Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbórka i odpust w parafii pw. św. Barbary w Budzyniu

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
W niedzielę 4 grudnia w Kościół katolicki czci św. Barbarę z tej okazji w Budzyniu odprawiono mszę odpustową, ponieważ św. Barbara jest patronką parafii. Parafia w Budzyniu jest jedną z najstarszych w całej okolicy

W niedzielę 4 grudnia w Kościół katolicki czci św. Barbarę z tej okazji w Budzyniu odprawiono mszę odpustową, ponieważ św. Barbara jest patronką parafii. Parafia w Budzyniu jest jedną z najstarszych w całej okolicy.

Na wstępie proboszcz ks. Marek Piosik powitał wszystkich zebranych, a następnie mszę św. i kazanie wygłosił ks. Jacek Wachowski.

Św. Barbara jest patronką dobrej śmierci, trudnej pracy, górników, geologów, górników nafty i gazu. W powiecie chodzieskim jest kilka osób związanych z tymi zawodami. Z tej okazji oprócz pocztów sztandarowych na mszę odpustową przybył emerytowany górnik Eugeniusz Ledwoch z Wyszyn.

Emerytowany górnik Eugeniusz Ledwoch, który urodził się na Śląsku niedaleko Myszkowa w 1951 roku. W1969 roku rozpoczął pracę w kopalni węgla kamiennego Halemba w Rudzie Śląskiej. Zaczynał od najprostszych prac pomocniczych, później jako młodszy górnik, a po zadaniu egzaminu jako górnik. Po kilku latach pracy został brygadzistą przy ścianie wyrobiskowej.

Pracował na głębokości 1030 metrów pod ziemią, gdzie temperatura waha się o plus 28 stopni Celsjusza. Za swoją prace otrzymał liczne odznaczenia w tym między innymi szpadę i figurkę św. Barbary wyrzeźbioną z jednej bryły węgla. W kopalni pod ziemią przepracował 38 lat i w 2007 przeszedł na emeryturę i zamieszkał w Wyszynach skąd pochodzi jego żona Halina.

Jak sam wspomina-

Praca górnika jest bardzo niebezpieczna. Pracę wykonuje się w ścisłym rygorze, wszyscy przestrzegają norm bezpieczeństwa. Chwila nieuwagi może kosztować czyjeś życie. Tę pracę tak jak każdą trzeba lubić. Górnicy są jak jedna wielka rodzina.
Barbórka w Rudzie Śląskiej jest zawsze dużym świętem. Od samego rana orkiestry górnicze maszerują przez miasto, następnie wszyscy idą na Mszę św. do kościoła lub kaplicy w kopalni. Potem były uroczyste akademie podczas których wręczano odznaczenia i nagrody za zasługi dla górnictwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto