Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lipiej Górze pamiętają o wielkanocnych tradycjach

Marek Wolski
Marek Wolski
Karolina Marmurowicz (Szamociński Ośrodek Kultury)
Jak przygotować tradycyjny żurek wielkanocny? Jakie dekoracje powinny znaleźć się na świątecznym stole? O tym dowiedzieli się uczestnicy spotkania zorganizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Lipiej Górze.

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipiej Górze oraz członkowie Rady Sołeckiej Lipiej Góry-Sokolca przygotowali pokaz Stołu Wielkanocnego i degustację tradycyjnego żurku wielkanocnego na zakwasie.

Wyeksponowanie potraw i dekoracja wielkanocnego stołu ma ogromne znaczenie. Stół bowiem jest centralnym miejscem, do którego zasiadają całe rodziny i taki stół przygotowaliśmy. Po środku królowała szynka z kością a wokół niej wędliny i podroby wieprzowe, galart , pasztet, jajka nadziewane, żur, babki, chleb i bułeczki , pascha ,mazurki i sernik. Poświęcenie pokarmów na stole wielkanocnym dokonał ks. Wojciech Janusiewicz, proboszcz z Jaktorowa, który przy okazji omówił tradycję święcenia pokarmów

– relacjonuje Ewa Burzyńska z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipiej Górze, a także pracownik tutejszej biblioteki.

Ewa Burzyńska zaprezentowała także dwa proste przepisy na żurek wielkanocny i babkę gotowaną, potrawy wywodzące się z jej domu rodzinnego.

Tradycyjny żur gotuje się na wywarze mięsnym, najczęściej wędzonym boczku czy żeberkach lub białej kiełbasie. Do wywaru dodaje się zakwas z mąki żytniej, ewentualnie gryczanej, owsianej lub z płatków owsianych. Następnie w zależności od regionu dodaje się do niego suszone grzyby, chrzan, a niekiedy również ziemniaki. Żurek podaje się z jajkami ugotowanymi na twardo i plasterkami białej kiełbasy, czasem również ze skwarkami lub podsmażonym boczkiem. Często do podania żurku wykorzystuje się małe chlebki wydrążone w środku.

Zanim żurek stał się jedną z wielkanocnych tradycji, zupa ta znana już od XIII w. była spożywana głównie przez lud wiejski, ponieważ można ją było przyrządzić z resztek, które zostały w spiżarni.

Żurek według receptury Ewy Burzyńskiej można było smakować podczas prezentacji stołu. Przygotowały go: Renata Słowik i Marlena Klaszyńska. Dodatkiem były bułeczki, które upiekła Mieczysława Antczak, przewodnicząca KGW w Lipiej Górze.

Gośćmi spotkania byli także strażacy z Lipiej Góry: dh Robert Bazyliński i dh Krzysztof Walczak, którzy zaprezentowali postawę i strój strażaków corocznie pełniących wartę w kościołach w Jaktorowie lub Lipiej Górze.

W części artystycznej odbył się koncert pieśni ludowo-biesiadnych w wykonaniu zespołu „Notecianie”, prowadzonego przez instruktora Marka Frąckowiaka. Można było również obejrzeć wystawę prac rękodzielników z Lipiej Góry i Sokolca. Gośćmi spotkania byli także lokalni twórcy: malarka Elżbieta Stachowiak, wikliniarz Wacław Hoppenheita, plecionkarz Piotr Lutrzykowski, hafciarka haftu krzyżykowego Grażyna Janeczko i artystki rzeczy różnych Halina Knach, Beata Radecka oraz Halina Michalska. Życzenia i podziękowania wszystkim uczestnikom złożył Dariusz Rybarczyk, dyrektor Szamocińskiego Ośrodka Kultury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto