Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budzyń: farma wiatrowa firmy EDP Renewables otwarta. Jej moc to 70 MW

Marek Wolski
Marek Wolski
Farma wiatrowa znajduje się na polach między Wyszynami – Bukowcem – Sokołowem Budzyńskim. Liczy 35 turbin wiatrowych o mocy 2 MW każda. Wytwarzana przez nią energia wystarczy do zaspokojenia potrzeb ponad 85 tys. gospodarstw domowych.

Otwarta 20 października farma wiatrowa Budzyń posiada łączną moc 70 MW czystej odnawialnej energii, która pozwoli uniknąć emisji ok. 215 tys. ton CO₂ rocznie.

Farma wiatrowa Budzyń stanowi istotny krok dla EDPR w wymiarze lokalnym i krajowym. Dzięki niej do sieci popłynie energia z odnawialnych źródeł, co jest ważne w tak niespokojnym momencie na polskim rynku energii. Ponadto nasza farma wiatrowa przyczyni się do obniżenia cen energii, stworzy nowe miejsca pracy, przyczyni się do rozwoju infrastruktury oraz zaowocuje przychodami z podatków dla lokalnych władz i społeczności. EDPR z dumą wspiera rozwój energetycznej niezależności Polski i będzie stale działała na rzecz przyspieszenia transformacji energetycznej na całym świecie

– mówił podczas otwarcia dyrektor generalny EDPR Polska Joaquim Barbosa,

Gmina Budzyń już blisko 20 lat temu jako jedna z pierwszych w Polsce podjęła decyzje, które rozpoczęły proces inwestycyjny w odnawialne źródła energii. Kalendarium inwestycji przypomniał w swoim wystąpieniu burmistrz Miasta i Gminy Budzyń Marcin Sokołowski, który podkreślał znaczenie otwartej właśnie farmy wiatrowej zarówno w skali lokalnej, jak i ogólnopolskiej.

Jako kraj jesteśmy w obliczu ciężkiej zimy, być może grozi nam brak energii elektrycznej w okresie zimowym. Ta inwestycja, jak żadna inna, doskonale wpisuje się w bilans energetyczny naszego kraju. Z kolei dla naszej gminy stanowić będzie w przyszłości źródło stałego dochodu budżetowego. Firmy z Budzynia oczekują zakupu taniej i czystej energii, żeby utrzymać produkcję i miejsca pracy. Mam nadzieję, że niebawem Sejm przyjmuje ustawę o tak zwanej linii bezpośredniej, która im to umożliwi.

Burmistrz Marcin Sokołowski szacuje, że rocznie do budżetu gminy, dzięki powstaniu farmy wiatrowej Budzyń, wpłynie ok. 3 – 4 mln zł.

Budowa farmy na terenie gminy Budzyń odbyła się w czterech etapach: pierwsze 40 MW mocy zainstalowanej przyłączono do sieci pod koniec kwietnia 2022 r., kolejne 20 MW pod koniec sierpnia b.r. Pozostałe 10 MW zostanie przyłączone pod koniec października.

Farma wiatrowa Budzyń (o mocy 70 MW) to już trzecia inwestycja EDPR w województwie wielkopolskim, po farmie wiatrowej Margonin (120 MW) i farmie wiatrowej Pawłowo-Gołańcz (80 MW).

Budzyń: farma wiatrowa firmy EDP Renewables otwarta. Jej moc to 70 MW

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto