Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Regaty z okazji 25-lecia Przystani „Hals” w Chodzieży na Jeziorze Miejskim [ZDJĘCIA]

Piotr Ślęzak
Piotr Ślęzak
Regaty „ z okazji 25-lecia Przystani „Hals”” rozegrane były w trzech klasach : klas: OK-Dinghy Finn i Omega standard w Chodzieży na Jeziorze Miejskim

Regaty „ z okazji 25-lecia Przystani „Hals”” rozegrane były w trzech klasach : klas: OK-Dinghy Finn i Omega standard w Chodzieży na Jeziorze Miejskim w sobotę 4 lipca 2020 r.
W regatach wzięło udział łącznie 15 OKD, 4 Finny, 11 Omeg – łącznie 53 zawodników.
Odbyło się 5 wyścigów, z czego ostatni specjalny w najliczniej reprezentowanej klasie o puchar prezesa ChSS HALS trafił w ręce zawodnika ChSS HALS – Arkadiusza Dobosza. Także w klasie Omega wygrała załoga reprezentująca Hals POL 336 w składzie :Tomasz Siwiński, Zbigniew Hayn, Marek Chabera .
Pogoda w czasie regat była „żeglarska”- porywy wiatru przekraczały chwilami 8 m/s. zabezpieczający imprezę Chodzieski WOPR zanotował 17 wywrotek a 6 razy udzielona została pomoc przy stawianiu łodzi.
Regaty zostały zorganizowane z zastosowaniem aktualnie obowiązujących zasad i zaleceń dotyczących postępowania w trakcie epidemii covid-19. Wszyscy organizatorzy, goście, uczestnicy oraz trenerzy (całe ekipy) zaopatrzeni byli w maseczki , używali środków dezynfekcyjnych, dobrowolnie poddali się badaniu temperatury. Zachowywany był także dystans społeczny.

Historia powstania obiektu, obecnie ChTS Hals.
Należałoby wrócić do 1954 r., gdy zaczął działać Zakładowy Klub Sportowy POLONIA – konkretnie Sekcja Sportów Wodnych, później Ceramiczny KS Polonia. Od 1983 r. rozpoczął funkcjonowanie MZKS „Polonia” Chodzież – z Sekcją Żeglarską i bazą na przystani na drewnianych palach nad Jez. Miejskim. „Stara” przystań wybudowana została w „zamierzchłych czasach”, bo w 1954 r.
W 1968 r. przeprowadzono jej pierwszy kapitalny remont (główni wykonawcy Józef i Henryk Szydlakowie, Jan Maćkowiak, Mieczysław Sawiński)

Czasy MZKS „Polonia” Chodzież (po 1983 r.) to okres bardzo dobrych wyników sekcji żeglarstwa sportowego. (Prezesi: Zbigniew Mandelt, Alfons Hemerling - wtedy wicedyrektor PBRol.Ch-ż, w sekcji żegl. Zdzisław Kasztelan, Henryk Szydlak, później Sławomir Dziubiński - zawodnik/trener).
Ale Baza już po prostu „sypała się”! W 1984 r. przeprowadzono „ratunkowy” remont pomostów i rozbudowano slipy (inicjatywa Zdzicha Kasztelana, Henia Szydlaka, zawodników sekcji – przy wsparciu PBRol Chodzież).

Pod koniec lat 90. tych zarysowuje się kryzys w Polonii Chodzież. Praktycznie już w czerwcu 1989 r. zawodnicy Polonii przestali startować. Warto dodać, że wielu z nich rozpoczynało żeglarstwo w KŻ „Opty Cadet” – i następnie bardziej utalentowani regatowo przechodzili do Polonii. Był to efekty m.in. działania w tym czasie chodzieskiej Społecznej Rady Rozwoju Sportów Wodnych. Niestety w październiku 1989 zakończył działalność Z. Kasztelan. (Później okazało się, że nie całkowicie, bo pomagał w tworzeniu następców żeglarskiej Polonii)
„Stara” Przystań jednak nadal pozostaje, coraz bardziej chyli się ku upadkowi. Na wieczną wachtę odchodzi w 1993 r. Heniu Szydlak jak wiadomo „spiritus movens” Polonii.
Żeglarstwo nie lubi jednak pustki. Są nadal byli zawodnicy Polonii Chodzież, którzy organizują – kontynuując tradycje sekcji żeglarskiej Polonii Chodzież – nowy klub – ChTS Hals Chodzież oficjalnie utworzone w 1994 r.
W tworzeniu pomogli Zdzichu Kasztelan i Sławomir Dziubiński. Prezesem zostaje Jarosław Zimniak, w Zarządzie są też Michał Nowowiejski, Paweł Szajowski, Roman Dziubiński (senior) i Marek „Chabas” Chabera. („Chabas” dzisiaj to też, jak wiadomo
, wytrawny żeglarz, wilk morski). Marek Chabera był też bosmanem ChSS „Hals”. Szkoleniem „ostro” zajął się Sławomir Dziubiński.

W tym czasie na Jeziorze Miejskim popularne stają się zawody motorowodne. Cała baza obiektów przywodnych jak wiadomo nie należała do najnowszych, w tym szczególnie „stara” przystań Polonii Chodzież. A zawody motorowodne były oczkiem w głowie ówczesnego Burmistrza Wojciecha Nowaczyka. Po prostu stwierdzono, że brakuje bardziej funkcjonalnej przystani nad Miejskim tak dla zawodów motorowodnych jak i żeglarstwa. Udało się dzięki przychylności burmistrza uzyskać środki na nowy obiekt, w miejsce „starej” Polonii (ale też na palach): z Urzędu Miasta, Totalizatora Sportowego, Ministerstwa Sportu (pomoc ministra Stefana Paszczyka) Już w 1995 r. rozpoczęto budowę (wykonawca Miejskie Przeds. Gosp. Komunalnej i Mieszk. w Chodzieży, projekt Marek Światopełk Mirski z Piły – żeglarz, startował w kl. 470 barwach Polonii).
Obiekt powstał w rekordowym czasie – właściwie w 9 miesięcy.
Przystań stała się wizytówką obiektów nad Jez. Miejskim. (Gościł na niej Prezydent A. Kwaśniewski, ministrowie różnej maści i różnych opcji politycznych)
Formalnie nowa przystań, już od oddania do eksploatacjo w 1995 r., na podstawie uchwały Rady Miasta, została zakwalifikowana do jednego z obiektów MOSiR Chodzież (Dyr. Janusz Smaruj – brawa za wielką pomoc i nadal za dbanie o przystań)
W 2007 r. ChTS „Hals” przekształcone zostało w Chodzieskie Stowarzyszenie Sportowe „Hals”. Stowarzyszenie przyjęło wielosekcyjny model działania, nawet z sekcją motorowodną i narciarską. Pierwszym Prezesem został Mariusz Witczuk. Obecnie prezesuje klubowi Tomasz Siwiński (też żywa historia chodzieskiego żeglarstwa sportowego i to ze znakomitymi wynikami nawet współcześnie). Jak wiadomo ChSS Hals kontynuuje – z powodzeniem - tradycje żeglarstwa sportowego MZKS „Polonia” Chodzież i ChTS „Hals”. .

( Autor: Magdalena Siwińska, Andrzej Radomski )

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto