Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Alkohol w Chodzieży: Czy mamy z nim problem?

ChodzieżNM
Alkohol w Chodzieży: Czy mamy z nim problem?
Alkohol w Chodzieży: Czy mamy z nim problem?
162 pijanych kierowców, ponad 600 osób ukaranych za „picie pod chmurką” i ponad 300 wyjazdów na izbę wytrzeźwień - to ubiegłoroczne statystyki, dotyczące interwencji policji wobec osób nietrzeźwych. Czy można na ich podstawie wysnuć wniosek, że alkohol stanowi u nas problem?

Kiedy na jednej z ostatnich debat o bezpieczeństwie komendant Przemysław Dorniak mówił o statystykach, dotyczących interwencji policji wobec osób nietrzeźwych, przyznał, że mundurowi mają w tej kwestii całkiem sporo pracy. W ubiegłym roku tylko na terenie samej Chodzieży do izby wytrzeźwień trafiło 197 osób. W całym powiecie odwieziono do niej zaś 306 osób.

- Można więc powiedzieć, że mieliśmy średnio jeden wyjazd na izbę wytrzeźwień dziennie - mówił komendant.

„Walka” z nietrzeźwością to dla chodzieskich funkcjonariuszy spory problem. Wysłanie radiowozu do Piły, gdzie znajduje się najbliższy taki ośrodek oznacza, że w tym samym czasie w powiecie pracuje jeden patrol mniej.

- Z tego powodu zawsze staramy się najpierw szukać innych rozwiązań - podkreślał komendant.

Z alkoholem związane są także inne, mało chlubne dla nas dane. W 2015 roku na terenie powiatu zatrzymano 162 pijanych kierowców. Aż 102 z nich prowadziło pojazdy mechaniczne; pozostali to rowerzyści.

Odnotowano również 692 wykroczenia, związane ze spożywaniem alkoholu „pod chmurką”. 646 osób ukarano za to mandatami, wobec 36 osób skierowano wniosek do sądu o ukaranie, a 10 osób otrzymało pouczenie.

Nie gorsi niż inni?
W jaki sposób w Chodzieży traktuje się kwestię spożywania alkoholu i czy rzeczywiście można powiedzieć, że w mieście widać z nim poważniejszy problem?

- Myślę, że nie jest u nas pod tym względem gorzej, niż w innych gminach. Monitoruje-my sytuację i tak jak wszystkie samorządy, realizujemy program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych - mówi wiceburmistrz Piotr Witkowski, który jest jednocześnie przewodniczącym Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Na terenie Chodzieży znajduje się obecnie 78 miejsc, w których można kupić alkohol. Większość - bo aż 51 - z nich to punkty handlowe, natomiast pozostałe - to punkty gastronomiczne, czyli bary i restauracje.

Maksymalną ilość koncesji na sprzedaż alkoholu, jaką wolno wydać miejskim władzom, regulują przepisy. Według wiceburmistrza Piotra Witkowskiego, w przypadku Chodzieży do osiągnięcia górnej granicy tej normy trochę jeszcze brakuje.

Destrukcja wszystkich dziedzin życia
Z tytułu wydanych koncesji, do miejskiej kasy wpływa rocznie ok. 310 tys. złotych. Warto podkreślić, że - zgodnie z przepisami - miasto musi przeznaczać co najmniej taką samą (lub wyższą) kwotę na prowadzenie działań, związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz z integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu.

Jak mówi Romana Otto - dyrektor Miejskiego Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych - w końcówce lutego, do MORPA zgłoszone były łącznie 794 osoby. W minionym roku ośrodek miał zaś pod opieką 459 osób uzależnionych i 202 osoby współuzależnione.

- Część z nich sama przyszła do nas po pomoc. U wielu z tych osób alkohol zdążył już niestety spowodować destrukcję wszystkich dziedzin życia. Choroba alkoholowa często rozwija się przez wiele lat i zbiera żniwo na różnych płaszczyznach. Sygnały o tym, że ktoś może mieć problem z alkoholem, dostajemy także od sąsiadów, policji i prokuratury, MOPS, a nawet szkół i zakładów pracy. Na wszystkie reagujemy - podkreśla Romana Otto.

Pracownicy MORPA mogą zdiagnozować chorobę alkoholową i motywować uzależnionego do podjęcia leczenia. Mogą również ocenić, czy ktoś pije w sposób szkodliwy - co jest jednym z sygnałów, że znajduje się w „grupie ryzyka”.

Terapia - jak mówi Romana Otto - trwa wiele lat i nie jest łatwa, bo alkoholizm to „choroba nawrotów”.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto