Budzyń: Wóz pancerny, którego replikę zbudował Stanisław Ornoch, na historycznych zdjęciach (ZDJĘCIA)

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Udostępnij:
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17 opublikowało historyczne zdjęcia samochodu pancernego, zdobytego przez powstańców wielkopolskich pod Budzyniem. Replika wozu, zbudowana przez Stanisława Ornocha i jego przyjaciół, "gra" jedną z głównych ról w rekonstrukcji bitwy o Budzyń

Zbudowanie przez Stanisława Ornocha i jego przyjaciół repliki samochodu pancernego Ehrhardt M17 dało impuls do powstania w Budzyniu grupy rekonstrukcyjnej i w efekcie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17.

Członkowie stowarzyszenia zamieścili w internecie kilka zdjęć historycznego Ehrhardta M17, który został zdobyty przez powstańców wielkopolskich pod Budzyniem.

Grupa powstańców, którzy zaatakowali niemiecki wóz pancerny i jego załogę, nie dysponowała przeciwpancernymi karabinami ani amunicją. Mimo to wygrała potyczkę i zdobyła niezwykle cenny dla Polaków łup.

- Samochód ten był również w późniejszym okresie używany przez powstańców śląskich (2 pierwsze zdjęcia). Przedostatnie zdjęcie to rysunek nieznanego autora, przedstawiający atak oddziału Napiecka w dniu 7.02.1919 r. Na ostatnim zdjęciu nasz "pancernik" podczas defilady w Chodzieży - informują przedstawiciele stowarzyszenia.

Dodajmy, że replika wozu "gra" jedną z głównych ról w rekonstrukcji bitwy o Budzyń. Po raz pierwszy inscenizację zorganizowano 10 lutego 2019 roku - dla uczczenia setnej rocznicy zdobycia "pancernika".

W tym roku będzie miała miejsce druga edycja widowiska. Odbędzie się 9 lutego (niedziela) o godz. 14 przy Okręgliku.

Budzyń: Wóz pancerny, którego replikę zbudował Stanisław Orn...

Zdjęcia i informacje: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17 w Budzyniu

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Dodaj ogłoszenie