Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne lodowiska. Co robić, gdy zarwie się pod Tobą lód i jak pomóc tonącemu? Te zasady trzeba znać

OPRAC.:
Marcin Maliński
Marcin Maliński
Jak co roku w okresie zimowym strażacy przypominają o zasadach bezpieczeństwa podczas zabawy na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Choć ślizganie się po gładkiej tafli lodu jest świetną zabawą, to należy pamiętać, że może być również wyjątkowo niebezpieczne. Oto kilka porad, które warto znać, zanim wejdzie się na zamarznięty staw czy jezioro.

Spis treści

Bezpieczne lodowiska. Zapamiętaj te zasady!

Wzorem lat ubiegłych Państwowa Straż Pożarna przystępuje do akcji „Bezpieczne Lodowiska 2024”. Jej celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte akweny.

Jeśli masz chęć pojeździć na łyżwach, najbezpieczniej spędzisz czas na sztucznym lodowisku przygotowanym na przykład na boisku szkolnym. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W takich sytuacjach przestrzegaj następujących zasad:

  • Bez opieki dorosłych nie wchodź na zamarznięte stawy, jeziora, a tym bardziej rzeki:
    - Wychodząc z domu zostaw informację o miejscu, w które się udajesz oraz planowanym czasie powrotu.
  • Sprawdź prognozę pogody:
    - Dodatnia temperatura powietrza oznacza, że lód na akwenie może być na tyle cienki, że chodzenie po nim może zagrażać Twojemu życiu.
  • Sprawdź grubość lodu:
    - Bezpieczna pokrywa lodowa to około 10 cm. Lód na ciekach wodnych jest zawsze cieńszy, z powodu jej ruchu, woda słabiej zamarza. Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach.
  • Zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy:
    - Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg obciąża dodatkowo taflę lodu zmniejszając tym samym jego wytrzymałość.
  • Na lód powinny wchodzić co najmniej dwie osoby, w pewnej odległości od siebie, jednak zawsze w zasięgu wzroku:
    - Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić na lód, jeśli w pobliżu nikogo nie ma (dotyczy to również wędkarzy).
  • Dobrze, jak dorośli i dzieci maja przy sobie gwizdek:
    - Używając go, łatwiej wezwać pomoc. Warto mieć przy sobie kolce (czekany) pomocne przy wczołganiu się na lód, ponieważ wydostanie się na powierzchnię z przerębla jest bardzo utrudnione.
  • Jeśli usłyszysz trzeszczenie lodu, nie zatrzymuj się:
    - W takiej sytuacji natychmiast zawróć w kierunku brzegu. Zwróć również uwagę pozostałym użytkownikom o potencjalnym niebezpieczeństwie.

ZOBACZ TAKŻE

Lód zarywa się pod Tobą. Jak zachować się w takiej sytuacji?

Zarwany lód pod stopami, to największy koszmar każdego, kto decyduje się na wejście na zamarzniętą taflę zbiornika wodnego. Jak zachować się w sytuacji, gdy znajdziemy się w lodowatej wodzie?

  • Zachowaj spokój i jednocześnie głośno wzywaj pomocy,
  • Połóż się płasko na wodzie, by oszczędzać siły i jeśli jest to możliwe szeroko rozłóż ręce starając się wydostać na lód,
  • Zdejmij buty, aby pozbyć się dodatkowego obciążenia,
  • W kierunku brzegu poruszaj się w pozycji leżącej.

ZOBACZ TAKŻE

Jak pomóc osobie, pod którą zarwał się lód?

W sytuacji, gdy widzimy, jak lód zarywa się pod osobą znajdującą się na jeziorze, należy pamiętać, że najważniejsze to wezwać fachową pomoc – w tym przypadku będzie to straż pożarna. Oto kilka innych zasad mogących uratować komuś życie:

  • Natychmiast wezwij pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy 112,
  • Pamiętaj o własnym bezpieczeństwie:
    - Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu.
  • Nie biegnij po lodzie do osoby poszkodowanej:
    - W ten sposób zwiększa się punktowy nacisk na lód, co może doprowadzić do jego dalszego załamywania. Do osoby poszkodowanej najlepiej zbliżyć się czołgając.
  • Podaj poszkodowanemu długi przedmiot:
    - Po podczołganiu się do osoby, pod którą zarwał się lód, najlepiej podać jej coś podłużnego, czego będzie mogła się złapać, by ułatwić jej wydostanie się z wody. Może to być kij, szalik, czy sanki.
  • Pomóż zdjąć poszkodowanemu mokre ubranie:
    - To spowolni dalszą utratę ciepła. Należy także okryć przemoczoną osobę czymś suchym i jak najszybciej udać się do najbliższego miejsca, gdzie będzie mogła się ogrzać.
  • Sprawdzaj stan poszkodowanego:
    - W razie konieczności przeprowadź resuscytacje krążeniowo-oddechową u poszkodowanego i staraj się podtrzymać jej funkcje życiowe do przyjazdu służb ratunkowych.
  • Podaj poszkodowanemu coś na rozgrzanie:
    - Jeśli to możliwe, podaj osobie poszkodowanej coś ciepłego i najlepiej słodkiego do picia (nie gorącego). W żadnym wypadku nie powinno podawać się napojów alkoholowych.

- Zawsze jeśli jesteś świadkiem wypadku, jak najszybciej poinformuj o tym osobę dorosłą. Powinieneś spokojnie i jak najdokładniej opisać to, co i gdzie się wydarzyło. Powinieneś wiedzieć również, że ofiara wypadku może być w szoku i wypowiadane przez nią słowa czy polecenia mogą nie mieć sensu

- apelują strażacy, które swoje porady kierują szczególnie do dzieci.

ZOBACZ TAKŻE

Bezpieczne lodowiska. Co robić, gdy zarwie się pod Tobą lód ...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezpieczne lodowiska. Co robić, gdy zarwie się pod Tobą lód i jak pomóc tonącemu? Te zasady trzeba znać - Konin Nasze Miasto

Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto