Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Miłośników Ziemi Chodzieskiej gościło naukowca z Wrocławia. Szukał informacji o porcelanie

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Archiwum Doroty Marciniak
Prof. Chrystian Chrzan z Politechniki Wrocławskiej pracuje nad publikacją, do której potrzebne są mu informacje o porcelanie elektrotechnicznej. Szukał ich w Chodzieży, a jego przewodnikami byli członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej

W dniach od 31 maja do 1 czerwca w Chodzieży przebywał dr hab. inż. Krystian Chrzan z Politechniki Wrocławskiej (Wydział Elektryczny, Katedra Podstaw Elektrotechniki i Elektrotechnologii), który pracuje nad publikacją na temat produkcji izolatorów w Polsce. Zbiera w tym celu różne informacje. Odwiedza m.in. miasta, w których produkowano kiedyś porcelanę elektrotechniczną. A że taką porcelanę wytwarzano również u nas, na jego trasie musiała znaleźć się i Chodzież.

Po mieście oprowadzali profesora członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Chodzieskiej: Dorota Marciniak i Edmund Kaczmarek. Pokazali mu obiekty i zapoznali z historią chodzieskich zakładów porcelany (zakład nr 1 i nr 3). Profesor obejrzał też domki tkaczy, tablice pamiątkowe, pomnik powstańców, miejsce w którym znajdował się zamek Grudzińskich i Potulickich (później zakład produkcji fajansu i porcelitu) oraz stok narciarski.

1 czerwca prof. Chrzan gościł w Dziale Historii i Tradycji Miasta Biblioteki Miejskiej w Chodzieży. Oglądał tam eksponaty, dokumenty i zdjęcia, dotyczące porcelany elektrotechnicznej.

Dzięki uprzejmości Edmunda Kaczmarka udało się też zorganizować wyjazd do Ryczywołu, skąd pochodziła i gdzie na cmentarzu spoczywa prof. Aleksandra Krygier-Stojałowska - wybitny patolog, nauczyciel akademicki, prorektor Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. Na miejscu naukowiec i towarzyszący mu chodzieżanie spotkali się się z ryczywolskim historykiem dr Robertem Zimnym.

Z Ryczywołu udano się jeszcze do Gorzewa, gdzie znajduje się pałac Uhlego, a w drodze powrotnej do Chodzieży profesor i członkowie TMZCh wstąpili do sklepu z porcelaną obok zakładu nr 3.

- Ponieważ zachowało się niewiele śladów (wyrobów, zdjęć, dokumentów) po produkcji porcelany elektrotechnicznej w Chodzieży, zaniechanej w początkowych latach 70-tych, obiecałam prof. Chrzanowi dalsze poszukiwania - mówi Dorota Marciniak.

- W Zakładzie Porcelany w Chodzieży porcelana elektrotechniczna produkowana była od 1907 roku. Na przykład w 1966 r. wyprodukowano 420 ton tych wyrobów. Kiedyś porcelanę elektrotechniczną wytwarzało kilka fabryk w Polsce, a w tej chwili robi to już tylko jedna, Zakład Porcelany Elektrotechnicznej w Boguchwale koło Rzeszowa. To właśnie tam Porcelana Chodzież przekazała produkowany przez siebie asortyment - dodaje Dorota Marciniak.

Towarzystwo Miłośników Ziemi Chodzieskiej gościło naukowca z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto