki, kolorowanki i materiały do nauki języka polskiego.

Współgospodarzem spotkania, z racji jego miejsca, był Tomasz Jagodziński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1.

Spotkanie ma charakter informacyjny, ale połączyliśmy go z atrakcjami dla dzieci. Można tutaj otrzymać najważniejsze informacje potrzebne na początku pobytu w Chodzieży, po przyjeździe z Ukrainy, dlatego jest to bardzo dobry i trafiony pomysł.

Od poniedziałku 11 kwietnia w „Jedynce” jest ośmioro nowych ukraińskich uczniów, którzy trafili do klasy drugiej, trzeciej czwartej i jedna osoba do klasy siódmej.

Staramy się tak grupować te dzieci, aby nie były pojedynczo w klasie, żeby to była co najmniej para. Będzie im wtedy łatwiej i przyjaźniej. Dla tych uczniów organizujemy dodatkowe dwie godziny w tygodniu nauki języka polskiego.

Oprócz Szkoły Podstawowej nr 1, stanowiska podczas spotkania przygotowały m.in.: Szkoła Podstawowa nr 3, Miejskie Przedszkole nr 5, MOSiR i Powiatowy Urząd Pracy.

Po Świętach Wielkanocnych w Chodzieży rozpoczną się zajęcia z języka polskiego dla Ukraińców. Koszty związane z ich organizacją pokryje Fundacja „Ukryte Marzenia”, która otrzymała darowiznę na pomoc dla Ukrainy od zaprzyjaźnionej z Chodzieżą niemieckiej gminy Nottuln.

Chodzi o to, aby uczyć te osoby języka potocznego, dzięki czemu nasi goście poradzą sobie w sklepie czy podczas wizyty u lekarza

– dodaje Jacek Gursz.

Aktualnie na terenie Chodzieży przebywa ok. 250-300 obywateli Ukrainy.

Szkoda, że rząd nie pomyślał o tym, aby przygotować aplikację na telefony, w której uchodźcy mogliby się logować i wtedy wiedzielibyśmy dokładnie w jakich rejonach przebywają i ilu ich jest. Liczba 250-300 jest szacunkowa i wynika z tego ile PESELI nadaliśmy w Urzędzie Miejskim

– dodaje burmistrz Chodzieży.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto