Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezdomni w Chodzieży mogą liczyć na pomoc policji i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Nadchodzi szczególnie trudny czas dla osób bezdomnych. Wzorem lat ubiegłych policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chodzieży wspólnie z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chodzieży skontrolowali pustostany, altany i inne miejsca, w których mieszkają bezdomni. Każda z napotkanych osób może liczyć na wsparcie i pomoc

Choć na razie na dworze jest jeszcze dość ciepło, ze względu na porę roku warto - uprzedzając nadejście fali chłodów - szczególnie pomyśleć o tych, którzy nie mają domów i żyją na ulicy. Osoby bezdomne są niemal wszędzie, a naszym zadaniem i społecznym obowiązkiem jest nie być obojętnym na ich los.

Kiedy zauważymy osobę bezdomną leżącą gdzieś na ławce w parku albo pod balkonem, nie bądźmy obojętni, zadzwońmy i poinformujmy o takiej osobie. Chodziescy policjanci są przygotowani do działania, wystarczy im jedna informacja, aby podjęli odpowiednie kroki. Na pewno nie pozostawią nikogo bez pomocy, a w razie potrzeby zabiorą potrzebującego do schroniska lub wezwą pomoc medyczną.

Ośrodki Pomocy Społecznej robią wiele, aby osoby pozbawione własnego dachu nad głową z Chodzieży i okolic znalazły ciepły kąt. Niestety nie wszyscy bezdomni dają się namówić na wyjazd do schroniska czy noclegowni. Powody ich oporu są dwa: w schronisku trzeba stosować się do regulaminu i nie wolno pić alkoholu, którego nadużywanie często idzie w parze z bezdomnością.

Osoby bezdomne otrzymują wsparcie z MOPS na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Warunkiem udzielenia takiej pomocy osobie bezdomnej jest zameldowanie na pobyt stały na terenie Chodzieży. W pozostałych przypadkach osobom bezdomnym udzielana jest doraźna pomoc po konsultacji z właściwym terytorialnie ośrodkiem pomocy społecznej.

Pracownicy socjalni na bieżąco współpracują z KPP w Chodzieży. Podkreślają, iż szczególnej uwagi wymagają osoby chore, niepełnosprawne, samotne, starsze, a także bezradne, które z różnych przyczyn nie mogą podołać trudnościom życiowym, a często przebywają w miejscach nie zapewniających odpowiednich warunków do prawidłowego funkcjonowania. Pracownicy socjalni starają się dotrzeć do takich osób, by udzielić im pomocy i wparcia odpowiedniego do ich potrzeb. Apelujemy do mieszkańców, by takie przypadki zgłaszali bezpośrednio w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej bądź też dzielnicowym, którzy każdy niepokojący sygnał sprawdzą i przekażą odpowiednim instytucjom.

Policjanci regularnie będą odwiedzać miejsca przebywania osób bezdomnych. Będą namawiać na wyjazdy do schronisk, by zabezpieczyć te osoby na okres najtrudniejszy – chłodów i mrozów. Mieszkańców prosimy o to, by nie byli bierni w tej kwestii i każdy przypadek osoby, która zagrożona jest wyziębieniem, zgłaszali odpowiednim służbom.

Zdjęcia i tekst: Asp. Karolina Smardz-Dymek, KPP Chodzież

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto