20. PKO Poznań Maraton: Biegacze z powiatu chodzieskiego też tam byli! (ZDJĘCIA)

Anna Karbowniczak
20. PKO Poznań Maraton przeszedł do historii jako największy maraton w Polsce. W biegu startowało ponad 6 tysięcy osób - w tym silna ekipa biegaczy z powiatu chodzieskiego. Dla niektórych był to debiut na "królewskim dystansie"

Ponad 6 tysięcy osób startowało w niedzielnym maratonie ulicami Poznania. 20. PKO Poznań Maraton im. Macieja Frankiewicza wygrali Kenijczyk Cosmas Kyeva i poznanianka Monika Stefanowicz. Kenijczyk pokonał trasę 42 km i 195 m w czasie 2:12:05. Wygrał po raz drugi z rzędu, a ogółem - po raz trzeci. Zrobił to jako pierwszy zawodnik w historii poznańskiego biegu. Do rekordu trasy zabrakło mu zaledwie 20 sekund...

Wśród kobiet wielkie zwycięstwo odniosła Monika Stefanowicz, która na wygraną czekała aż 17 lat - czyli od momentu swojego debiutu na poznańskiej trasie. 39-latka wyprzedziła Etiopkę Tigist Bedadę dopiero kilometr przed metą i zwyciężyła w czasie 02:37:42. Kyeva i Stefanowicz za zwycięstwo otrzymali czeki na 20 tys. zł.

W biegu, który przejdzie do historii jako największy maraton w Polsce, jak zawsze brała udział również silna ekipa biegaczy z powiatu chodzieskiego. Dla niektórych z nich był to debiut na "królewskim dystansie".

Jednym z debiutantów był Daniel Fórman, który tak relacjonował swój start:
- Tak, pokonałem ten królewski dystans i uwierzyłem w to dopiero wtedy, kiedy ucałowałem medal zawieszony na szyi. Jest piękny, jest duży, jest ciężki, bo waży tyle, ile potu i krwi wylałem, żeby móc go teraz ściskać w dłoniach.

Bardzo udany debiut ma za sobą również Norbert Zodrow, który pokonał trasę w czasie 03:13:43 i zajął 50. miejsce w swojej kategorii M18.

Najszybszy z chodzieżan Roman Kołodziejczyk tradycyjnie "złamał" trzy godziny (jego czas to 2:50:51), zajmując 62. miejsce w kategorii open i 1. miejsce w kategorii M50.

Świetnie wypadli także: Przemo Kocan (czas 03:20:27), Michał Wylegała (03:23:12) i Sławomir Krupa (03:30:16). Irek Rewers z Chodzieży był na mecie po 3 godzinach 31 minutach 12 sekundach.

Jakub Gołembecki ukończył bieg z czasem 3:57:47. Był to jego drugi maratoński start, a uzyskany przez niego wynik był lepszy o ponad 92 minuty niż podczas zeszłorocznego debiutu.

W trzyosobowym składzie na mecie zameldowali się biegacze z Szamocina. Wojtek Nowak ukończył bieg w czasie 3:42:22, Maciej Przybysz - w czasie 4:07:57, natomiast Paweł Kidoń, który po raz pierwszy startował w maratonie - w czasie 4:22:52.

W barwach chodzieskiej grupy PCH_RUN biegły także panie: Izabela Wylegała (czas netto 04:40:56) i Halina Kołda, która startowała w Poznaniu już po raz drugi, tym razem osiągając wynik 05:00:19.