Bezrobocie w Chodzieży na razie tylko lekko wzrosło. W całym regionie widać już jednak kryzys

Redakcja
Powiatowy Urząd Pracy w Chodzieży wdraża nowe formy pomocy w związku z kryzysem, wywołanym epidemią
Powiatowy Urząd Pracy w Chodzieży wdraża nowe formy pomocy w związku z kryzysem, wywołanym epidemią Piotr Mąka
Nawet milion Polaków może stracić pracę w związku z kryzysem, wywołanym epidemią. Czy skutki aktualnej sytuacji widać już w powiecie chodzieskim?

21 firm w Wielkopolsce planuje zwolnienia grupowe - wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Pracę straci w ten sposób 1071 osób, natomiast 271 osób, które zostały zwolnione z czterech przedsiębiorstw, już nie pracuje.

W stosunku do lutego nastąpił aż 5-krotny wzrost liczby planowanych zwolnień przez wielkopolskie firmy. A może być jeszcze gorzej, bo to dopiero początek kryzysu wywołanego epidemią. Jak przewiduje Wojciech Kruk, prezydent Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, w całej Polsce zatrudnienie może stracić nawet milion osób. Pierwsze będą osoby na tzw. samozatrudnieniu.

Powiatowy Urząd Pracy w Chodzieży na razie nie ma zgłoszeń o planowanych zwolnieniach grupowych - poza wcześniejszymi zgłoszeniami dotyczącymi zakładu produkcji porcelany przy ul. Kasprzaka. Na koniec marca liczba bezrobotnych wzrosła u nas o 51 osób i wynosi obecnie 1467 osób. Jak mówi kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Aleksandra Maczyńska, aktualna sytuacja znajdzie na pewno większe odzwierciedlenie w statystykach z kwietnia i maja.

PUP już w ubiegłym tygodniu zaczął wdrażać nowe formy pomocy, związane z tak zwaną tarczą antykryzysową. Pierwszych wypłat pożyczek dla mikroprzedsiębiorców na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności planowano dokonać w poniedziałek 6 kwietnia 2020 r. Pożyczka może być udzielona maksymalnie do kwoty 5.000 tys. zł. i przysługuje mikroprzedsiębiorcy zatrudniającemu 1 – 9 osób oraz prowadzącemu działalność przed 1 marca 2020 r.

Ponadto PUP przygotowuje się do kolejnych zadań, które będzie realizował na mocy specustawy. Mowa o obsłudze spraw związanych z dofinansowaniami do płac i składek, o które będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy. Dofinansowania będą wypłacane ze środków Funduszu Pracy. Będą mogli starać się o nie ci pracodawcy, u których z powodu epidemii nastąpił spadek obrotów i którzy wprowadzą z tego powodu przestój ekonomiczny i obniżą wynagrodzenia pracownikom.

Warto dodać, że od 16 marca aż do odwołania wprowadzono system zdalnego kontaktu z pracownikami urzędu: za pośrednictwem skrzynki E-PUAP, poczty tradycyjnej, elektronicznej oraz telefonicznie. Rejestracja osób bezrobotnych odbywa się drogą elektroniczną. Niezbędne informacje i dane kontaktowe są dostępne na stronie chodziez.praca.gov.pl

Powiatowy Urząd Pracy w Chodzieży wdraża nowe formy pomocy w związku z kryzysem, wywołanym epidemią

Bezrobocie w Chodzieży na razie tylko lekko wzrosło. W całym...

500 zł podwyżki dla mundurowych.

Wideo

Dodaj ogłoszenie