Bitwa o Budzyń 2021: Rekonstruktorzy z Budzynia już myślą o kolejnym widowisku. Plany są ambitne

Redakcja
Rekonstruktorzy z Budzynia dopiero co podsumowali tegoroczną inscenizację zdobycia "pancernika", a już zapowiadają, że w przyszłym roku ich impreza ma mieć jeszcze większy rozmach. Trwają poszukiwania chętnych do współpracy przy organizacji "Bitwy o Budzyń 2021"

Choć od inscenizacji zdobycia “pancernika” w Budzyniu nie minął jeszcze miesiąc, budzyńscy rekonstruktorzy już ogłosili, że rozpoczęli prace nad kolejnym widowiskiem, które chcieliby zorganizować w 2021 roku. Plany są bardzo ambitne. Członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17 wpadli na pomysł, żeby poza walkami na Okręgliku przyszłoroczna inscenizacja obejmowała jeszcze jedno wydarzenie.

Mowa o bitwie pod Radwankami, która miała miejsce w lutym 1919 roku i uznawana jest za jedną z najkrawszych bitew na północnym froncie powstańczym. Poległo w niej 21 powstańców (niektóre źródła mówią o 24 poległych). Ostatecznie bitwa zakończyła się zwycięstwem Polaków, którzy zdobyli między innymi dobrze wyposażony szpital polowy. W pobliżu miejsca, w którym rozegrała się bitwa, w 1977 roku ustawiony został pamiątkowy obelisk.

Skąd pomysł, aby te wydarzenia odtwarzane były akurat w Budzyniu? Jak wyjaśniają przedstawiciele stowarzyszenia, powodów jest kilka. Radwanki znajdują się bardzo gminy Budzyń, tuż przy samej jej granicy i to właśnie tam 2 lutego 1919 r. poległo trzech pierwszych powstańców z Budzynia, którzy zginęli podczas powstania. Bitwa była ważnym epizodem na froncie północnym powstania wielkopolskiego, a mimo to dotychczas nikt nie próbował jej odtwarzać. Po trzecie wreszcie – będzie to sposób na oddanie hołdu bohaterskim powstańcom.

Ustalono już miejsce i datę inscenizacji. Stowarzyszenie chce ją zorganizować 7 lutego o godzinie 13:30 na bocznym (treningowym) boisku budzyńskiego stadionu. Z kolei o godzinie 15:00 (czyli dokładnie w czasie, gdy się to historycznie wydarzyło) koło Okręglika powstańcy po raz trzeci “zdobędą” samochód pancerny Ehrhardt M17 i stoczą bitwę o Budzyń.

- W 102. rocznicę tego wydarzenia chcemy zorganizować widowisko historyczne na 102! - zapowiadają rekonstruktorzy.

“Bitwa o Budzyń 2021” ma być największym widowiskiem historycznym z okresu powstania wielkopolskiego. Udział w inscenizacji weźmie ok. 150 rekonstruktorów – w tym ok. 120 uzbrojonych, a planowany budżet przedsięwzięcia to ok. 75 tysięcy złotych.

Zobacz też: Ehrhardt M17 z Budzynia na historycznych zdjęciach (ZDJĘCIA)

Narratorem widowiska zgodził się ponownie zostać profesor Andrzej Olejko. Współpracę i pomoc zadeklarowały też grupy i stowarzyszenia rekonstrukcji historycznej, które gościły w Budzyniu przy okazji dwóch poprzednich inscenizacji. Herosi Wolności zorganizują warsztaty, w trakcie których dzieci i młodzież będą wycinać i sklejać modele Ehrhardta M17. Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży pomoże w zabezpieczeniu imprezy i zorganizuje kolejne pokazy; firma Dar-Med Dariusz Gapiński zapewni zabezpieczenie medyczne, a o efekty i oprawę pirotechniczną zadba firma "Pirotechnika AS" Anna i Artur Sobieraj.

Oczywiście przy przedsięwzięciu o tak dużej skali każda kolejna para rąk do pracy będzie na wagę złota, dlatego Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Ehrhardt M17 już teraz zaprasza do współpracy wszystkich chętnych: władze samorządowe, instytucje, organizacje, firmy i osoby prywatne.

Ulotki promujące nową inicjatywę rozdawano podczas premiery filmu "Bitwa o Budzyń 2020", będącego zapisem pikniku historyczno-militarnego, który odbył się 9 lutego. Pokaz zorganizowany 25 lutego w kinie Mewa był okazją do podsumowania pikniku, a także do podziękowania wszystkim tym, którzy współuczestniczyli lub w inny sposób pomagali w realizacji projektu.

Sprawdź też

Imprezę prowadził prezes stowarzyszenia Dariusz Dudziak, który jest jednocześnie dyrektorem szkoły w Budzyniu. Poza 32-minutowym materiałem filmowym zrealizowanym przez studio Cyrografia (Monika i Michał Seroccy), wyświetlono film nakręcony przez TVP Poznań w 2017 roku.

Po seansie zarząd stowarzyszenia wręczył dyplomy i pamiątkowe medale wszystkim tym, którzy przyłożyli swą rękę do tego, by "Bitwa o Budzyń 2020" doszła do skutku. Medale ufundował ojciec Eustachy Rakoczy, a kasetki - gmina Budzyń.

Film “Bitwa o Budzyń” można było obejrzeć również w niedzielę podczas drugiego, otwartego pokazu dla mieszkańców.

W galerii - ujęcia z tegorocznego pikniku.

Bitwa o Budzyń 2021: Rekonstruktorzy z Budzynia już myślą o ...

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Dodaj ogłoszenie