Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w powiecie chodzieskim w ubiegłym roku systematycznie spadało. Czy trend się utrzyma?

ANK
Bezrobocie w powiecie chodzieskim w ubiegłym roku systematycznie spadało. Czy trend się utrzyma?
Bezrobocie w powiecie chodzieskim w ubiegłym roku systematycznie spadało. Czy trend się utrzyma?
W ubiegłym roku bezrobocie w powiecie chodzieskim spadało. Czy możemy liczyć na kontynuuację tego pozytywnego trendu?

Powiatowy Urząd Pracy w Chodzieży podsumował statystyki za miniony, 2016 rok. Jak wynika z przeprowadzonej analizy, poprawę sytuacji było widać we wszystkich gminach oraz w każdej z grup, które zazwyczaj znajdują się w najtrudniejszym położeniu na rynku pracy.

W porównaniu z 2015 rokiem, bezrobocie wśród osób do 25. roku życia spadło u nas o 22,92 proc. Wśród osób nie posiadających doświadczenia zawodowego odnotowaliśmy 19,53-procentowy spadek bezrobocia, natomiast wśród osób niepełnosprawnych - spadek 10,53-procentowy. W grupie długotrwale bezrobotnych, w 2016 r. pracy nie miało o 10,68 proc. osób mniej niż w roku 2o15. Wśród osób bez kwalifikacji zawodowych spadek wyniósł 10,22 proc., a wśród osób powyżej 50 roku życia - 10,77 proc.

Na koniec grudnia 2016 pracy nie miało łącznie 1935 osób - w tym 1173 kobiety. Stopa bezrobocia wynosiła natomiast 10,4 proc. Dla porównania - w grudniu 2015 r. była ona o 1 punkt proc. wyższa. W stosunku do końcówki 2015 r. pod koniec 2016 r. liczba bezrobotnych zmalała u nas o 137 osoby.

W grudniu minionego roku prawo do zasiłku posiadały 284 osoby w powiecie. Grupa ta stanowiła 14,68 proc. ogółu bezrobotnych, zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Chodzieży.

Aż 933 bezrobotnych to osoby mieszkające na wsi. Łącznie mieszkańcy terenów wiejskich stanowili w ubiegłym roku ponad połowę (a dokładniej 51,32 proc.) wszystkich osób, zarejestrowanych w naszym PUP . Był jednak pewien pozytyw, gdyż w porównaniu z rokiem 2015 liczba ta zmalała o 61 osób - w tym 44 kobiety.

Czy w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się równie optymistycznych informacji? To - oczywiście - trudno przewidzieć, ale na pewno urzędnicy będą starali się, aby tak było. Aktualnie realizowane są u nas dwa duże projekty, związane z aktywizacją osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Pierwszy z nich jest skierowany do osób powyżej 29. roku życia; drugi - do młodych bezrobotnych którzy nie skończyli jeszcze 29 lat.

Oba projekty potrwają do końca czerwca przyszłego roku. W programie przygotowanym z myślą o bezrobotnych powyżej 29. roku życia będą mogły wziąć udział 173 osoby, a w projekcie dla bezrobotnych w wieku od 18 do 29 lat - 212 osób. Uczestnicy będą brali udział w szkoleniach i stażach; będą mieli możliwość podjęcia pracy w ramach tzw. prac interwencyjnych albo pozyskania środków na rozpoczęcie własnej działalności. Środki na realizację projektów pochodzą z programów operacyjnych. Wartość pierwszego projektu to 1 442 247,67 zł , natomiast projekt skierowany do młodych bezrobotnych wart jest 1 800 103,21 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto