MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki nordic walking do 18 km od Wieliczki. Pomysły na sportowy dzień w weekend 1 - 2 czerwca

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozglądasz się za ciekawymi ścieżkami nordic walking niedaleko Wieliczki? Wspólnie z Traseo przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podpowiedzi na najbliższy weekend. Jeżeli dopiero wchodzisz w temat nordic walking, nie zaczynaj w poniedziałek. W wolny dzień będziesz mieć więcej czasu, by oswoić technikę. Podpowiadamy, gdzie warto sie wybrać w okolicy Wieliczki na nordic walking. Tym razem wybraliśmy szlaki w odległości do 18 km od miasta. Przetestuj je i podziel się opinią z innymi.

Spis treści

Nordic walking w okolicy Wieliczki

We współpracy z Traseo przygotowaliśmy 3 ścieżki nordic walking oddalone maksymalnie o 18 km od Wieliczki. Zobacz, czy ścieżka polecana przez innych odpowiada również Tobie.

Nim wyjdziesz, upewnij się, jaka będzie pogoda w Wieliczce.

W sobotę 8 czerwca według prognozy pogody ma być 28°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 25%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Krakowski Szlak Świętych

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 25,39 km
  • Czas trwania marszu: 8 godz. i 28 min.
  • Przewyższenia: 29 m
  • Suma podejść: 72 m
  • Suma zejść: 91 m

Szlaki_Malopolski poleca trasę mieszkańcom Wieliczki

Krakowski Szlak Świętych to trasa miejska przygotowana specjalnie dla turystów – pielgrzymów. Trasa prowadzi przez 19 krakowskich kościołów i prezentuje miejsca związane z osobami uznanymi za święte lub błogosławione. Miejsca na szlaku oznaczone są specjalnymi tablicami, a turyści zainteresowani takim zwiedzaniem mają też do dyspozycji przewodnik w formacie PDF (do pobrania i wydrukowania).

Przybywając do Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa warto zwrócić uwagę na fakt, że o jego niezwykłości stanowią nie tylko zabytkowe budynki wpisane w 1978 r. na Pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swoiste genius loci Kraków zawdzięcza przede wszystkich ludziom, którzy tu kiedyś żyli. Groby, niektórych z nich, ulokowane w dziewiętnastu przepięknych krakowskich kościołach, ułożyły się w „Krakowski Szlak Świętych” i zapraszają do kontemplacji nie tylko cudownej architektury miasta, ale też duchowych jego dziejów zapisanych życiem świętych biskupów, misjonarzy, kaznodziejów, królów i książąt, skromnych kapłanów, sióstr i braci zakonnych, a także tzw. ludzi świeckich.

Opracowanie: Karolina Fidyk
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj


Czy będzie dobra pogoda do marszu?

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Dobczyce

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 2,39 km
  • Czas trwania marszu: 54 min.
  • Przewyższenia: 65 m
  • Suma podejść: 80 m
  • Suma zejść: 81 m

Trasę nordic walking mieszkańcom Wieliczki poleca AirWrona

Walentynki, piękna pogoda i wolna niedziela. Pomysł na wycieczkę - Dobczyce. Małe miasteczko położone 20km na południe od Krakowa swoją historią sięgającą XIII w. zachęciło do odwiedzin. Pierwszą informacją, która można znaleźć na temat Dobczyc jest to, że znajduje się tam zamek. Po dalszej analizie okolicy okazało się, że nie tylko twierdza jest tam obiektem wartym zobaczenia, ale po kolei...

Trasę zaczynamy z ostatniego przystanku busa (Darbus), którym dojedziemy z Krakowa. Wracamy się kawałek do Rynku, gdzie ukazują się nam pierwsze warte uwagi miejsca. Po prawej stronie od wylotu ulicy Jagiellońskiej widzimy Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych. Na przeciwko wyrasta przed nami zabytkowa wieża OSP, która od balkonu po czubek prezentuje się bardzo dobrze, jednak zawieszone poniżej reklamy szpecą fasadę całego budynku. Dalej kierujemy się w lewo, gdzie docieramy pod figurę Św. Floriana. Stąd możemy zobaczyć w całej okazałości rynek dobczycki - niestety jest on "oblepiony" reklamami. Na końcu "placu" kierujemy się w prawo najpierw w ulicę Kasztelana Dobka, następnie w Kazimierza Wielkiego.

Po kilkuminutowym podejściu ukazują się nam schody do Starego Miasta, które doprowadzą nas na wzgórze, po drodze mijając kilka ciekawych miejsc. Pierwsze z nich to Cmentarz Jeleniec, spod bramy którego możemy zobaczyć drugi cmentarz na przeciwległym wzgórzu oraz mocno ograniczoną panoramę miasta. Nieopodal wejścia (prawie na przeciw) znajduje się umieszczona w bloku skalnym płaskorzeźba Chrystusa. Wchodząc dalej ujrzymy pomnik przyrody - lipę Marysieńka, w której ukryto kapliczkę z figurą Matki Boskiej. Jeszcze kilka kroków i szczyt schodów, przy którym "wyczekują" na nas Św. Jan Nepomucen oraz Najświętsza Maria Panna. Po lewej stronie od figur stoi zabytkowa dzwonnica z trzema dzwonami, z których jeden pamięta czasy XVI wieku.

Od jakiegoś czasu widzimy biały budynek pokryty dachem z czerwonej dachówki. Jest to Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, do którego niestety nie było dostępu. Tuż za nim znajduje się Skansen Drewnianego Budownictwa Ludowego oraz Zamek Królewski. Obie atrakcje są czynne od kwietnia do października, zatem ich wnętrz nie uświadczyliśmy. W pobliżu znajdujemy niewielką górkę, z której rozciąga się nam świetny widok na Jezioro Dobczyckie, spiętrzającą go tamę oraz beskidzkie szczyty, po drugiej stronie widok na Pogórze Wielickie. Chwila odpoczynku na ławce, podziwianie widoków, kilka fotek i ruszamy dalej.

Schodzimy ścieżką w dół w nadziei wejścia na koronę tamy. Dochodzimy jednak pod małą elektrownię, spod której mamy doskonały widok na zaporę. Aby pospacerować po niej należałoby wrócić do głównej ulicy, przejść przez most nad Rabą i skierować się w lewo. Pokręciwszy się trochę w okolicach rzeki wracamy ulicą Podgórską do centrum po drodze mijając miejscowy klub Raba Dobczyce. Wycieczkę kończymy pod wspomnianym na początku Kościołem Matki Bożej.

Mimo, że trasa krótka, w jej przebiegu możemy znaleźć wiele ciekawych miejsc. Jeśli dysponujemy samochodem, to możemy to małe małopolskie miasteczko połączyć z oddalonymi niedaleko Myślenicami, w których znajdziemy kilka wartych uwagi zabytków.

Byłbym zapomniał, jedyną oznaką zimy (a raczej jej resztkami) była sterta śniegu wymieszanego z ulicznym brudem.
Nawiguj


To może Ci się przydać do nordic walking

Materiały promocyjne partnera

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Getto oczami dziecka. Stella Müller-Madej

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 1,24 km
  • Czas trwania marszu: 25 min.
  • Przewyższenia: 7 m
  • Suma podejść: 8 m
  • Suma zejść: 7 m

Szlaki_Malopolski poleca trasę uprawiającym nordic walking z Wieliczki

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa we współpracy z Małopolskim Instytutem Kultury opracowało projekt interaktywnych ścieżek edukacyjnych, zapoznających ze śladami dawnego krakowskiego getta. Projekt obejmuje 4 trasy tematyczne: „Z okien apteki. Krakowskie getto we wspomnieniach Tadeusza Pankiewicza”, „Oczami lekarza. Krakowskie getto we wspomnieniach Aleksandra Bibersteina”, „Śladami nastolatki. Krakowskie getto we wspomnieniach Haliny Nelken” oraz „Getto oczami dziecka. Stella Müller-Madej”.

Trwanie w realiach getta przedstawione zostało przez pryzmat wspomnień konkretnych osób, dla których getto było codziennością.

Spacery opracowano w formule tzw. questingu, który można zaliczyć do alternatywnych form zwiedzania. Polega na podążaniu nieoznakowaną trasą i rozwiązywaniu szeregu zagadek czy też zadań, do których prowadzą odpowiednie wskazówki. Całość łączy pewna narracja, towarzysząca spacerowi. Niektóre treści nie są przekazywane wprost, a turysta szuka ich samodzielnie. Każda z zaproponowanych przez MHK tras opatrzona jest zdjęciami, cytatami oraz mapką służącą do realizacji kolejnych zadań.
„Getto oczami dziecka. Stella Müller-Madej”
„Dzielnica zamknięta” istniała w latach 1941-1943, a mury getta stały się granicą światów – granicą niesprawiedliwości, okrucieństwa i braku nadziei. Za murami znaleźli się ludzie odmienni etnicznie, o obcych obyczajach i religii, ale tak samo mający prawo do życia i szacunku, jak ci którzy wznieśli mury getta. Z aryjskiej strony wygnano także rodzinę Stelli Müller-Madej. Ta żydowska dziewczynka miała zaledwie 9 lat, gdy zamieszkała na terenie podgórskiego getta.

Świat widziany oczyma dziecka pełen jest emocji i barw. Dzieci bardziej patrzą sercem, niż chłodnym wzrokiem rozumu. Dziecku jeszcze bardziej niż człowiekowi dorosłemu towarzyszył strach, jeszcze większe niezrozumienie i poczucie krzywdy. Jak wielkim wyzwaniem musiał być dramat wojny dla rozwijającej się wrażliwości dziecka. Dzięki wspomnieniom Stelli możemy odtworzyć rzeczywistość dnia za murami. Pamiętnik relacjonuje rozmaite niewygody, troski i krzywdy, jakich ludzie doświadczali przebywając w tej odseparowanej strefie miasta. Zapiski dziewięciolatki ujawniają także emocje i uczucia ogarniające ludzi, będących świadkami brutalnych i dramatycznych scen, niejednej egzekucji i drastycznych wysiedleń.
Stella Müller-Madej w 1991 r. wydała pamiętnik z czasu okupacji. Książka doczekała się tłumaczenia na kilka języków i została doceniona jako wartościowe źródło informacji z tamtych lat.

Opracowanie: Katarzyna Nowak
MATERIAŁ POCHODZI Z SERWISU SZLAKI MAŁOPOLSKI (szlakimalopolski.pl)
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Czym jest nordic walking?

Nordic walking jest coraz chętniej wybierany przez różne grupy wiekowe. Czym jest ten sposób aktywności? Nordic walking to prosty trening z wykorzystaniem specjalnych kijków. Chociaż brzmi banalnie, ten trening wymaga odpowiedniej techniki, by był skuteczny. Poprawne wykonywanie treningu może przynieść zadowalające efekty. To ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, szczególnie jeśli lubisz spacerować. Marsz z kijkami przyniesie więcej efektów, niż zwykły spacer. Nordic walking może pomóc w zrzucenie zbędnych kilogramów.

Ważne by do nordic walking wybrać dedykowane do tej aktywności kijki, ponieważ różnią się one od zwykłych trekkingowych kijków. Różnią się budową, rękojeścią oraz obecnością pasków. Możemy wybrać kijki:

  • z włókna szklanego
  • aluminiowe
  • z włókien węglowych

Warto zapoznać się z różnymi rodzajami i dopasować coś odpowiedniego dla siebie. Trzeba pamiętać również o tym, by dopasować kijki do swojego wzrostu. Jeśli stoimy wyprostowani i trzymamy kijek w dłoni to pomiędzy przedramieniem i ramieniem powinien utworzyć się kąt prosty. Możemy również zdecydować się na kijki z regulowaną długością.

Dla kogo jest nordic walking?

Ogromną zaletą tego sportu jest to, że może go uprawiać niemal każdy. Jest to bezpieczny rodzaj aktywności, a dodatkowo marsz z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stóp. Jest to więc bardzo dobry wybór dla osób starszych. Gdyż wystąpienie kontuzji jest bardzo rzadkie, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej techniki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wieliczka.naszemiasto.pl Nasze Miasto