Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają zapisy na Memoriał Mirona. Do pokonania będzie 240 kilometrów!

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Przy kościele pw. św. Floriana w Chodzieży znajduje się tablica poświęcona pamięci Mirosława Łuckiego
Przy kościele pw. św. Floriana w Chodzieży znajduje się tablica poświęcona pamięci Mirosława Łuckiego Arch. redakcyjne
Dla upamiętnienia 10 rocznicy śmierci Mirosława „Mirona” Łuckiego, który zginął w czasie misji w Afganistanie, odbędzie się Memoriał Mirona. Będzie to marsz, a każdy z uczestników musi mieć ze sobą ze sobą sprzęt i wyposażenie niezbędne do przetrwania. Marsz wyruszy z Chodzieży, a meta będzie w Dziwnowie. Trwają zapisy.

Zbliża się 10. rocznica śmierci Mirosława „Mirona” Łuckiego, który zginął z 23 na 24 sierpnia 2013 r. podczas operacji antyterrorystycznej w Afganistanie. Był bardzo doświadczonym żołnierzem. Służbę wojskową pełnił od 1997 r., w tym kilkukrotnie poza granicami Polski. Zginął w wieku 38 lat. Był żonaty, osierocił syna. Pośmiertnie został awansowany na starszego chorążego sztabowego. Decyzją nr 19/MON Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka st. chor. sztab. Mirosław Łucki ps. „Miron” został patronem Zespołu Bojowego C Jednostki Wojskowej Komandosów.

Dla uczczenia jego pamięci odbędzie się „Memoriału Mirona”, czyli marsz organizowany przez MIXU Special Forces (były komandos), partnerem wydarzenia jest Chodzieskie Stowarzyszenie Patriotyczne.

Organizator tak wyjaśnia ideę marszu:

Wstępując w szeregi jednostek specjalnych Miron musiał przejść trudy „Selekcji”, a jedną z jej części była gra terenowa, w ciągu której pokonał marszem podobny dystans jaki został przygotowany do Memoriału. Podobnie jak i On wtedy, każdy uczestnik będzie zobligowany mieć ze sobą sprzęt i wyposażenie niezbędne do przetrwania w ciągu tego marszu. Nie przypadkowa jest tu symbolika tego eventu. Do przejścia całego dystansu jest 240813 metrów (data śmierci Mirona 24.08.2013), start z miejscowości Chodzież (rodzinna miejscowość Mirona), meta w Dziwnowie (stamtąd wywodzą się korzenie JWK).

Środki zebrane podczas Memoriału zostaną przekazane Fundacji „Wspieram cicho i skutecznie” na leczenie chorych dzieci żołnierzy. Fundacja działa przy współpracy z Jednostką Wojskową Komandosów.
Trwają zapisy na ten marsz.

Szczegóły znajdziecie TUTAJ

Widowisko Iskry Niepodległej

- Wydarzeniem wpisującym się w obchody 10. rocznicy śmierci naszego lokalnego bohatera Mirosława „Mirona” Łuckiego będzie organizowane w dniach 23-24 sierpnia przez Chodzieskie Stowarzyszenie Patriotyczne wspólnie z Urzędem Miasta Chodzieży i Biurem „Niepodległa”, widowisko ISKRY NIEPODLEGŁEJ. Jest to widowisko o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może podróżować po Polsce. Kosmiczny design, cyfrowa opowieść i elementy interaktywne dostępne będą bezpłatnie - informuje Przemysław Lasota, prezes ChSP.

W Chodzieży naczepa zatrzyma się na Rynku. Seanse będą odbywać się w godzinach od 10.00 do 18.00.

Zadanie sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, meczenasem jest ORLEN.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto