MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Brydż w Chodzieży: Naucz się gry w szkółce ChDK!

ANK
Brydż w Chodzieży: Naucz się gry w szkółce ChDK!
Brydż w Chodzieży: Naucz się gry w szkółce ChDK!
Przy Chodzieskim Domu Kultury działa szkółka brydża, a od niedawna - także drużyna brydża sportowego, która uczestniczy w rywalizacji na poziomie ligowym. Co takiego pasjonującego jest w brydżu? Żeby odnosić w tej grze sukcesy trzeba mieć nie tylko analityczny umysł ale i mocne nerwy!

Nie wszyscy wiedzą, że Chodzież ma aż dwie drużyny brydża sportowego. Oprócz Budowlanych Chodzież, którzy grają obecnie w III lidze, w tym sezonie przygodę z brydżem sportowym na poziomie ligowym rozpoczęła także drużyna Chodzieskiego Domu Kultury. Tworzą ją Irena Lochyńska, Henryka Działoszyńska, Katarzyna Rozwadowska, Kazimierz Komudziński, Jan Kozera, Stanisław Kaczmarek, Ireneusz Koczorowski, Jerzy Orszyński i Paweł Kaczmarowski. Kapitanem drużyny jest natomiast Marcin Kaczmarowski.

- Ich przeciwnikami są nawet zawodnicy w randze mistrza krajowego czy mistrza międzynarodowego. Na takim tle każdy urwany punkt jest sukcesem - tłumaczy Sebastian Nowak, instruktor szkółki brydżowej ChDK.

Sam od wielu lat pasjonuje się brydżem, a dodatkowo uczy również innych, jak w niego grać. Co takiego wyjątkowego jest - jego zdaniem - w brydżu?

- To gra, która daje każdemu dokładnie to, czego dana osoba oczekuje: rozrywkę, rywalizację, albo jedno i drugie. Brydż to jedyny sport gdzie na turnieju otwartym, jak w Chodzieży, amator może spotkać mistrza międzynarodowego i go pokonać - wyjaśnia.

Gra dla ludzi inteligentnych
Przez ponad 8 lat swojego istnienia szkółka ChDK wyszkoliła kilkunastu graczy.

- Niestety większość młodzieży wyjechała lub zrezygnowała z zajęć. Obecnie w naszych spotkaniach czynnie uczestniczy 10 osób - mówi S. Nowak.

Typowe spotkanie zaczyna się zawsze od krótkiego wprowadzenia, dotyczącego różnych aspektów związanych z brydżem: na przykład statystyki czy psychologii gry. Choć bowiem gra w brydża wymaga analitycznego umysłu, to jednocześnie dobry brydżysta powinien być też odporny na stres i mieć stalowe nerwy. W brydża grają najczęściej ludzie inteligentni, o dużej zdolności uczenia się nowych rzeczy.

- Dzięki brydżowi można polepszyć swoją koncentrację, umiejętność planowania, podejmowania decyzji oraz współpracy. Rozwijają się też umiejętności arytmetyczne, analityczne, dedukcyjne oraz rozumienie teorii prawdopodobieństwa i inteligencja emocjonalna - tłumaczy Sebastian Nowak.

Na zajęcia w ChDK zaprasza wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił.

- Można uczyć się gry samodzielnie na podstawie dostępnej literatury, ale znacznie ciekawiej jest w grupie. Zapraszamy w środy o godz. 17 - zachęca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Derby Trójmiasta: oprawa meczu Lechia Gdańsk - Arka Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto