Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30 lat ortopedii

MSZ
Pani Maria Chyży z Czarnkowa jest jedną z najstarszych pacjentek chodzieskiej ortopedii. Fot. M. Szałata
Pani Maria Chyży z Czarnkowa jest jedną z najstarszych pacjentek chodzieskiej ortopedii. Fot. M. Szałata
Oddział Urazowo-Ortopedyczny Szpitala Powiatowego im. prof. Romana Drewsa obchodzi trzydziestą rocznicę powstania. Należał i - jak mówiono podczas owych uroczystości - będzie w czołówce ortopedii.

Oddział Urazowo-Ortopedyczny Szpitala Powiatowego im. prof. Romana Drewsa
obchodzi trzydziestą rocznicę powstania. Należał i - jak mówiono podczas owych uroczystości - będzie w czołówce ortopedii.

Zokazji jubileuszu w Młodzieżowym Domu Kultury odbyła się w piątek, 19 września, sesja wyjazdowa Polskiego Towarzystwa Ortopedii i Traumatologii, podczas której doktor Krzysztof Łochowicz przedstawił historię chodzieskiej ortopedii na tle 110-lecia szpitala.

Było trudno

Początki chodzieskiej ortopedii sięgają wprawdzie jeszcze dalej, aż do roku 1966, w którym utworzono przy szpitalu poradnię ortopedyczną, nadzorowaną wtedy przez poznańskiego ortopedę Juliana Adamczewskiego. Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej powstał siedem lat później, w 1973 r. Na jego czele stanął wówczas dr Marian Leśniewski i kierował oddziałem do końca 2001 r. Doktor Leśniewski w dalszym ciągu pełni tu dyżury, ma stałych pacjentów. Pod jego kierunkiem wyrosła kadra oddziału, specjaliści ortopedii i traumatologii: Jan Kazecki - kierujący dziś oddziałem rehabilitacji, Michał Czosnowski - obecny ordynator i Krzysztof Łochowicz. Przez cały ten okres podnosili tutaj swoje kwalifikacje młodzi lekarze. - Początki były trudne - wspomina dr Leśniewski - ale może właśnie dlatego tak nam się powiodło?

Zoperowali miasto

Oddział zawsze należał do tych, które najwcześniej wprowadzały medyczne nowości. Na przykład już w 1971 roku przeprowadzono pierwszy zabieg implantacji endoprotezy Austin-Moorea, pięć lat później - zabieg endoprotezoplastyki całkowitej. Jedną z najstarszych pacjentek oddziału jest mieszkanka Czarnkowa Maria Chyży, której w wyniku zwyrodnienia kości stawów biodrowych właśnie tu wstawiono we wrześniu 1981 r. endoprotezę Wellera. Los sprawił, że tuż przed jubileuszem pani Maria znów tu trafiła i osobiście mogła złożyć życzenia lekarzom.
Jak obliczyli organizatorzy jubileuszu, na oddziale wykonano prawie 15 tysięcy zabiegów operacyjnych:

- To tak jakbyśmy zoperowali niewiele mniejsze od Chodzieży miasto - żartowali ortopedzi. Był okres, kiedy przyjeżdżali tu pacjenci z całej Polski, a o doktorze M. Leśniewskim mówiono, że ma ,,ręce które leczą“. Dziś oddział dysponuje salą operacyjna i zabiegową z gipsownią, wspólną salą septyczną, a w dziesięciu izbach dla pacjentów jest 29 miejsc.

Oddział z przyszłością

W budowanej właśnie nowej części szpitala oddział otrzyma kolejną, nowocześnie wyposażoną salę operacyjną i wydzielony oddział septyczny. - Wnieśliście znaczący wkład w lecznictwo ortopedyczne w Wielkopolsce - mówiła obecna na uroczystości doc. Małgorzata Wierusz, krajowy koordynator programu Światowej Organizacji Zdrowia ,,Dekada kości i stawów". - Sądzę, że z takim potencjałem będziecie wkrótce jednym z wiodących oddziałów ortopedycznych.
Po sesji PTOiT na jeziorze Miejskim swoje umiejętności zaprezentował w specjalistycznym pokazie zespół Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w którego składzie od lat działają także chodziescy lekarze.
A w urokliwej scenerii Łazienek Chodzieskich - przed wojną mieścił się tu oddział rehabilitacji! - uczestnicy jubileuszu spotkali się na wieczorze celtyckim.

Marian Leśniewski
twórca i wieloletni ordynator oddziału

To był jedyny w Polsce szpital powiatowy z takim oddziałem,
a wszystko przez... przypadek
i naszego patrona, profesora Romana Drewsa, u którego robiłem specjalizację. To on wplótł mnie
w taki profesorski łańcuszek szczęścia - polecił mnie profesorowi Szulcowi, ten z kolei zainteresował profesora Wiktora Degę, a na końcu był profesor Jeske, który na pytanie o możliwość powierzenia mi oddziału odpowiedział lakonicznie: - Już można... Każdy z nich przyłożył więc rękę do mojej specjalizacji
i cegięłkę w tworzeniu oddziału.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto