120 lat Straży Pożarnej w Chodzieży: apel strażacki na Rynku i defilada

Marek Wolski
Marek Wolski
Udostępnij:
Niedziela upłynęła w Chodzieży pod znakiem hucznych obchodów 120-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej i 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej. Świętowano także z okazji Powiatowego Dnia Strażaka i Dnia Patrona Miasta Chodzieży, którym jest święty Florian.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza św. w intencji strażaków, która odbyła się w kościele pw. św. Floriana. Następnie na chodzieskim Rynku odbył się strażacki apel zakończony defiladą.

W uroczystym apelu uczestniczyły pododdziały strażaków ze świętującej 120-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Chodzieży, z jednostek OSP w Margoninie, Szamocinie i Budzyniu oraz pododdział z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, która obchodziła 30 rocznicę swojego powołania. Były też liczne poczty sztandarowe oraz wozy bojowe z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu chodzieskiego oraz obornickiego.

Wśród licznych gości wydarzenia byli m.in. poseł Marta Kubiak, poseł Małgorzata Maria Janyska, senator Adam Szejnfed, przedstawiciel Ministra Klimatu i Środowiska Edwarda Siarki, Daniel Kufel, dyrektor gabinetu Komendanta Głównego PSP st. bryg. Marek Piekutowski, naczelnik wydziału kontrolno-rozpoznawczego w Komendzie Wojewódzkiej PSP bryg. Marta Kacprzycka, starosta chodzieski Mirosław Juraszek, wicestarosta chodzieski Mariusz Witczuk, burmistrz Chodzieży Jacek Gursz, wójt Gminy Chodzież Kamila Szejner, burmistrz Budzynia Marcin Sokołowski, kapelan strażaków z powiatu chodzieskiego ks. kanonik Ireneusz Szypura, były Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. w st. spoczynku Andrzej Waligórski, naczelnik wydziału ochrony lasu w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile Sławomir Majewski, nadleśniczowie Nadleśnictw: Podanin – Jacek Kulpiński, Durowo – Sławomir Kołacz, Sarbia – Damian Szcześniak i Kaczory – Tomasz Michniewicz, prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Chodzieski Jerzy Tarkowski, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Chodzieży druh Michał Stelter, przewodniczący NSZZ Solidarność Pożarnictwa przy Komendzie Powiatowej PSP w Chodzieży Tomasz Sworowski i inni.

Uczestników apelu powitał Komendant Powiatowy PSP w Chodzieży mł. bryg. Adam Grunwald, który podziękował obecnej na uroczystości posłance Marcie Kubiak oraz wszystkim instytucjom, władzom samorządowym, stowarzyszeniom, leśnikom, przedsiębiorcom i przyjaciołom chodzieskiej Komendy Powiatowej PSP za okazywane wsparcie.

W trakcie minionego roku chodzieska komenda wzbogaciła się o trzy nowe pojazdy. Są to samochody specjalistyczne iveco i skoda oraz lekki pojazd ratowniczo-gaśniczy mitsubishi. W czasie apelu dokonano symbolicznego przekazania kluczyków. Samochody poświęcił kapelan chodzieskich strażaków ks. kanonik Ireneusz Szypura.

Mł. bryg. Adam Grunwald zwrócił się także do druhów ochotników z Chodzieży. Z okazji jubileuszu 120-lecia jednostki złożył na ręce prezesa OSP Adama Jankowskiego podziękowania za współpracę i życzenia.

W trakcie apelu wyróżnieni strażacy otrzymali odznaczenia i awanse na wyższe stopnie

Brązowa Odznaka „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej”

 • st. sekc. Marta Łochowicz
 • mł. asp. Maciej Bielecki

Złoty Medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”

 • jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzekińcu

Srebrny medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”

 • dh. Michał Konwiński

Brązowy medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”

 • dh. Piotr Jędrzejczyk

Odznaka „Strażak Wzorowy”

 • dh. Kamil Jakubczyk
 • dh Sławomir Januss
 • dh. Leszek Kudliński
 • dh. Mateusz Pańczak

Odznaka za wysługę lat

 • 55 lat – dh. Jan Ruciński
 • 45 lat – dh. Zenon Szczech
 • 45 lat – dh. Andrzej Baranowski
 • 40 lat – dh. Lech Stejbach
 • 40 lat – dh. Jarosław Woźniak
 • 30 lat – dh. Roman Borowczyk
 • 20 lat – dh. Rafał Słoma
 • 20 lat – dh. Adam Jankowski

awans na stopień brygadiera

 • mł. bryg. Leszek Naranowicz

awans na stopień kapitana

 • mł. kpt. Jakub Stoupiec

awans na stopień aspiranta

 • mł. asp. Marcin Tutak

awans na stopień ogniomistrza

 • mł. ogn. Miłosz Sikora
 • mł. ogn. Paweł Ślebioda
 • mł. ogn. Filip Pachowicz

awans na stopień młodszego ogniomistrza

 • st. sekc. Mikołaj Heiman

awans na stopień starszego strażaka

 • str. Krystian Pająk

Warto wspomnieć, że 6 maja 2022 r. na placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyło się uroczyste nadanie pierwszych stopni oficerskich funkcjonariuszom Państwowej Straży Pożarnej, podczas których absolwentowi Szkoły Głównej Służby Pożarniczej starszemu aspirantowi Bartłomiejowi Braszakowi został nadany stopień młodszego kapitana.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej awansował z dniem 4 maja 2022 roku na stopień kapitana, mł. kpt. Jakuba Nowaka. Wręczenie awansu odbędzie się 20 maja 2022 roku na Wojewódzkich Obchodach Dnia Strażaka w Pleszewie

Uczestniczący w apelu przedstawiciel Komendanta Głównego PSP st. bryg. Marek Piekutowski nazwał Chodzież „strażackim miastem”.

Przeżywamy kilka jubileuszy: 30 lat od powstania PSP, 120 lat OSP w Chodzieży. Obok kościół , którego patronem jest św. Florian. Patronem miasta również jest św. Florian. Jednym słowem: strażackie miasto Chodzież. Przy okazji jubileuszy należy też pamiętać o tych, którzy wcześniej tworzyli ochotniczą i zawodową straż pożarną przed rokiem 1992, zanim powstała PSP. Cześć pamięci tych, którzy już z odeszli oraz podziękowania tym, którzy są i tworzą naszą straż pożarną: państwową i ochotniczą.

Wszyscy jesteśmy strażakami, spotykamy się zarówno przy działaniach ratowniczo-gaśniczych, jak i podczas pikników, które propagują ochronę przeciwpożarową. Jesteśmy przyjaciółmi, działamy ramię w ramię i dlatego życzę druhom ochotnikom, żebyście kultywowali tę tradycję, ponieważ nasi poprzednicy oprócz tego, że walczyli z ogniem, to walczyli także o polskość, niezależność, niepodległość i nasz honor jako narodu. Dlatego my musimy trwać i te wszystkie wartości przekazywać młodszym pokoleniom.
Z okazji jubileuszu życzę w imieniu Komendanta Głównego PSP gen. bryg. Andrzeja Bartkowiaka wiele sukcesów, zdrowia, a przede wszystkim satysfakcji z tego, co robicie. Bądźcie dumni, że nosicie mundur. Podzielę się osobistą refleksją: zakładam mundur od 32 lat i codziennie czuje się, jakbym wkładał go pierwszy raz.

Panie Komendancie PSP w Chodzieży dziękuję za zaproszenie. Strażakom państwowym życzę tego samego, co ochotnikom, bo robimy to samo i przyświecają nam te same cele i zadania.

Chciałem powiedzieć jeszcze o jednym ważnym elemencie: o przyjaźni. Tylko ci, którzy choć raz spotkali się z ekstremalną sytuacją, w której wymagana jest pomoc innych, wiedzą że zawsze można liczyć na druhów ochotników oraz służby współpracujące: policjantów, ratowników z pogotowia, leśników i inne instytucje, które wspomagają strażaków. Dziękuję z całego serca wszystkim.

Myślę, że wszyscy druhowie i druhny, którzy realizują swoje obowiązki z powołania i potrzeby serca, czują że tam z Warszawy spływa dobre serce, pomoc i wzajemna współpraca.

Na koniec jeszcze jedna refleksja: jest piękne niedzielne popołudnie. Dość rzadko uroczystości odbywają się w niedzielę. Dlatego to taki wyjątkowy dzień: obok kościół św. Floriana w mieście, którego patronem jest św. Florian. Niedziela. Szanowni Państwo niech ten dzień będzie dla was szczególnie miły i wyjątkowy. Wszystkiego dobrego.

TUTAJ zdjęcia ze mszy w inencji chodzieskich strażaków, która odbyłą się w kościele św. Floriana

O historii i teraźniejszości jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Chodzieży mówił jej prezes Adam Jankowski.

Ostatnie lata działalności to czas wytężonej pracy w naszej jednostce, której ukoronowaniem było przywrócenie do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych, które nastąpiło 30 września 2019 roku. Dziś OSP w Chodzieży liczy ponad 50 członków, a jej siłę bojową stanowią dwa samochody ratowniczo-gaśnicze, wyposażone w najpotrzebniejszy sprzęt.

Drogę, którą przebyła nasza jednostka, aby znaleźć się w tym miejscu, gdzie jesteśmy dzisiaj, była kręta i niesprzyjająca. Były czasy gorsze i lepsze. Mamy nadzieję, że teraz będą już tylko lepsze.
Słowa podziękowania kieruję do naszych członków. Bez Was nie byłoby niczego. Nie sam sprzęt czynią jednostkę dobrą. Oprócz niego potrzebni są ludzie z pasją, szczyptą zwariowania i zamiłowaniem do tego, co robią. U nas są właśnie tacy ludzie. Z całego serca dziękuję za współtworzenie OSP Chodzież.

Dziękuję wszystkim naszym przyjaciołom, sympatykom i sponsorom. Bez Was nie udałoby się osiągnąć tak wielu zamierzeń. Przed nami jeszcze wiele pracy, ale ufam, że razem będziemy dalej rośli w siłę.

Po apelu odbyła się defilada strażackich pododdziałów i wozów, która z Rynku przeszła ulicami Wojska Polskiego i Staszica na teren MOSiR-u, gdzie odbył się piknik strażacki.

Uczestnikom apelu towarzyszyła Orkiestra Dęta Chodzieskiego Domu Kultury pod dyrekcją Sławomira Czapli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie znaczenie ma wejście Finlandii i Szwecji do NATO

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie